Amical:Miercurea Ciuc – Mediaş 94 – 99

Deţinătoarea Cupei României, Gaz Metan Mediaş, şi-a mai trecut în cont o victorie în presezon, trecând, în deplasare, cu scorul de 94-99 (22-28; 23-23; 26-34; 24-14) de BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc.

Pentru startul partidei Laszlofy Botond i-a aruncat în luptă pe Dino Erceg, Chris Long, Zoltan Samoilă, Emmanuel Dies şi Cristian Jakab, în timp ce tabăra adversă a mizat pe Tudor Dumitrescu, Ionuţ Drăguşin, Ivan Ivanovic, Deven Mitchell şi Jarett Howell.

Medieşenii au fost echipa care a început mai bine meciul, reuşind să îşi ia un uşor avans de 6 puncte la finele primelor 10 minute ale disputei 22-28, însă ciucanii s-au ţinut tare pe poziţii în sfertul secund, nepermiţându-le acestora să se distanţeze prea mult, astfel încât cele două formaţii au intrat la cabine cu aceeaşi distanţă de 6 lungimi între ele, scor 45-51.

La reluare formaţia antrenată de Ovidiu Teleabă a părut echipa mai decisă să câştige, medieşenii încheind sfertul al treilea cu 34 de puncte marcate şi doar 26 primite, diferenţa de pe tabelă mărindu-se la 14 puncte, scor 71-85. Gazdele au tras tare în ultimele 10 minute ale partidei, dar eforturile lor nu au fost suficiente, trupa lui Laszlofy Botond nereuşind decât să micşoreze avansul Gazului cu 10 puncte, scor final 94-99. sursa: www.dabaschet.net