Show inainte de returul cu Viena

Gaz Metan Medias va aborda cu un moral bun partida cu Austria Viena, din play-off-ul Europa League, dupa ce a invins, cu 3-0, pe Vointa Sibiu.

Cristi Pustai, antrenorul lui Gaz Metan Medias, a declarat ca nu are de gand sa menajeze niciun jucator pentru meciul cuAustria Viena, din Europa League, si ca asteapta o victorie in fata Vointei Sibiu, echipa care nu pierduse in primele trei etape. Duelul de astazi a fost primul in Liga I intre cele doua echipe sibiene.

Sibienii au afisat un mesaj adresa galeriei Lupii Negrii pe care scria : In deplasare sunteti Turisti , Acasa sunteti putini si tristi''

In prima repriza, Dan Roman a fost cel mai periculos jucator al gazdelor, acesta facandu-si aparitia la finalizare de mai multe ori. In minutul 16, aflat in fata portii, a fost blocat de un adversar, un minut mai tarziu a sutat peste poarta din 10 metri, iar in minutul 34 a trimis prea slab cu capul pentru a-i da emotii lui Danalache. Oaspetii au fost timizi in prima parte a jocului, dar apoi au inceput sa suteze de la distanta, Plesca fiind nevoit sa intervina in doua randuri pana la pauza.

La patru minute de la startul partii secunde, dupa o centrare de pe stanga a lui Ciprian Petre, Trtovac a deschis scorul cu o lovitura de cap din opt metri. Trimis pe teren in minutul 56, Florin Bratu a dublat avantajul gazdelor, sase minute mai tarziu, cu un sut plasat din 14 metri. Mediesenii au punctat din nou in minutul 66, Taher Bawab trimitand mingea in poarta din sapte metri, dupa ce a fost servit excelent de Ciprian Petre. Victoria obtinuta astazi de Gaz Metan este cea mai clara din acest sezon si a doua consecutiva in Liga I.

Filmul meciului

Min. 17: Mare ocazie pentru Gaz Metan! Roman trimite mult peste poarta din zece metri; Min. 34: Lovitura de cap a lui Roman este retinute de Danalache; Min. 42: Plesca retine sutul din afara careului expediat de Dalbea; Min. 49: GOL Gaz Metan! Trtovac deschide scorul cu o lovitura de cap din 8 metri, dupa o centrare de pe stanga a lui Ciprian Petre; Min. 62: GOL Gaz Metan! Bratu il invinge pe Danalache cu un sut plasat din 14 metri; Min. 66: GOL Gaz Metan! Ciprian Petre centreaza in fata portii si Bawab impinge mingea in poarta din sapte metri;

Gaz Metan Medias - Vointa Sibiu 3-0 (0-0) Stadion: "Gaz Metan" - Medias Marcatori: Trtovac '49, Bratu '62, Bawab '66 Cartonase galbene: Trtovac '51, Bratu '62 / Forika '42, Beza '44, Nicola '48, Tatar '69

Gaz Metan Medias: Plesca - Lazar, Trtovac, Vukadinovic (Akaki '46) (Bozesan '74), Markovic - Hoban , Breeveld - Miclea, Petre, Bawab - Roman (Bratu '56) Rezerve neutilizate: Vatca, Zaharia, Buzean, Litu Antrenor: Cristi Pustai

Vointa Sibiu: Danalache - Forika, Apostol, Grigore -, Nicola, Tatar, Beza, Dalbea (Majer '79) - Popa, Negut (Coman '64), Antohi (Matei '54) Rezerve neutilizate: Miron, Bar, Tanc, Lungu Antrenor: Alexandru Pelici

Arbitru: Robert Dumitru (Brasov); Asistenti: Ovidiu Artene (Vaslui) si Vladimir Urzica (Piatra Neamt) Arbitru de rezerva: Catalin Popa (Pitesti)