U21 Romania 4 - 1 Letonia U21

Selecţionata de tineret a României a învins formaţia Letoniei cu scorul de 4-1 (3-0), sâmbătă, la Buzău, în cadrul preliminariilor Campionatului European de fotbal U21, Grupa 1. România s-a impus prin golurile marcate de Sabrin Sburlea (10), Mihai Costea (27), Paul Papp (43), Ioan Hora (82), respectiv, Igors Tarasovs (90+1). Tricolorii "mici" au început bine meciul, au pus presiune pe poarta oaspeţilor şi au reuşit în cele din urmă să deschidă scorul în minutul 10, prin Sabrin Sburlea, care a şutat la colţul lung, chiar dacă a fost talonat de Kurakins: 1-0. România îşi putea mări avantajul două minute mai târziu (12), dar Liviu Ganea a trimis mingea pe lângă poartă din unghi, după ce driblase portarul. După ce portarul Ikstens a respins un şut al lui Bicfalvi (19), România şi-a mărit avantajul în minutul 27, prin Mihai Costea, la capătul unei acţiuni personale, încheiată cu şut la colţul scurt: 2-0. Ionescu a şutat într-un adversar de la 7-8 metri, la pasa excelentă a lui Sburlea (41). După ce Ionescu a tras în Mezs (42), Papp a marcat cu capul la centrarea lui Sburlea (43). La reluare, portarul leton Ikstens a salvat de două ori, la şuturile lui Ioniţă (53) şi Sburlea (65). Echipa noastră a ratat numeroase oportunităţi e a mai marca, tratând de multe ori fazele cu superficialitate. Oaspeţii au avut o ocazie mai importantă în minutul 76, prin Tarasovs, şutul său fiind prins de Lungu. Sburlea a ratat şi el (78), şutul său din poziţie excelentă trecând peste transversală. Având şi superioritate numerică, echipa lui Emil Săndoi a reuşit să marcheze totuşi şi după pauză, prin Hora, cu un şut din interiorul careului: 4-0 (82). Oaspeţii au rămas chiar în opt jucători de câmp, după eliminarea lui Rudnevs (84). Letonia a reuşit să marcheze chiar şi aşa, în minutul 90+1, prin Tarasovs, la o neatenţie a apărării noastre: 4-1. România şi-a luat revanşa astfel după eşecul de la Riga, când Letonia a câştigat cu un incredibil scor de 5-1. România va juca următorul meci cu Republica Moldova, pe 11 august 2010, în deplasare. Preliminariile Campionatului European de fotbal U21, Grupa 1 Buzău, Stadion: "Gloria", Spectatori: 3.000 România - Letonia 4-1 (3-0)
Au marcat:
Sabrin Sburlea (10), Mihai Costea (27), Paul Papp (43), Ioan Hora (82), respectiv, Igors Tarasovs (90+1). România: 1. Cezar Lungu - 4. Cornel Râpă, 3. Paul Papp, 5. Valerică Găman (căpitan), 2. Ştefan Bărboianu - 6. Eric Bicfalvi, 8. Andrei Ionescu, 7. Mihai Costea (18. Ioan Hora, 70) - 10. Sabrin Sburlea (16. Paul Pârvulescu, 80), 9. Liviu Ganea, 11. Alexandru Ioniţă (17. Constantin Gângioveanu, 63). Antrenor: Emil Săndoi. Rezerve neutilizate: 12. Silviu Lung jr - 13. Alexandru Măţel, 14. Vlad Chiricheş, 15. Radu Barbu.
Reprezentativa U21 a României joacă marţi, de la ora 14:00, la Chiajna, un amical cu selecţionata similară a Poloniei. Pentru această partidă, Emil Săndoi va renunţa la fotbaliştii angrenaţi în Cupa României, în locul acestora urmând să fie convocaţi rapidiştii Straton, Păun, Răduţă, stranierii Mladen şi Alibec, şi Matei, de la Farul.