BC Gaz Metan castiga din nou , FELICITARI

Gaz Metan îşi păstrează învincibilitatea în EuroChallenge după victoria obţinută pe teren propriu în faţa celor de la BC Khimik, scor 88-86 (16-25, 25-19, 28-20, 19-22). Băieţii lui Marcel Ţenter au fost conduşi la 14 puncte la mijlocul sfertului al doilea, dar au revenit spectaculos în joc graţie evoluţiilor remarcabile a lui Titus Nicoară, Ivan Ivanovic şi Deven Mitchell, care au pus împreună 55 de puncte pe tabelă.
Oaspeţii din Ucraina au început bine partida şi şi-au trecut în cont primul sfert cu 16-25, pentru a se desprinde apoi la 26-40 până în minutul 15, dar “gaziştii” s-au trezit din pumni şi au realizat un parţial de 15-4 care a făcut ca la intrarea la vestiare să fie 41-44.
Ascensiunea trupei lui Ţenter a continuat la reluare, astfel că la ultima pauză tabela a indicat 69-64. Ucraininii au mai avut o răbufnire în debutul sfertului al patrulea, reuşind un run de 0-7 pentru 69-71, dar medieşenii nu s-au pierdut cu firea, astfel că ultimul fluier a consemnat a treia victorie cosnecutivă pentru Gaz Metan în Grupa D, rezultat final 88-86.
Pentru echipa gazdă au înscris: Nicoară 21, Ivanovic 17, Mitchell 17, Mandache 12, Dundjerski 10, St. John 6, Graham 3, Mladenovic 2.