Gaz Metan Mediaş vs Energia Rovinari 85:69

Gaz Metan Mediaş a dispus de Energia Rovinari, scor 85-69, într-un meci disputat în etapa a 13-a din sezonul regulat al Diviziei A la baschet masculin - ediţia 2010/11. Meciul a avut loc la Sala Sporturilor din Mediaş, în seara de sâmbătă (04.12).

Partida s-a disputat sub semnul echilibrului pentru mai bine de 30 minute de joc. Echipa gazdă a terminat prima secvenţă în avantaj, scor 24-20, dar s-a văzut condusă la jumătatea confruntării cu scorul de 44-45. În sfertul al treilea s-a mers cap la cap, gazdele având avantaj, scor 62-60, la intrarea în secvenţa decisivă. Energia Rovinari a avut un final de meci modest, marcând doar nouă puncte în ultimele 10 minute ale partidei, perioadă în care Gaz Metan a reuşit să se detaşeze decisiv. Rezultat final 85-69, ardelenii păstându-şi invincibilitatea pe teren propriu în acest sezon competiţional.

Energia Rovinari s-a dovedit a fi un partener serios de întrecere la Mediaş. Gorjenii au fost superiori din punct de vedere procentual la aruncările de două puncte (50%-48%), respectiv din punct de vedere al numărului reuşitelor (19-11) cât şi al procentajului (95%-65%) la linia de pedeapsă. Ei au fost egalii echipei din Mediaş la recuperări (36-36) dar au păcătuit la mingi câştigate (1-9) respectiv pierdute (17-5).

Ivan Ivanovic a avut 22 puncte şi 6 recuperări, Titus Nicoară a mai bifat un double-double cu 19 puncte şi 10 recuperări, Jarrett Howell a terminat cu 14 puncte, 7 pase decisive şi 5 intercepţii, iar Deven Mitchell a reuşit 11 puncte, 9 recuperări şi 4 pase decisive.

Louis Darby a totalizat 15 puncte şi 8 recuperări, Andrei Căpuşan a adăugat 13 puncte, 4 recuperări şi 3 capace cu 5 posesii pierdute, Porter Troupe a avut 12 puncte şi 5 recuperări, iar Stefan Nikolic a terminat cu 12 puncte.

Gaz Metan Mediaş obţine a 5-a victorie în succesiune şi are 10 victorii şi 3 înfrângeri, iar Energia Rovinari pierde pentru a 4-a oară consecutiv şi are 6 victorii şi 7 înfrângeri.