Rămâne pe altădată!

Gazul metan n–a câştigat încă în faţa "Steagului", în primul eşalon; vineri seara, pe arena de pe malul Tîrnavei Mari, cele două echipe au realizat a doua remiză din istoria întâlnirilor directe, alte 3 meciuri fiind câştigate de braşoveni. Mai important este însă faptul că Gazul metan se află la cel de–al cincilea meci consecutiv fără înfrângere.

Gaziştii medieşeni au fost cât pe ce să bifeze prima victorie contra Braşovului, în prima ligă, dar mingea trimisă cu capul, de Lazăr, din marginea careului mic, a lovit transversala, cu 6 minute înainte de final. Gaz metan - FC Braşov s-a terminat nedecis, în cele din urmă, şi medieşenii au astfel 5 meciuri consecutive fără înfrângere şi au adunat deja 15 puncte, cu 6 etape înainte de finalul turului, tot atâtea câte aveau în ediţia precedentă de campionat, la jumătatea întrecerii.
Chiar dacă a avut mai puţine faze de poartă decât alte jocuri ale gaziştilor de pe teren propriu, meciul de vineri seara nu a fost unul de slabă calitate, dimpotrivă. Braşovul lui Viorel Moldovan a demonstrat încă o dată că nu degeaba are pretenţii europene, în vreme ce medieşenii au arătat nu în puţine momente că alcătuiesc deja o echipă mult mai matură decât acum un an.
Alex Munteanu l-a încercat pentru prima dată pe Mincă, înlocuitorul accidentatului Dani Coman, dar portarul braşovean a reţinut fără probleme ('3), iar Cristescu l-a blocat curat, în momentul şutului, pe Hoban, folosit şi de data asta pe dreapta, în defensivă. Replica a venit la un sfert de oră de la debutul întâlnirii, Ezequias şutând pe lângă zid, din lovitură liberă, dar Buchta a reţinut. Medieşenii au executat cu schemă o lovitură de la colţul terenului, Alex Munteanu a sărit peste minge şi Kubala a şutat năprasnic, dar Mincă a reţinut în doi timpi ('18). Un minut mai târziu, goal-keeper-ul Braşovului a prins balonul expediat, cu pământul, de Eric, iar mingea şutată de Alex Munteanu a fost deviată de Ezequias şi a căzut pe plasă ('22). Apoi, jocul s-a echilibrat. Finalul de repriză a fost al oaspeţilor, care au marcat când mai erau 4 minute până la pauză, Cristescu surprinzându-l pe Buchta cu un şut cu efect, din afara careului, mingea trecându-i portarului ceh printre mâini.
Internaţionalul Mihai Roman a încercat să-l păcălească din nou pe Buchta cu un şut identic cu cel al lui Cristescu, din prima repriză, dar de data aceasta goal-keeper-ul a trimis peste transversală ('58). Patru minute mai târziu, Hoban a reuşit să restabilească egalitatea. Lovitură liberă de pe dreapta, în fapt un corner mai scurt, executată de Eric, pe 6 metri, de unde fundaşul a punctat cu o lovitură de cap, făcând inutilă intervenţia lui Mincă. Golul le-a dat aripi gaziştilor, care au controlat restul jocului. Eric a trimis alături, din lovitură liberă ('64), iar Bud a tras pe centrul porţii, fără probleme pentru Mincă ('73). Cel mai aproape de gol a fost un alt fundaş, Florin Lazăr, acesta trimiţând în transversală, cu capul, din apropiere, tot în urma unui corner ('84). Nici Dudiţă n-a reuşit să-l învingă pe portarul Braşovului ('85), jocul terminându-se nedecis, la fel ca acum un an, când Colţescu le băga cu forţa "stegarilor" un punct în buzunare.

GAZ METAN
30. Buchta 6, 15. Hoban 7, 25. Z. Markovic 7, 19. Fl. Lazăr 7, 8. Buzean 6,5 - 21. Todea (cpt.) 6,5, 7. Kubala 6 (10. Bud '46) 5,5 - 5. Al. Munteanu 6, 27. Eric de Oliveira 6, 22. P. Pîrvulescu 6 - 77. Silvăşan 5,5 (17. Dudiţă '58) 6. Antrenori: Cristi Pustai, Flavius Şomfălean, Dan Matei, Dorin Roşca. Rezerve neutilizate: 82. Vîtcă, 16. R. Zaharia, 13. Akaky, 11. Cigan, 23. Marovic. Absenţi: Nohai (accidentat).

FC BRAŞOV
32. Mincă
6 - 20. I. Voicu 6, 4. Oct. Abrudan 6, 15. D. Oros 6, 3. Ezequias 6 - 14. M. Roman 6, 18. M. Cristescu 6,5 (7. Căt. Munteanu '73) 5, 8. N. Grigore 6, 27. Măldărăşanu (cpt.) 6,5 - 21. Sburlea 5, 28. Al. Piţurcă 5 (11. D. Zaharia '73) 5. Antrenori: Viorel Moldovan, Daniel Isăilă, Cristian Petre, Andrei Şanta. Rezerve neutilizate: 13. Kajcsa, 10. Ilyeş, 12. M. Ionescu, 55. Diogo Pereira, 17. Dedu. Absenţi: D. Coman (accidentat).

Mediaş
Stadion:
"Gaz metan". Spectatori: circa 4.000. Gazon: uşor moale. Timp: friguros.
Evoluţia scorului: 0-1, min. 41 - M. Cristescu; 1-1, min. 62 - Hoban.
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad) 7. Asistenţi: Dorin Mudura (Oradea) 7 şi Adrian Ghinciuleac (Bucureşti) 6. Rezervă: Claudiu Ştefănuţi (Bistriţa).
Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti), Gheorghe Nedelescu (Craiova).
Cartonaşe galbene: Kubala '37, Todea '81, P. Pîrvulescu '90+2 / M. Cristescu '41, I. Voicu '55, N. Grigore '57. Cartonaşe roşii: - / -.
Raportul şuturilor: 15-6 (pe poartă 7-3). Cornere: 8-3. Ofsaiduri: 3-1. Raportul faulturilor: 23-24. Omul meciului: Hoban (Gaz Metan).