3 infrangeri , 3 egaluri , 4 victorii

3 infrangeri , 3 egaluri , 4 victorii

Desi formatia noastra Gaz Metan Medias a inceput sezonul foarte slab cu trei infrangeri consecutive cu trei noi-promovate , Sageata Navodari , Fc Botosani si ACS Poli Timisoara , formatia antrenata de Cristi Dulca a dat primele semne de revenire in etapa a 4-a , atunci cand gazistii au remizat pe teren propriu scor 1-1 cu formatia FC Vaslui ,moldovenii egaland la ultima faza a partidei . Urmatoarea etapa cu numarul 5 , jucatorii nostri au obtinut din nou 1 punct dupa ce au remizat in deplasarea de la Chiajna , atunci cand i-au intalnit pe cei de la Viitorul Constanta , intr-o partida in care nu prea a fost ceva important de vazut , o partida in care ocaziile de gol au fost foarte putine .
Seria rezultatelor consecutive de egalitate a continuat si in etapa a 6-a , atunci cand echipa noastra a intalnit pe teren propriu campioana Romaniei  Steaua Bucuresti , echipa pe care am condus-o cu 2-0 pana in minutul 74 , desi inca din minutul 29 al partidei , cand echipa noastra a evoluat in 10 oameni dupa ce englezul Jordan Robertson primise al doilea cartonas galben .
Si in sfarsit , dupa 3 infrangeri in primele 3 etape urmate de 3 rezultate consecutive de egalitate , a urmat si 4 victorii a echipei noastre cu 3 rezultate consecutive incheiate cu acelasi rezultat 2-1.Prima a venit in etapa a 7-a la Brasov , acolo unde echipa noastra a invins Corona Brasov cu 2-1 prin golurile marcate de Florin Dan si Aymen Tahar . In etapa a 8-a a urmat si a doua victorie consecutiva , infrantii au fost cei de la Universitatea Cluj pe care i-am invins tot cu 2-1 , marcatorii fiind Cristi Todea si Alexandru Munteanu . O noua victorie a fost la Targu Jiu in etapa a 9-a , echipa noastra invingand Pandurii cu scorul de 2-1 prin golurile marcate de Paraskevas in propria poarta si Jordan Robertson.
Si ca sa dovedim ca nu am castigat la intamplare , echipa noastra a intalnit in urmatoarea etapa la Medias , Petrolul Ploiesti , echipa care nu a mai pierdut in campionat de 26 de etape , ultima infrangere fiind tot la Medias , atunci cand jucatorii nostri s-au impus cu 2-0 . De data aceasta formatia antrenata de Cristi Dulca s-a impus cu scorul de 1-0 prin golul marcat de Vitinho in minutul 80 , si a intrerupt seria fantastica de meciuri a ploiestenilor . Acum cand echipa noastra este pe val , a venit aceasta pauza de campionat de o saptamana pentru meciurile echipei Nationale in Preliminariile pentru Campionatul Mondial din Brazilia de anul viitor . Astfel , Gaz Metan va intalni duminica incepand cu ora 11.00 formatia CFR intr-un meci amical care va avea loc la Cluj , meciul nefiind transmis de nici un post de televiziune.

Dupa cele 10 etape jucate in acest tur de campionat , ce jucator credeti ca a fost cel mai bun din lotul echipei noastre ?