''Ce se intampla Costele'' ?

După ce, la un moment dat, a fost aproape de a ajunge în fotoliul de lider, echipa a doua a Gazului metan se scufundă din nou în clasament. Ultimul rezultat, eşecul cu 2-1, la Zlatna, contribuie din plin la revenirea Mediaşului în jumătatea inferioară a clasamentului. Cu 6 jucători de la echipa mare, Gaz metan II a cedat uşor, spre nemulţumirea antrenorului Costel Hanc.
Medieşenii au început în forţă, Prekop şi Boaru punându-l la încercare pe portarul Ovidiu Barna în primele 7 minute. La celelalte buturi, Câmpeanu a centrat de lângă un Marovic simplu spectator, dar Fenny a reţinut de lângă bară ('10). P. Munteanu l-a ridiculizat din nou pe nefericitul Marovic, dar a şutat imprecis ('14). Hlinca, o altă dezamăgire în acest meci, a greşit şi el, dar Ciucă a reluat peste transversală, din poziţie favorabilă ('18). Nici grecul Gallanis, extrem de lent, n-a rupt gura târgului, fiind blocat în momentul şutului, la o pasă bună a lui Boaru ('20)
Eforturile gazdelor au fost răsplătite la jumătatea reprizei, Munteanu dejucând pasul la ofsaid al defensivei gaziste şi înscriind cu un lob peste Fenny ('22). Ianc a fost aproape de 2-0, 4 minute mai târziu, dar Fenny a parat, de data aceasta.
N-au mai marcat cei din Zlatna, au făcut-o gaziştii. Veteranul Claudiu Boaru a egalat când mai erau 10 minute din prima repriză, cu un şut plasat, la colţ. Tot el ar fi putut aduce Gazul metan în avantaj, dar a plasat milimetric pe lângă vinclu o lovitură de cap, din 8 metri ('40).
La 10 minute de la reluare, Boaru a jucat rolul servantului, pentru Gallanis, dar grecul a trimis imprecis, cu capul. Nici Bîlc n-a prins cadrul porţii, la un şut de la 22-23 de metri ('58). Gazdele n-au rămas datoare şi Fenny a avut ceva de furcă, la şutul lui Bucur ('64).
Intrat de puţin timp, Marius Bratu a înscris pentru 2-1, la prima atingere de balon, la capătul unei faze în care apărarea gazistă a rămas fără reacţie la bara lui Paul Munteanu ('70). Boaru a fost cât pe ce să mai egaleze o dată, dar a trimis de puţin pe lângă poartă, cu capul ('71). Ar fi putut fi şi 3-1, în final, dar Fenny a scos la şutul lui Bratu, dintr-o lovitură liberă, de la 18 metri ('88).
Gaz metan II: Fenny - Stoia (Cl. Lup '75), Savin (Crişan '86), Sg. Muth, Marovic (Gombar '46) - Bîlc, Hlinca (Gaşpar '76), Prekop, Cruceru - Cl. Boaru, Gallanis. Antrenor: Costel Hanc.