Ruşine să vă fie !

Fiul actualului preşedinte al CCA a împărţit dreptatea după bunul său plac în Giuleşti, vineri seara. Avram junior a inventat penaltiul din care Rapidul a deschis scorul, l–a iertat de eliminare pe Iencsi şi a acordat prea uşor lovitura liberă din care giuleştenii au făcut 2–1. Centralul a fost completat şi de cei doi tuşieri, Iulian Radu nesemnalizând o poziţie de ofsaid la golul 3, iar Onicaş anulându–le gaziştilor un gol perfect valabil, în prelungiri. Medieşenii au căzut victime arbitrajului, vineri seara, în Giuleşti. Delegarea dubioasă a fiului CCA-ului la acest meci a lăsat destule urme. Gaziştii au avut de suferit de pe urma prestaţiei lui Marius Avram, centralul greşind flagrant la două dintre reuşitele Rapidului, în plus iertându-l pe Iencsi de o eliminare chiar înainte de pauză. Ce-i drept, nici Bud n-a fost trimis la cabine după o intrare care l-a scos din teren pe Bornescu, dar asta nu scuză cu nimic arbitrajul pro-Rapid al lui Avram. Marius Avram şi-a început recitalul în finalul primei reprize. Probabil impacientat că Rapidul nu reuşise încă să perforeze poarta nefericitului Buchta şi că gaziştii îşi croiseră câteva situaţii bune de gol, Avram junior I (trebuie să facem diferenţa, după ce fiul cel mic al mai-marelui CCA-ului a promovat şi el în Liga I, ca tuşier) abia a aşteptat un duel în careul oaspeţilor pentru a o pune pe var. S-a întâmplat în urma unui duel Nohai - Ioniţă, în care giuleşteanul a plonjat ca-ntr-un bazin cu apă, deşi intervenţia medieşeanului nu a fost în afara regulamentului. Penalti, transformat de Iencsi, şi Rapidul intra la cabine în avantaj. Până atunci însă, Iencsi a avut o intervenţie criminală la Bud, cu talpa pe genunchi, fără să-l intereseze mingea, dar centralul Avram i-a dat doar "galben", deşi intervenţia a fost una cât de poate de clară, de eliminare. La reluare, medieşenii l-au pus din nou în dificultate pe Marius Avram, după ce Pîrvulescu a egalat. Şi, ce-a făcut arbitrul? A văzut fault, în marginea careului, la o fază în care Ioniţă s-a culcat pur şi simplu pe adversar. Spadacio a executat după manual lovitura liberă, învingându-l pe un Buchta simplu spectator cu un şut peste zid. Nici golul 3 al giuleştenilor nu a fost sută la sută corect, poziţia lui Ioniţă, la pasa lui Răduţă, fiind suspectă de ofsaid, însă asistentul Iulian Radu - tot un bucureştean (!!!) - nu a vrut să-şi complice existenţa. Până la această fază însă Avram a avut o decizie şi în favoarea gaziştilor, neacordându-i lui Bud nici măcar "galben", la o intrare cu talpa-n faţă la Bornescu, în urma căreia portarul s-a văzut nevoit să-i lase locul între buturi lui Marinescu. Capac acestei prestaţii de cascadorii râsului a pus tuşierul Onicaş, acesta semnalizând absolut aiurea un ofsaid la faza din care Pîrvulescu marcase golul 2 al Gazului metan. Era 4-1, meciul era în prelungiri, nu mai prea conta acest gol, decât ca palmares... Dar, asta e! Suntem curioşi acum dacă cel puţin domnul Marius Avram va fi chemat la Comisie şi câte etape se va "odihni" el. În mod normal, ar cam trebui să-şi ia liber pentru restul turului, dar cum are pile la cel mai înalt nivel, să nu se mire lumea dacă va scăpa cu maxim o etapă. Punctele, însă, rămân în Giuleşti!