Gaz Metan Mediaș vs SCM U Craiova 89:69

Gaz Metan Mediaș a depășit pe SCM Universitatea Craiova, scor 89-69, într-un meci contând pentru etapa a 11-a în sezonul regulat al Diviziei A la baschet masculin - ediția 2010/11. Meciul a avut loc la Sala Sporturilor din Mediaș.

Formația pregătită de către Adrian Budurean a depășit așteptările și pe parcursul primei reprize s-a ridicat la nivelul formației gazdă, una dintre grupările redutabile ale ligii, în special pe teren propriu. Oltenii au terminat primul act în avantaj, scor 19-20, iar la jumătatea meciului aceștia se vedeau conduși cu doar un punct, scor 43-42, în pofida celor cinci coșuri de la mare distanță semnate Jarrett Howell în primele 20 minute de joc.

La reluare lucrurile au intrat pe un făgaș normal, Gaz Metan reușind să se detașeze treptat pe tabela de marcaj. Oarecum surprinzător totuși, desprinderea s-a realizat datorită jocului defensiv neobișnuit de eficient practicat de echipa gazdă., una cunoscută ca fiind mai degrabă o specialistă pe faza ofensivă. Lipsiți de către Ronell Wooten, craiovenii au înscris doar 27 de puncte în a doua jumătate, încasând 46. Astfel, meciul a luat sfârșit cu victoria echipei din județul Sibiu, scor 89-69.

Jarrett Howell a totalizat 23 puncte (5x3), 7 pase decisive și 4 recuperări, Titus Nicoară a adăugat 17 puncte, 13 recuperări și 3 intercepții, iar Ionuț Drăgușin a terminat cu 9 puncte și 5 recuperări înainte de a fi descalificat pentru cinci greșeli personale pentru Gaz Metan.

Casey Wohlleb a izbutit 26 puncte, Kenneth Simms a avut 19 puncte și 14 recuperări, iar Nikola Stojakovic a revenit în angrenajul grupării doljene după ce a absentat la meciul cu BC Mureș din cauza unei accidentări, cu 8 puncte, 7 pase decisive, 6 recuperări și 4 intercepții cu 6 posesii pierdute.

Gaz Metan Mediaș are 8 victorii și 3 înfrângeri, iar SCM U Craipva rămâne cu patru victorii din 11 partide disputate.
1 BC Mures Targu Mures 11 9 2 0 941:844 20
2 CSA Steaua Turabo 11 9 2 0 938:794 20
3 CSU Ploiesti 11 9 2 0 945:786 20
4 Gaz Metan Medias 11 8 3 0 1031:811 19
5 Energia Rovinari 11 6 5 0 868:860 17
6 U-Mobitelco BT Cluj-Napoca 10 7 3 0 799:660 17
7 Municipal Bucuresti 11 6 5 0 898:829 17
8 BCM U Pitesti 11 6 5 0 820:819 17