VICTORIE! Gaz Metan învinge Viitorul în etapa a 3-a

Gaz Metan a câștigat partida disputată pe teren propriu în compania echipei FC Viitorul cu scorul de 2-1. Goluri echipei noastre au fost marcate de Alexandru Munteanu în minutul 17 și Llullaku cu 5 minute înainte de finalul aprtidei. Pentru vizitatori a înscris Țâru în minutul 73. 

Gaz Metan și Viitorul s-au întâlnit de 6 ori până înaintea acestui meci iar echipa noastră s-a impus de 4 ori. Acesta este cel de-al 7-lea meci între cele două echipe. Statistica este de aprtea Gazului, echipa lui Hagi reușind doar o victorie și un egal împotriva echipei noastre. Toate meciurile dintre cele două formații s-au disputat în Liga1. Gaz Metan a marcat 14 goluri și a primit doar 4 goluri de la puștii antrenați de Gică Hagi. Cea mai categorică victorie s-a înregistrat pe 9 martie 2014 când Gaz Metan a câștigat cu scorul de 4-0 pe teren propriu. Tot la Mediaș, Viitorul a mai suferit o înfrângere cu 4 goluri primite, 8 martie, 2013: 4-1. Toate meciurile disputate la Mediaș au fost câștigate de formația lui Pustai: 4-1, 4-0, 3-1 și 2-1.

După succesul de astăzi. Gaz Metan acumulează 6 puncte după 3 partide și ocupă poziția a 6-a în clasament în acest moment. În următoarea etapă, echipa noastră se deplasează la Chiajna pentru meciul cu Concordia. 

Echipele de start:
Gaz Metan: Pleșca - Crețu, Trtovac, Susnjar, Buzean - Zaharia, Cristea - Al. Munteanu, Eric, Llullaku - Axente


Viitorul: Buzbuchi - Brandan, Ţâru, Carp - Benzar, R. Marin, Nedelcu, Dumitrescu - Purece, Chițu, Fl. Tănase
9 comentarii:

 1. cel mai bun meci facut din toate astea 3 etape si ca sa ma risc putin, pot spune ca e unul dintre cele mai bune meciuri din ultimii ani. am rezistat fizic 90 de minute, n-am stat la cutie, i-am hartuit 90 de minu, desi in repriza a2a au fost momente cand tavalugul viitorului a venit peste noi. mie unul mi-a placut dorinta jucatorilor aratata in acest meci. bravo lor :) e un inceput bun de campionat, sper sa nu ne taiem ca maioneza si sa continuam seria evolutiilor bune. Dupa parerea mea, in meciul de cupa ligii ar trebui sa joace jucatorii care au jucat mai putin in acest inceput de campionat, obiectivul principal e o clasare cat mai buna, nu cred ca merita sa punem in pericol campionatul pentru o amarata de "cupa ligii".

  RăspundețiȘtergere
 2. Un joc bun per ansamblu, chiar daca sunt un critic deobicei trebuie sa spun ca jucatorii merita felicitati in primul rand pentru ambitie si motivatie pe care astazi le-am vazut intradevar.Cristi Pustai merita felicitat deasemenea pentru tactica buna pe care a aleso astazi cu o echipa ca Viitorul.Am jucat exact ce trebuia sa jucam cu o echipa de genul Viitorului.Un fotbal destul de bun prestat astazi de catre ambele echipe,de asta are nevoie lumea sa vina din nou la stadion.Astazi si daca se termina meciul egal,cred ca nu se supara nimeni,pentruca s-a vazut ca jucatorii si-au dorit,au fost motivati cum trebuie,au dat 100% si atunci nu ai ce sa reprosezi.Sincer imi doresc sa vad chestia asta la fiecare meci,sau daca nu e posibil ,macar in majoritatea lor,cel putin pe teren propiu.A fost pina la urma o victorie muncita chiar daca la cum s-a jucat, poate un rezultat de egaltitate era mai echitabil,trebuie sa o spunem si pe aia dreapta,dar azi a fost sa fie ziua noastra.De apreciat,inafara faptului ca niste fustrati,tulburati mintal,si-au facut aparitia cu anumite carpe, si pe la stadionul de fotbal mai nou,sa revin....este de apreciat ca am avut un numar destul de bun de spectatori prezenti in tribune,felicitari si galeriei care au cintat pe tot parcursul jocului.Sa speram ca o vom tine tot asa,cu motivatia si ambitia asta,daca o avem in cit mai multe meciuri, ar fi posibil sa facem o figura buna in campionatul asta!

