Gaz Metan Mediaş – Universitatea Mobitelco Cluj 67-57 / (1-0)

Formaţia antrenata de Bruno Soce şi Ovidiu Teleabă, CS Gaz Metan Medias a câştigat cu 67-65 prima partidă a semifinalei cu Universitatea Mobitelco Cluj, la capătul unei partide în care a condus aproape în permanenţă pe tabela de marcaj. După ce şi-a au adjudecat primul sfert cu 18-10, gaziştii au intrat cu avantaj şi la pauza mare, scor 35-30. În sfertul al treilea clujenii au forţat revenirea, însă cu zece minute înainte de final tot Gaz Metan a condus cu 52-50. În actul decisiv, formaţia gazdă a reuşit să egaleze cu două minute de joc rămase, şi chiar să treacă în avantaj 65-64. Finalul a aparţinut însă tot gaziştilor, care s-au impus în cele din urmă la limită cu 67-65. Cel mai bun marcator pentru Gaz Metan a fost Jarett Howell cu 19 puncte reuşite, Ivan Ivanovic a înscris 15 puncte, Tudor Dumitrescu a reuşit 9 puncte, iar Ionuţ Drăguşin şi Titus Nicoară au înscrie fiecare câte 8 puncte. A doua partidă a semifinalei dintre Gaz Metan Mediaş şi Universitatea Mobitelco Cluj se va disputa mâine de la ora 18 în Sala Sporturilor Horia Demian din Cluj.
 (Sursa text : NovaTV.ro)