BC Miercurea Ciuc 81-101 CS Gaz Metan Medias

BASCHET MASCULIN , DIVIZIA A !
Gaz Metan a învins fără probleme cu 101-81 nou-promovata Baschet Club Miercurea Ciuc. Formaţia lui Bruno Soce şi Ovidiu Teleabă a controlat partida de la un capăt la celălalt, şi a bifat a şaptea victorie stagională.Gaziştii au început în forţă partida disputată în deplasare la Miercurea Ciuc şi tranşat încă din primul sfert problema învingătorului, scor 31-10. Ivan Ivanovic a fost vioara întâi pentru gruparea de pe Târnava Mare în prima repriză, atât la capitolul puncte reuşite cât şi la recuperări. De altfel, sârbul a fost cel mai eficient jucător al echipei sale şi a încheiat partida cu 26 puncte şi 8 recuperări. După 54-32 la pauza mare, lucrurile au continuat de aceeaşi manieră şi în actul secund, iar diferenţa de 20 puncte s-a menţinut constantă pe tabelă. Gaz Metan s-a impus în cele din urmă cu 101-81, şi a înregistrat astfel a şaptea victorie în zece etape de campionat.
Echipa din Medias a fost sustinuta la meci de 42 de suporteri care au incurajat echipa pe tot parcursul meciului.