  RăspundețiȘtergere
 3. Se vede ca cea mai buna tactica pe care o poate alege un antrenor este cea cu 4 pe linia de fund , nu cu 5...

  RăspundețiȘtergere
 4. parca am revazut cumva gazul din urma cu 6-7 ani. jocul a fost mult mai specaculos decat ce am vazut in ultimii ani si ambitia a fost la cote maxime. mi-au placut muntean si cretu, in mod special. golul primit nu i se poate imputa lui plesca, asa cum zbierau niste cunoscatori prin tribuna E. nu stiu daca prinele 15' din repriza a doua au fost cedate voit, ca prea erau toti in terenul nostru, dar n-a fost bine clar. cel mai important e ca am reusit sa marcam si golul doi, chiar daca ne-a ajutat decisiv aparatorul lor. bravo baietii, daca jucati la spectacol si fara inhibitii, eu ma declar satisfacut. succes in continuare!

  RăspundețiȘtergere
 5. paul, ce mai stii se vor mai face transferuri?

  RăspundețiȘtergere
 6. Eu cred ca Alex Muntean este cel mai bun fotbalist al Gazului, in tara sunt putini ca el, care cand au mingea sprinteza. Asta e fotbalul spectacol pe care il dorim cu totii , jucat in viteza si cu mingea pe jos. Alex Munteanu nu isi permite sa ridice mingea , el isi depaseste adversarii driblind in viteza. Desi o sa imi sara toti in cap eu spun ca Alex Munteanu e om care trebuie dus la nationala, copilul asta are nevoia de atmosfera de fotbal mai mare si va creste mai mult. Pe Adi Popa nu il vad mai bun ca Alex Munteanu. Vreau sa vad un mediesean la nationala , daca Alex continua sa joace asa cum a facut-o cu Viitorul , nu cred ca Daum il va ocoli.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Daum a fost cam pe toate stadioanele in afara de al nostru. Ne cam ocoleste vad. Prefera Voluntari, Ovidiu si Chiajna.

   Ștergere
  2. Alex munceste mult, are ambitie, lupta, sprinteaza, dar parerea mea e ca se pierde in momentul pasei decisive sau al sutului la poarta. La viteza si eu zic ca il ia pe Adi Popa.

   Ștergere
  3. Asa e , la finalizare are probleme , dar stii de ce ? Finalizarea inseamna incredere de sine , inseamna echilibru . Toate astea iti vin din mai multe parti : familie , societate , echipa, antrenorul. Alex are nevoie de un mediu care ii da incredere , stabilitate, forta . Daca va gasi acest mediu la Medias va reusi sa fie cel mai bun om al Gazului , conteaza mult si relatia personala cu antrenorul . Nu stiu cum e dar stiu ca Pustai trebuie sa il motiveze , sa il faca sa fie foarte increzator in el . Oricum , eu intotdeauna am fost fan Munteanu si Buzean . Ionut a jucat foarte bine , a deposedat , a centrat , a jucat ca un fotbalist matur, stapan pe jocul lui . Asta ne trebuie , viteza , forta , maturitate in joc. Viitorul a controlat mai bine mingea dar nu e o echipa coapta la minte , oricum de fiecare data cand il invingem pe Hagi , nu ma bucur prea mult. Hagi a fost un urias in fotbalul romanesc , cu tot ce se spune despre el si bine si rau , este un om care trebuie apreciat, si oricum ce a facut el la Viitorul e foarte greu de facut in Romania , tara unde toata lumea iti baga bete in roate , chiar daca esti Hagi . Sa iei un ogor in camp si sa faci terenuri sportive , academie.... e ceva , credeti-ma. In tara asta ne lipsesc oamenii buni cu care poti construi ceva , nu banii . Bani are orice prost , de inchegat ceva solid , durabil, e foarte greu . Nu sunt doar banii lui Hagi e si tenacitatea lui.

   Ștergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.