Gaz Metan, una dintre cele mai spectaculoare echipe din Liga I, a a terminat la egalitate scor 0-0 partida de la Targu Jiu ! Startul meciului de la Târgu Jiu a arătat mai degrabă a finish, în care ambele formaţii evită riscurile conservând punctul cuvenit după o remiză. Gorjenii au încercat puţin în atac, parte datorită tacticii precaute alese de antrenor, parte din cauza marcajului avansat, sâcâitor, cu care i-a întâmpinat echipa lui Cristi Pustai. Gazul a lăsat impresia că stăpâneşte centrul terenului, dar n-a existat practic în careul advers în prima repriză, una extrem de săracă estetic. Doar Dedu în minutul 25, cu un şut cu exteriorul şi Stromajer, în minutul 35, care a trimis la colţul lung, l-au scos din hibernare pe portarul Buchta. În rest, aglomeraţie între careuri şi trasee ale mingii prea complicate pentru a ajunge la destinaţie. Jocul a curs în acelaşi ritm monoton şi în repriza secundă. Jucătorii au alergat mult, şi-au îndeplinit cuminţi sarcinile defensive, au pasat muncitoreşte la centrul terenului. Într-un cuvânt, au făcut orice, mai puţin să atace poarta adversă. Spre final, toate energiile gazdelor s-au concentrat pe fazele fixe, singurele care puteau schimba soarta unui meci urât. Dar centrările venite din cornere şi lovituri libere au fost respinse, fără emoţii, de zidul dirijat de Markovic în faţa porţii lui Buchta.