EXCLUSIV - Gaz Metan a învins CS Otopeni, 87-79!

Gaz Metan Medias a învins cu 87-79 CS Otopeni, şi a bifat al zecelea succes consecutiv în campionat. Conducătorul de joc Jarett Howell a fost din nou cel mai bun jucător pentru gazişti cu 26 puncte marcate.

Formaţia lui Bruno Soce şi Ovidiu Teleabă a avut o partidă extrem de dificilă în deplasarea de la Otopeni. Gaziştii au fost conduşi timp de 30 minute pe tabela de marcaj, şi au reuşit să întoarcă rezultatul în actul decisiv. Ilfovenii au câştigat primul sfert cu 21-19, şi au reuşit să intre cu 9 puncte avantaj la cabine, scor 49-40. În sfertul al treilea, Gaz Metan a început să recupereze teren şi s-a apropiat la doar două puncte înainte de sfertul decisiv. Ultimele zece minute de joc au aparţinut în totalitate jucătorilor pregătiţi de Bruno Soce şi Ovidiu Teleabă. Într-un interval de şapte minute, aceştia au întors practic rezultatul în favoarea lor, reuşind să marcheze 16 puncte consecutiv, fără să primească vreunul. Artizanii revenii au fost americanii Jarett Howell şi Deven Mitchell, secondaţi de Titus Nicoară, Tudor Jucan şi Tudor Dumitrescu. În urma acestui rezultat, gruparea de pe Târnava Mare rămâne pe prima poziţie a clasamentului Diviziei A.