Folosit ba mijlocaş, ba fundaş central sau de bandă, Ovidiu Hoban a ajuns, între timp, şi om de gol. Unul dintre cei mai vechi componenţi ai lotului Gazului metan, Hoban a înscris, sâmbătă, golul victoriei contra grupării ieşene, cu 4 minute înainte de final. Gazistul şi-a bătut joc de apărarea oaspeţilor, inclusiv de portarul Brăneţ, pe care l-a trimis după... seminţe şi a înscris în poarta goală, din centrul careului.
Jocul a curs, cu mici excepţii, într-o singură direcţie. Gaziştii au luat cu asalt poarta lui Brăneţ încă din primele minute, dar goal-keeper-ul a avut destul noroc în acest meci. Kubala şi-a încercat primul şutul ('6) şi, după ce şi-a reglat tirul, i-a înlesnit lui Brăneţ o primă intervenţie ('10). Apoi a ieşit la rampă Silvăşan. Vârful de atac a scăpat singur cu Brăneţ, înscriind cu un şut plasat ('12). Lucrurile mergeau "ca unse" pentru medieşeni...
Costache a fost aproape de 1-1 în două rânduri. Mai întâi a tras la colţul lung, de la distanţă, dar a greşit ţinta (’16); un minut mai târziu a fost servit ideal, în marginea careului de 6 metri, dar a trimis peste transversală, cu capul. Ieşenii îşi arătau colţii...
"Poate pe timişoreni îi prindem obosiţi"
Căpitanul Cristi Todea speră ca gaziştii să plece neînvinşi de sub Podul Grant, peste două săptămâni, şi să ia toate cele 3 puncte din meciul cu Timişoara, mizând pe starea de oboseală a bănăţenilor care vor avea programat un nou meci în Liga Europa înaintea celui de la Mediaş. "Cred că, după meci, mai obosiţi au fost cei de pe bancă şi din tribună, decât noi. Ne pare rău că au chinuit atât, în vreme ce noi făceam tot posibilul să dăm golul doi, să îi facem fericiţi. Vom avea două săptămâni de linişte, dar să nu uităm că mai sunt de jucat 4 etape, abia după aceea intrăm în vacanţă. Ne aşteaptă două meciuri grele, cu Rapid şi FC Timişoara, dar noi am demonstrat că ne mobilizăm mai bine împotriva granzilor. Rapidul pare mai în formă, dar pe timişoreni sper să îi prindem obosiţi după jocurile din Liga Europa. Aş vrea 3 puncte din jocul cu Timişoara, iar în Giuleşti, să nu pierdem", a afirmat Todea.

Umorul lui Dudiţă
Mijlocaşul Doru Dudiţă povesteşte cu umor faza primului gol al Gazului metan, în care a fost creditat cu pasa decisivă. "Un fundaş advers a degajat puternic mingea, care m-a lovit fix în genunchiul operat. Din mine a sărit la Silvăşan, care a înscris. Golul l-am văzut de jos, pentru că eu mă tăvăleam de durere, mă durea tare piciorul", a afirmat Dudiţă, cel care speră ca, în meciurile viitoare, Gazul metan să nu se mai joace cu situaţiile de gol cum a făcut-o în întâlnirea cu Poli Iaşi

"Mă bucur nespus pentru această victorie. În etapa viitoare, la Rapid, îmi doresc din tot sufletul să luăm cel puţin un punct".