Gaz metan II, remiză cu Unirea Alba Iulia

Echipa a doua a Gazului metan a terminat la egalitate (1-1) meciul de verificare susţinut în deplasare, cu Unirea Alba Iulia. Gazdele au început mai bine partida şi, în minutul 12, Dîlbea a deschis scorul, din penalti. Galanis a irosit o bună oportunitate de a egala, trimiţând alături de la 8-9 metri ('28). Eforturile medieşenilor au fost răsplătite cu 7 minute înainte de pauză, Husar înscrind din 6 metri, după o lovitură liberă executată de Gombar. La reluare, portarul leton Edgar Portojnas a respins de la vinclu mingea şutată de Dîlbea ('70). La celelalte buturi, Cigan, în două rânduri ('80 şi '88) a ratat din poziţie de singur cu portarul albaiulian. “Nu am cum să fiu decât mulţumit de acest rezultat, mai ales că a fost doar primul nostru meci amical din această vară, disputat în faţa unei foste prim-divizionare. Doar prin aceste jocuri cu adversari puternici jucătorii noştri mai tineri pot creşte în valoare”, a afirmat tehnicianul Costel Hanc, cel care a început meciul cu următoarea formulă de start: Portojnas - Csaki, Husar, Savin, Gombar - Şorlea, Bozeşan, Hlinca, Cigan - Liţu, Galanis.