Gaz Metan pierde in prelungiri cu Steaua.

Gaz Metan a pierdut în prelungiri partida cu Steaua Bucureşti cu scorul de 88-83, şi a ajuns la a doua înfrângere în şase etape. În urma acestui rezultat, formaţia lui Bruno Soce şi Ovidiu Teleabă a coborât pe poziţia a cincea a clasamentului Diviziei A.Partida din capitală între Gaz Metan şi Steaua a fost una sub semnul echilibrului. A fost 18-18 după primele zece minute de joc, pentru ca la pauză, gazdele să aibă un avantaj minim de trei puncte, scor 38-35. Cele două echipe au mers cap la cap şi în repriza a doua, astfel că finalul timpului regulamentar a consemnat tot egalitate la 76-76. În aceste condiţii a urmat o repriză de prelungiri, în care steliştii au reuşit să gestioneze mai bine jocul şi să se impună în cele din urmă cu 88-83. Din păcate pentru gazişti, mai puţin de jumătate dintre jucătorii aflaţi pe parchet au punctat la capitolul eficienţă, în timp ce restul au avut serioase probleme de exprimare în joc. Cel mai bun jucător pentru Gaz Metan a fost americanul Deven Mitchell cu 28 puncte şi 7 recuperări, secondat de Titus Nicoară cu 17 puncte şi 15 recuperări, respectiv Jarett Howell cu 16 puncte şi 3 recuperări. Gaz Metan a avut din nou un procentaj dezastruos la aruncările de trei puncte, cu doar 2 reuşite din 15.(Sursa:www.novatv.ro)