Gazul metan pierde, dar ajunge în Final Four

Echipa medieşeană a pierdut, aseară, cu scorul de 71–70, meciul cu BC "U" Piteşti, din manşa a doua a întâlnirii din sferturile de finală ale Cupei României, dar a obţinut calificarea în Final Four graţie victoriei din tur. Gazul metan este cea de-a patra echipă calificată în Final Four-ul Cupei României. Medieşenii erau aproape calificaţi încă din tur, când s-au impus cu 89-73 la Piteşti. Aseară, în "Sala Sporturilor" din oraşul de pe malurile Tîrnavei Mari, partida retur a fost la discreţia medieşenilor, în primele 3 sferturi. Gaziştii au câştigat primele două sferturi cu 20-17, respectiv 22-15, astfel că, la jumătatea întâlnirii, aveau un avantaj de 10 puncte, scor 42-32. La reluare, sfertul 3 a fost, de asemenea, al medieşenilor (22-18), care se îndreptau spre o nouă victorie confortabilă. Lucrurile au luat o întorsătură de 180 de grade în ultimele 10 minute, piteştenii recuperând punct cu punct şi reuşind să se impună, într-un final incendiar, la diferenţă de o jumătate de coş (71-70). Marcatori: Nicoară 16, Howell 11, Raymer 11, Phelps 10, Jeanty 9, T. Dumitrescu 6, Jucan 5, Zigeranovic două, respectiv Jackson 23, Vujacic 16, Drăguşin 9, Stefanovic 8, L. Dumitru 7, Waterstradt 4, Clark 3 şi M. Paul unul.