Echipa a doua a Gazului metan a pierdut primul meci din "era Hanc"

Gaziştii mici i–ar fi putut da o mână de ajutor liderului CSU Voinţa dar, după ce au avut 1–0 la pauză, au pierdut în faţa ocupantei locului secund, la Cîmpia Turzii. Echipa a doua a Gazului metan a pierdut primul meci din "era Hanc". La Cîmpia Turzii, după ce au avut 1-0 la pauză, printr-un gol al veteranului Claudiu Boaru, medieşenii au părăsit terenul învinşi de o echipă parcă mai decisă ca oricând să o detroneze pe Voinţa şi să-i ia locul acesteia spre Liga a II-a. Boaru a stabilit scorul primei reprize după o jumătate de oră de la debutul întâlnirii, învingându-l pe portarul Moldovan cu un şut puternic. Replica gazdelor a venit după pauză. Mai întâi Grigoroşcuţă a egalat, cu o lovitură de cap bine plasată, în urma unui corner executat de Foro ('54). Golul victoriei l-a reuşit Bar, cu un voleu din interiorul careului, la capătul unei faze în care mingea a mai circulat pe la Foro şi Petrescu. "Jucăm pentru noi, nu pentru Voinţa" Antrenorul echipei a doua a Gazului metan, Costel Hanc, susţine că jucătorii săi au evoluat la Cîmpia Turzii pentru ei, nu pentru a da o mână de ajutor Voinţei. "A fost un joc foarte disputat, între două echipe bune ale Seriei a VI-a, dar din păcate noi nu am reuşit să continuăm seria rezultatelor bune, fără înfrângere. Am întâlnit o echipă foarte bine organizată, din toate punctele de vedere, o echipă care şi-a dorit victoria. În prima repriză puteam face 2-0, rezultat care ne dădea şanse mai mari. Am început repriza secundă foarte prost, am primit un gol, după care jucătorii tineri şi-au pierdut încrederea şi au capotat pe final. Sincer vă spun, chiar dacă pare puţin ciudat, având în vedere că suntem din acelaşi judeţ, jucăm pentru noi, nu pentru Voinţa. Avem un grup de copii foarte tineri. Doar 2 dintre cei pe care i-am avut acum cu noi au venit de la echipa mare. Eu nu-i pot spune unui copil să joace pentru că ne dă Voinţa bani, nu există aşa ceva. Acum atât am putut. De data aceasta am fost nevoiţi să ne descurcăm mai mult cu ce avem noi aici, la echipa a doua, pentru că de la Liga I ne-au venit numai 2 jucători. Au fost situaţii în care am avut mai mulţi jucători de la prima echipă, atunci poate am reuşit mai mult decât în meciul de astăzi (n.a. vineri)", a afirmat antrenorul medieşean Costel Hanc.