Gaz Metan a învins BC Timişoara

Formaţia lui Bruno Soce şi Ovidiu Teleabă a obţinut a doua victorie consecutivă în campionat. Gaz Metan a învins greu BC Timişoara, scor 82-79, la capătul unei partide echilibrate, decisă în ultimul minut. Conducătorul de joc Jarett Howell a fost cel mai bun marcator pentru gruparea de pe Târnava Mare, cu 17 puncte reuşite. Pe sferturi scorul a evoluat astfel, după primele 10 minute, Gaz Metan a condus cu 19-18, pentru ca la pauză, diferenţa să fie de 9 puncte, scor 42-33. Timişorenii au revenit în sfertul al treilea, astfel că înainte de ultimele zece minute, scorul le era favorabil, 64-63. Meciul s-a decis în cele din urmă în ultimul minut, atunci când Jarett Howell a avut sânge rece şi mână sigură la aruncările libere. Cei mai buni marcatori pentru Gaz Metan au fost Howell 17 puncte, Nicoară 15 puncte, 12 recuperări; Dumitrescu 13 puncte; Mitchell 12 puncte, 5 recuperări; Calasan 10 puncte, 5 recuperări; Ivanovic 10 puncte.
Echipa medieseana , a fost sustinuta la meci de 20 de suporteri veniti de la Medias , care au dominat in mai multe randuri atmosfera din sala si au cantat pe tot parcursul meciului .