Etapa 9 - Gaz Metan Mediaș vs U Mobitelco BT Cluj-Napoca 86:79

Gaz Metan Mediaș a învins pe U Mobitelco BT Cluj-Napoca, scor 86-79, în derby-ul etapei a 9-a în sezonul regulat al Diviziei A la baschet masculin - ediția 2010/11. Partida a avut loc la Sala Sporturilor din Mediaș, fiind transmisă în direct prin intermediul postului TVR3.

Prima secvență s-a derulat sub semnul echilibrului, cele două echipe succedându-se la conducere pe tabela de marcaj. La capătul primelor 10 minute de joc scorul era de 24-25. Gaz Metan a beneficiat de prezența extrem de activă în joc a lui Deven Mitchell în sfertul al doilea pentru a se detașa pe tabela de marcaj chiar și la 10 puncte, scor 46-36, respectiv prin jocul prestat de către Titus Nicoară. Totuși, până la terminarea primei reprize, U Mobitelco BT a redus din handicap, datorită tandemului Krstanovic - Dykes, astfel încât după 20 minute de joc scorul era de 51-43.

Oamenii lui Marcel Țenter au revenit pe teren mai determinați și au anulat handicapul înregistrat la jumătatea disputei, clujenii instalându-se chiar la conducere. Gaz Metan a terminat mai bine secvența și conducea cu scorul de 69-65 cu 10 minute înainte de final.
În sfertul decisiv, unul presărat cu destule decizii ale brigăzii de arbitri contestate de ambele părți, Deven Mitchell - MVP-ul lunii octombrie.
  A ieșit din nou la rampă cu câteva pătrunderi în forță. De asemenea, Uros Velickovic a provocat o greșeală ofensivă la Kyndall Dykes și a închis tabela de marcaj de la linia de pedeapsă.

Deven Mitchell a totalizat 25 puncte, 8 recuperări și 5 pase decisive, Titus Nicoară a adăugat 14 puncte, 11 recuperări (pentru al 5-lea double-double) și 5 pase decisive, Tudor Dumitrescu a reușit 13 puncte și 5 recuperări, Jarrett Howell a izbutit 11 puncte și 7 pase decisive, iar Uros Velickovic a avut 10 puncte și 4 pase decisive pentru Gaz Metan Mediaș.

Zoran Krstanovic a avut 23 puncte și 7 recuperări, Kyndall Dykes a terminat cu 23 puncte și 5 pase decisive, Branko Cuic a terminat cu 10 puncte, iar Mihai Silvășan cu 8 puncte și 5 recuperări.

Gaz Metan Mediaș obține cea de a 6-a victorie stagională și egalează în clasament pe U Mobitelco BT Cluj-Napoca. Pentru echipa pregătită de către Bruno Soce aceasta este a 5-a victorie consecutivă pe teren propriu în acest sezon și prima obținută la o diferență mai mică de 20 puncte pe tabela de marcaj.
Etapa viitoare GAZ METAN v-a intalnii in deplasare formatia Perla Harghitei Miercurea Ciuc .
Suporterii medieseni si-au facut din nou datoria , incurajand echipa pe tot parcursul meciului , si in mai multe randuri toata sala s-a ridicat in picioare cantand alaturi de galeria noastra .
MULTUMIM TUTUROR SUPORTERILOR CARE AU FOST ALATURI DE ECHIPA !
1 BC Mures Targu Mures 9 7 2 0 765:687 16
2 CSA Steaua Turabo 9 7 2 0 754:667 16
3 Gaz Metan Medias 9 6 3 0 841:661 15
4 Energia Rovinari 9 6 3 0 730:687 15
5 U-Mobitelco BT Cluj-Napoca 9 6 3 0 690:611 15
6 Municipal Bucuresti 9 5 4 0 747:686 14
7 CSU Ploiesti 8 6 2 0 671:576 14
8 BCM U Pitesti 9 5 4 0 676:661 14