Medieşenii rămân neînvinşi

Echipa a doua a Gazului metan a terminat la egalitate meciul desfăşurat la Zlatna. Medieşenii puteau câştiga pe final, când Boaru şi Hlinca au irosit două situaţii mari de gol.Gaziştii mici continuă să fie neînvinşi în retur. Jucătorii lui Costel Hanc s-au întors cu un punct de la Zlatna, obţinut în faţa echipei care, în urmă cu o săptămână, câştiga pe terenul ocupantei locului secund, SESO Cîmpia Turzii (3-2). Gazdele au început mai bine meciul şi Dăscălescu a fost cât pe ce să deschidă scorul, portarul Edgar având două intervenţii bune ('9). Peste alte 6 minute, acelaşi Edgar a respins în corner la "capul" lui Marian, din 9-10 metri. Prima situaţie de gol a medieşenilor a avut loc abia după o jumătate de oră, când Hlinca a greşit de puţin ţinta, la un şut de la 20 de metri. Trei minute mai târziu, Boaru a centrat perfect, pentru Lup, care însă l-a luat la ţintă pe portarul Zlatnei. Medieşenii au ieşit mai hotărâţi de la cabine şi Hlinca a avut o primă oportunitate de a marca, dar a fost blocat în momentul şutului ('47). La celelalte buturi, Dăscălescu a continuat să fie pericolul nr. 1, mingea şutată de acesta, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, fiind respinsă în afara terenului de medieşeni ('61). Finalul întâlnirii a fost al gaziştilor, dar norocul nu le-a prea dat târcoale. Boaru a scăpat singur cu portarul, dar a tras în acesta ('87), iar balonul şutat de Hlinca, două minute mai târziu, a fost respins în corner de goal-keeper-ul Zlatnei. "A fost un meci pe care, la un moment dat, i-am avut în mână, cum se spune. După ocaziile din final, ar fi trebuit să câştigăm. S-a jucat deschis, fără durităţi, ambele echipe fiind preocupate de joc. Ne pare rău că nu am reuşit să câştigăm, dar în etapa viitoare cu siguranţă vom face alte 3 puncte pentru că la Mediaş vine Marmaţia, o echipă din subsol", a afirmat antrenorul echipei a doua a Gazului metan, Costel Hanc, care altfel l-a lăudat pe centralul întâlnirii, Rareş Vidican din Oradea, aflat la primul său joc în Liga a III-a. Costel hanc a folosit următoarea formulă de echipă: Edgar - Savin, Husar, Muth, Gombar - Bîlc (Fleşer '66), Hlinca, Stoia, Crişan (Gaşpar '66) - Cl. Lup (Lunca '88), Boaru (Aienoaie '90).