,,Victorie cu Victoria''

GAZ METAN MEDIAS a invins aseara Victoria Branesti cu scorul de 3 - 2 , meciul disputat la Buzau.

Victoria Brăneşti a marcat prin Olariu '39 (penalti) şi Oprea '90+1, iar medieşenii au punctat prin Eric de Oliveira '22 (penalti), '75 şi Zaharia '28.

În minutul 22, oaspeţii au deschis scorul prin Eric de Oliveira, care a transformat un penalti acordat pentru henţ în careu.

Scorul a devenit 0-2 în minutul 28; Radu Zaharia a înscris din marginea careului mic, după o centrare venită de pe partea dreaptă, din lovitura liberă executată de Eric de Oliveira.

Cu şase minute înainte de pauză, Olariu a înscris pentru Victoria Brăneşti, din penaltiul acordat pentru un fault comis în careu de portarul Buchta.

Eric de Oliveira a marcat din nou, în minutul 75, când a primit o pasă, în careu, de la Muntean, a preluat pe piept şi a şutat puternic, cu piciorul stâng, din vole.

Oprea a reuşit ultimul gol al meciului, în minutul '90+1. Zaharia l-a scos din ofsaid, iar atacantul Victoriei Brăneşti l-a driblat pe portarul Buchta şi a trimis mingea în poartă.

Victoria Branesti - Gaz Metan Medias 2 - 3 (1-2)
Au marcat:
0-1 Eric de Oliveira (22p), 0-2 Radu Zaharia (28), 1-2 Vasile Olariu (439p), 1-3 Eric de Oliveira (75), 2-3 Bogdan Oprea (90+1)

Victoria Brăneşti: 22. Cernea - 2. Maghici (11. Simion '60), 5. Bar, 6.Velicu, 16. Nicola - 8. Popa, 21. A. Chiriţă, 17. Olariu, 4. Nicoară (19. Zuluf '80) - 9. Coman (29. Prodan '68), 10. Oprea. Antrenor: Ilie Stan.

Gaz Metan Mediaş:
30. Buchta - 16. R. Zaharia, 19. Fl. Lazăr, 13. Khubutia, 88. Pârvulescu - 21. Todea, 7. Kubala (80. Miclea '67), 15. Hoban, 27. Eric de Oliveira (3. Trtovaci '83), 5. Muntean - 2. Aganovici (9. Liţu '80). Antrenor: Cristian Pustai.
"A fost un meci greu. Ştiam că vom întâlni o nou promovată care îşi dorea să înceapă bine, cu un public «cald» în spate. A fost un joc spectaculos, s-a jucat de la egal la egal, pe contre, cu cinci goluri, două penaltiuri şi multe ocazii de ambele părţi. Mă bucur că am reuşit să începem cu o victorie, s-a văzut că am fost echipa mai matură şi am transformat acest avantaj pe teren", a spus Pustai.