Gaz Metan invinge BC Mures (100-88)! "Lupii" intalnesc in finala Steaua!

Gaz Metan invinge BC Mures si va intalni in finala Steaua.
Formaţia lui Bruno Soce şi Ovidiu Teleabă, CS Gaz Metan Medias s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în finala Cupei României, după ce a învins cu 100-88 Baschet Club Târgu-Mureş. Gaz Metan va întâlni Steaua Bucureşti, formaţie care a învins la rândul său Asesoft Ploieşti cu 75-60. După un prim sfert echilibrat, încheiat cu avantaj minim pentru gazişti, 30-28, a urmat un sfert secund foarte bun, în care aceştia au reuşit un parţial de 19-0, şi au dus scorul la 49-33. La pauza mare a fost 54-40 pentru gruparea de pe Târnava Mare, iar avantajul s-a menţinut şi în sfertul al treilea, în ciuda tentativelor mureşenilor de a reveni în joc. După treizeci de minute de joc a fost 77-63 pentru Gaz Metan, care a marcat prima şi în ultimul sfert prin Ionuţ Drăguşin. Ambele formaţii au continuat să înscrie puncte, iar în ultimele două minute începe sarabanda liberelor. Conducătorul de joc Jarett Howell se descurcă însă foarte bine, iar partida se încheie în cele din urmă cu 100-88 pentru Gaz Metan. Cei mai buni marcatori pentru formaţia lui Bruno Soce au fost Howell cu 23 puncte, Ivanovic cu 16 puncte, Titus Nicoară autor a 16 puncte şi 15 recuperări, Tudor Dumitrescu cu 14 puncte şi Deven Mitchell cu 11 puncte reuşite.