Totul pare mare atunci cand esti mic !!!

În grupa I din Top 16 Eurochallenge, Gaz Metan Mediaș nu a rezistat în deplasarea de la Ventspils. Letonii, care pierduseră primele două partide din actuala fază a competiției, au dominat meciul încă de la început și conduceau cu 29-16 după primul sfert.
Debutul actului secund a fost tot la discreția gazdelor, care s-au disțantat rapid la 19 puncte, cu scorul de 52-33. Ardelenii nu au reușit să-și îmbunătățească jocul nici în cea de-a doua jumătate. Ventspils s-a apărat exact și a fost de neoprit în ofensivă, iar înaintea sfertului 4 conducea cu 74 la 47.
Punctele reușite de cel mai bun marcator, Kyle Shiloh, nu au ajutat Gazul nici în ultima parte, când s-a înregistrat și cea mai mare diferență de scor. Letonii au condus cu 94-56, dar au redus ritmul în ultimele două minute. Până la final, medieșenii au mai reușit încă opt puncte, iar partida s-a încheiat 96-64 în favoarea lui Ventspils, care are aceeași linie de clasament cu echipa lui Marcel Țenter: o victorie și două înfrângeri.