Howell x 60 – Gaz Metan în semifinale

Gaz Metan s-a calificat în premieră în semifinalele campionatului României. Formaţia lui Bruno Soce şi Ovidiu Teleabă a învins după două reprize de prelungiri Steaua Bucureşti cu 100-98, şi s-a calificat cu scorul general de 3-1 în faza următoare a play-off-ului. Gaz Metan şi-a luat revanşa după înfrângerea suferită la doar două puncte luni seara, şi a reuşit aceeaşi performanţă, să câştige cu un singur coş diferenţă 24 ore mai târziu. A patra partidă din seria cu Steaua Bucureşti a fost una dificilă pentru gazişti, care au fost conduşi chiar la 20 puncte diferenţă. După ce au pierdut primele trei sferturi ale întâlnirii, jucătorii lui Bruno Soce şi Ovidiu Teleabă au egalat situaţia în ultimele zece minute, astfel că la finalul timpului regulamentar de joc cele două echipe marcaseră acelaşi număr de puncte, 84. Prima repriză de prelungiri s-a terminat şi ea la egalitate, iar în cea de-a doua repriză suplimentară gaziştii au reuşit în cele din urmă să se impună cu 100-98. Cel mai bun om pentru gruparea de pe Târnava Mare a fost conducătorul de joc Jarett Howell, care a reuşit în cele două partide disputate la Bucureşti nu mai puţin de 60 puncte, 18 pase decisive şi 7 intercepţii. Gaz Metan va juca în semifinale cu Asesoft Ploieşti, 3 din cele 5 meciuri fiind programate să se joace la Mediaş. sursa (www.novatvmedias.wordpress.com)