Gaz Metan  a cîştigat Cupa României!

Gaz Metan a cîştigat Cupa României!

Echipa de baschet masculin Gaz Metan Mediaş a cîştigat, în premieră, Cupa României, după ce a învins, în finala de la Târgu Mureş, cu scorul de 71-61 (33-37), formaţia Steaua Turabo Bucureşti.

Ardelenii au dominat primul sfert, încheiat cu 19-18, dar Steaua a revenit pe tabelă, după prima pauză, 22-19 (min. 13) şi 30-25 (min. 16). După 20 de minute, avantajul s-a menţinut de partea steliştilor, scor 37-33. Ardelenii s-au revanşat în sfertul trei, când au revenit la conducere, 46-41 (min. 27), reuşind să rămână la ?timonă? şi la ultima pauză, 56-53, după 10 minute disputate. În ultimul sfert, Steaua a reuşit să se mai apropie o singură dată de adversari, 56-55, după care Gaz Metan Mediaş nu a mai putut fi oprită din drumul spre victorie (64-57, min. 38), care i-a adus şi prima Cupă a României din palmares.

"Este un prim trofeu pentru Mediaş, dar şi pentru mine, în cariera din România. Le mulţumim celor care au fost alături de noi. Nu a fost deloc uşor în finală, dar am reuşit, cu multă muncă?
, a declarat, la final, jucătorul formaţiei Gaz Metan Mediaş, Ionuţ Drăguşin.