Gazu II , fara victorie

Echipa a doua a Gazului metan a făcut un meci modest la Cîmpia Turzii, în ciuda faptului că antrenorul Costel Hanc a putut trimite în teren, din primul minut, un "unsprezece" în care s-au regăsit nici mai mult, nici mai puţin decât 6 jucători din lotul de Liga I. Portarul Portnojs şi jucătorii de câmp Marovic, Dudiţă, Prekop, Bozeşan, Cigan şi Gallanis nu au reuşit să-i dea Gazului metan "presiunea" suficientă pentru a obţine un rezultat pozitiv cu SESO şi a spăla astfel ruşinea eşecului din prima etapă, 1-0 pe teren propriu, cu echipa a doua a Gloriei Bistriţa.
Turdenii au început tare meciul. Muth a făcut un prim fault în preajma propriului careu după numai câteva zeci de secunde şi Borza l-a încercat pe Portnojs cu un şut înşelător, dar letonul dintre buturile Gazului metan a reuşit să respingă în corner. La următorul lor atac, gazdele au cerut penalti, pentru un presupus henţ în careu, dar centralul sătmărean Kegyes a lăsat jocul să continue ('4). Eforturile turdenilor aveau să fie răsplătite, în cele din urmă. La o centrare a lui Borza, Oneţ l-a presat pe Savin, care a trimis în propria-i poartă ('11). Năuciţi, gaziştii ar fi putut încasa şi golul doi, două minute mai târziu, când Chiţu a fost blocat în momentul şutului.
Replica gaziştilor a fost palidă, Şorlea şutând slab, de la 18 metri ('17), iar Gallanis ratând întâlnirea cu mingea trimisă în faţa porţii de Cigan ('20). Mai periculoşi au fost tot turdenii, Pornojs având o intervenţie salvatoare la şutul lui Văscan, din marginea careului mare ('32).
Portnojs nu a mai avut însă ce face cu un minut înainte de pauză, la penaltiul executat de Bucur, obţinut pentru un henţ în careu al lui Dudiţă. Şi, la jumătatea întâlnirii, echipa din Cîmpia Turzii intra la cabine la adăpostul a două goluri...
Repriza secundă s-a desfăşurat la fel, cu echipa gazdă pe val, în faţa unui Gaz metan... rarefiat. Matiş ('46), Chiţu ('76), respectiv Marovic ('50) şi Dudiţă ('80) au greşit de fiecare dată ţinta. Dudiţă a avut posibilitatea de a marca golul de onoare, dar Curileac a respins la şutul gazistului din 10-11 metri ('85).

“Am făcut unele erori în defensivă, mai ales în zona fundaşilor centrali, greşeli pe care - sunt convins - le vom remedia în cel mai scurt timp. Păcat că primim prea uşor goluri. Sunt supărat, pentru că nu am mai reuşit jocul bun din prima etapă, nu ne-am mai creat aşa de multe ocazii, dar adevărul este că am întâlnit o echipă bună, care a fost mai motivată decât noi”.
Costel Hanc, antrenor Gaz metan II

Gaz metan II: Portnjos - Csiki, Savin, Muth (Husar '60), Marovic - Şorlea (Bîlc '52), Prekop, Dudiţă, Bozeşan (Cl. Lup '77) - Cigan, Gallanis (Cl. Boaru '73). Antrenor: Costel Hanc.