Debut cu victorie în Play-out pentru Gaz Metan

Gaz Metan s-a impus în prima etapă din Play-Out cu scorul de 2-0 în fața formației ASA Tg. Mureș. Golurile echipei noastre au fost marcat de Alexandru Munteanu și Daniel Sikorski. După o repriză fără goluri dar cu câteva ocazii bune de gol în dreptul echipei noastre, Alexandru Munteanu a deschis scorul în minutul 63. Gaz Metan primește o lovitură liberă din apropierea careului de 16 metri. Execută Sikorski, dar mingea lovește zidul și ajunge la Munteanu care nu ratează ocazia de a marca cel de-al șasea gol stagionar pentru el, fiind totodată și cel ami bun marcator el echipei. Tabela a fost închisă de Daniel Sikorski după o gafă a portarului Pap care trimite direct în picioarele lui Munteanu. Acesta îi pasează polonezului din atacul nostru și după o cursă de câțiva zeci de metri, îl execută pe goalkeeperul oaspeților. Partida se încheie cu 2-0 și Gaz Metan obține prima victorie din acest an. 

Rezumat: 


Echipe: 


Clasament:


Gaz Metan va juca următorul meci tot pe teren propriu. Duminică, 19 martie, echipa noastră va primi vizita formației FC Botoșani. 


13 comentarii:

 1. un meci la discretia noastra, desi au fost momente in care muresul ne-a pus probleme. dar daca era 2-0 inca de la pauza, nu se supara nimeni.
  Sunt tare curios care e motivul pentru care pustai l-a schimbat pe lupu. nu se face asa ceva. mai ales daca in situatie e un jucator ca si lupu, jucatori care nu e calit in fotbalul mare. mai rau decat sa pierdem meciul nu se putea intampla. nu era un capat de tara. putea sa-l lase in pace inca 10 minute. mai repede l-as fi schimbat pe tahar, tahar care e la al nu stiu catelea meci in care nu aduce acel plus pe care ar trebui sa-l aduca un strain. daca tot folosim strani, macar sa fie mai buni ca romanii.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Da, ai dreptate. Plus ca Lupu nu a jucat rau, avea viteza necesara jocului si ala e postul lui, pe extreme. Cum sa il bagi pe Buzean mijlocas stanga? N-ai cum frate...nu poti sa-ti bati joc asa de jucători. Incepe tot mai mult sa-mi displaca jocul si echipa pe care o face domn' profesor.

   Ștergere
  2. nu e normal nici sa-l criticam pe pustai peste masura. pana una alta, pustai e unul dintre antrenorii buni pe care i-a avut gazu. chiar daca s-a ratat play-offul, rezultatele din sezonul asta sunt de partea lui. dar pe de alta parte sunt lucruri pe care noi privitori de fotbal nu le intelegem. unul ar fi de ce nu joaca gavra. daca tot a vrut sa-l schimbe pe buziuc, gavra era perfect ca inlocuitor al lui buziuc. de ce nu joaca itoua. dupa doua meciuri in care a jucat toate cele 90 de minute si a lasat o impresie buna, a disparut total din primul 11, il vedem pe banca dar nu este deloc introdus. probabil sunt lucruri pe care noi nu le stim, lucruri din viata echipei si atunci ni se par ciudate unele lucruri, lucruri cum ar fi neuitilizarea unor jucatori. alt lucru pe care nu-l inteleg e de ce greab i-a luat locul lui plesca. asa din senin plesca e rezerva. :)) incerc sa gasesc si motive, poate plesca a fost accidentat.

   Ștergere
 2. Ati vazut ce joc de picior are Greab si ce bine prinde mingea, inca un pic si o baga singur in poarta . Greab nu e portar de liga I, e slab , Pustai e un tip pe care nu il inteleg. Ce e cu Eric ? De ce insista cu Tahar care e subtire rau de tot ? De ce nu il foloseste pe Gavra , nu e deloc mai slab ca Sikorski, inca eu zic ca e mai bun. De ce nu il foloseste pe Olaru ? Când joci cu Olaru , daca nu in play out. De ce insista cu Buziuc ? Buziuc nu are talie . De ce l-a introdus si schimbat pe Lupu ? E bine ca am castigat, dar jocul nostru a fost jalnic , Muresu o echipa vai de ea. Putini spectatori , foarte putini.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Eric impreuna cu inca 2, 3 jucatori de la prima echipa au jucat la liga a3a, in meciul cu zalau. i-am ajutat pe cei de la sibiu sa nu piarda fotoliu de lider, de asta nu a jucat eric ieri. zici ca greab e slab, poate ti-a placut mai mult portarul muresenilor, are joc bun de picior, s-a vazut la golul 2. e folosit sikorski in detrimentul lui gavra, petru ca sikorski e jucatorul mediasului pe cand gavra e imprumutat. spui ca de buziuc ca n-are talie, dar il vrei pe olaru in teren. ti se pare ca olaru are talie impunatoare? cat despre numarul mic de spectatori. parca voi erati zmei pe aici si spuneati ca nu mai veniti la stadion si acum va plangeti ca nu merge lumea. :)) la cum a jucat ieri mures, chiar nu imi pare a fi asa slaba. probabil o sa se bata cu timisoara pentru locul de baraj. pandurii pare victima sigura. aia nu mai au sperante sa prinda locul de baraj.

