SHOW:CSM Iasi 43-134 Gaz Metan Medias

Aşa cum era de aşteptat, deplasarea în Moldova a fost doar o formalitate pentru medieşeni, care au defilat pe terenul Politehnicii, impunându-se la o diferenţă astronomică, de 91 de puncte, scor 43-134 (12-40, 9-24, 12-36, 10-37) . Ivan Ivanovic şi Deven Mitchell nu au evoluat deloc, iar Tudor Dumitrescu nu a figurat pe foaia de joc a Gazului.

Gazdele au început meciul în formula: Botez, Anghel, Hurjui, Popovici, Moldovanu. Gaz Metan a mizat pe următorul prin cinci: Howell, Moore, Jucan, Nicoară, Drăguşin.

La 13 secunde de la primul fluier, Titus Nicoară a inaugurat tabela, iar Craig Moore a profitat de un turnover al adversarilor pentru a servi specialitatea casei, un coş de trei, pentru 0-5. Ieşenii şi-au trecut primele puncte în cont de la linia de libere, prin Popovici, 2-5, dar apoi au devenit spectatori la reprezentaţia echipei vizitatoare, în minutul patru fiind deja 2-17. Hurjiu şi Cobzaru au înviorat puţin meciul, înscriind pe rând din spatele semicercului, pentru 8-17, după care formaţia gazdă a dispărut din nou din joc, urmând un parţial de 4-23, astfel că primul sfert s-a încheiat la 12-40.

Au urmat patru minute în care s-a înregistrat un oarecare echilibru, Poli punând şapte puncte pe tabelă şi primind doar cinci, dar de la 19-45 oaspeţii au declanşat din nou tăvălugul şi au reuşit un run de 0-17, care a dus scorul la 19-62, diferenţa crescând în acelaşi ritm alert deşi Ovidiu Teleabă a început să ruleze lotul, iar pe teren s-au aflat în marea majoritate a timpului Muntean, Marcu, VanDermeer sau Tănase. La pauza mare a fost 21-64.

La reluare, tehnicianul gaziştilor i-a rearuncat pe titularii în luptă. Moore şi-a reluat recitalul din spatele liniei de 6.75 m, iar la rampă a ieşit şi Jarrett Howell, care a început să numere şi el din trei în trei. Cu 19 puncte puse pe tabelă de Howell, din care 15 prin reuşite de trei, două coşuri de la distanţă ale lui Moore şi unul al lui Muntean, Gaz Metan şi-a adjudecat sfertul al treilea cu 12-36, astfel că după o jumătate de oră de joc se înregistra scorul de 33-100.

Ultimele zece minute s-au desfăşurat după acelaşi scenariu. Oaspeţii nu au avut milă de adversari şi au continuat să încingă inelele. Prim planul a fost luat de această dată de VanDermeer, pivotul de 2.13 m marcând pe bandă rulantă, aproape de fiecare dată prin slam-dunk. Acesta şi-a îmbogăţit zestrea de puncte cu 17 unităţi în sfertul al patrulea, iar parţialul de 10-34 a stabilit scorul final, 43-134. Astfel, Gaz Metan şi-a depăşit performanţa din sezonul trecut, când a învins formaţia CSU Braşov la o diferenţă de 87 de puncte, scor 129-42, acum medieşenii fiind la +91.