Vagep Nyiregyhaza 99-110 Gaz Metan Mediaș

Gaz Metan Mediaș a învins pe Marso Vagep Nyiregyhaza, scor 110-99, în deplasare, într-un meci contând pentru Liga Europei Centrale la baschet masculin - ediția 2010/11. Meciul s-a desfășurat vineri (26.11), în țara vecină, fiind oficiat de o brigadă de arbitri din Slovacia.

După un prim sfert echilibrat, scor 29-29, echipa antrenată de către Bruno Soce s-a desprins la nouă lungimi, scor 46-55, la pauză. Nyiregyhaza a revenit în actul al treilea, la capătul căruia conducea cu scorul de 78-76, dar cele 34 de puncte marcate de vizitatori în secvența finală au înclinat balanța în favoarea ardelenilor.
Titus Nicoară a avut 31 puncte, Deven Mitchell a adăugat 20 puncte, Jarrett Howell a terminat cu 14 puncte, Tudor Dumitrescu a totalizat 13, iar Ivan Ivanovic a ibutit 8 puncte.
Brane Savic a avut 25 puncte și Curtis Marchall a adăugat 23 (5x3) pentru formația maghiară.
Marso Vagep Nyiregyhaza ocupă locul 8 în prima ligă din Ungaria, cu trei victorii și cinci înfrângeri. Nyiregyhaza a pierdut și primul meci, disputat în deplasare cu U Mobitelco BT Cluj, scor 61-90.