Gaz Metan – Universitatea Mobitelco 2-2

Gaz Metan pierde a patra partida in vata clujenilor de la "U".
Gaz Metan a pierdut cu 78-84 a patra partidă a seriei cu Universitatea Mobitelco Cluj. În urma acestui rezultat scorul a devenit din nou egal 2-2, iar calificarea în finala campionatului se va juca duminică la Cluj. Gaziştii au început perfect partida de aseară şi au condus cu 10-0. Replica clujenilor a venit în a doua jumătate a sfertului, atunci când au reuşit la rândul lor un parţial de 14-0, cu care au câştigat primul sfert, scor 21-17. Diferenţa a continuat să crească în sfertul doi pentru vizitatori, care au intrat cu zece puncte avantaj la cabine, scor 35-45. După pauză, Gaz Metan a forţat revenirea, şi a reuşit să întoarcă scorul în favoarea sa, pentru ca sfertul al treilea să se termine la egalitate, 60-60. În actul decisiv, Mobitelco s-a instalat la conducere, Gaz Metan a revenit, şi s-a apropiat la doar două puncte, 78-80 în ultimul minut de joc. Era însă prea târziu, iar Dykes şi Silvăşan au consfinţit victoria Clujului de la linia de libere, scor final 78-84. În urma acestui rezultat, scorul a devenit 2-2 la general, iar calificarea în finala campionatului se va tranşa duminică la Cluj.

(Sursa: NovaTV.ro)