Gazul metan, cu un pas în Final Four

Baschetbaliştii medieşeni au câştigat, miercuri seara, meciul cu BC Piteşti contând pentru manşa tur a sferturilor de finală ale Cupei României cu scorul de 89-73, rezultat în urma căruia sunt aproape calificaţi în semifinale. Primul sfert al jocului de la Piteşti a fost unul echilibrat. După primele 10 minute medieşenii s-au instalat la conducere pe tabela de marcaj şi, la jumătatea întâlnirii, aveau deja un avantaj de 14 puncte (53-39). În partea a doua a întâlnirii gaziştii au avut momente în care s-au desprins şi mai mult. După 40 de minute, Gazul metan s-a impus la o diferenţă de 16 puncte, greu de recuperat de către piteşteni în returul de pe 25 noiembrie, de la Mediaş. Pentru Gaz metan au marcat Mitchell 22, Howell 17, Nicoară 17, Phelps 11, T. Dumitrescu 11, Rhymer 9 şi Jucan două.