   Ștergere
  2. A naibii prietenie ce avem cu Sibiu , facem cartile Sibiului , ca astia ne-au ajutat toata istoria noastra . Esti tanar , Sibiul e dusmanul Mediasului , in toate, in sport , in politica, in orice vrei tu , Sibiul a facut numai rau Mediasului. Ca Muresu nu are mare portar e clar da vrei sa ajungem ca Muresu daca mai jucam mult cu Greab ? Sikorski e cum e , o fi al nostru dar Gavra ne-a promovat cu golurile lui , Sikorski ne-a terminat cu ratarea lui in meciul cu Steaua, din doi metri a dat in portar si cu Muresu a dat cu poarta goala pe langa poarta. Nu e rau , dar nu e fotbalist de viitor , cu asta nu ne-am gasit noi varfu pe care il cautam de ani de zile. Buziuc joaca varf sau in spatele varfului deci e ultimul sau penultimul om , ii vin mingi pe cap , incearca sa le devieze , nu are talie nu castiga dueluri la cap , se zbate , dar nu e de Gazu. Olaru poate sa fie fara talie ca e dribleur , e mijlocas , nu ii trebuie gabarit, dupa Eric, in echipa Olaru stie cel mai bine cu mingea, e talentat pustiu, joaca cu capu sus , nu se uita la minge cand e cu piciorul pe ea , e specie rara copilul asta , decat Tahar sau Bic care fuge numai in fata nu face faza defensiva , mai bine Olaru , poate are noroc copilu asta sa plece de la Medias si va ajunge fotbalist ca la noi daca esti din Medias te tine Pustai rezerva de te saturi. Buzean si acum nu e sub Rugasevic, Rugasevic centreza mai bine dar nu se apara ca Buzean , o ia la picior si nu stie sa dribleze. Hai ca m-am apucat de analiza. Ca de obicei mi-a placut Munteanu , efort mare , se mai si incurca dar e inimos si vrea. Poate ma lamuresti ce a fost cu Lupu .

   Ștergere
  3. Zici asa: ,,daca esti din Medias te tine Pustai rezerva de te saturi,,!Eu vin acum cu un contraargument:ce cauta Zaharia in primul 11? Ce cauta Cristea pe un teren de fotbal? Totusi....sa nu aruncam cu vorbe in vant.Adevarat ca Pustai are o slabiciune pentru Zaharia,din ce motiv nu stiu!Poate tocmai ca e din Medias.Poate il place din cauza ca e polivalent,iar lui Pustai ii plac jucatori de genul asta,una dintre putinele calitati pe care le are intradevar.Mai dispune de ceva technica...si cam atat,cum sa crestem valoarea echipei cu jucatori dinastia,cu Zaharia pe care-l stim de atatia ani?Dar cu Cristea...zici ca loveste mingea cu sapa,de faulturi pe care le face nu mai spun,cred ca Todea era copil mic pe linga el.Pase gresite cu nemiluita,omul asta si-a gresit cariera sincer,deci sa nu vorbim prostii!

   Ștergere
  4. daca ne gandim doar la "istorie" si nu incercam sa privim spre viitor, nu o sa facem treaba. da, exista o legatura destul de stransa, exista o prietenie intre Viorel Hizo care face parte din conducerea celor de la fc hermannstadtcare si care vine mai tot timpul la meciurile gazului, si echipa gaz metan. nu vad nimic rau in faptul ca victoria noastra impotriva celor de la zalau ii poate duce pe sibieni in liga2.
   Cat despre olaru, la 17, 18 ani cat are, joaca titular la divizia C. Nu mi se pare deloc putin. O sa-i vina randul si la prima liga. in sezonul viitor de liga1, olaru impreuna cu Trif, probabil si cu Cristea(portarul venit de la academia lui Atletico Madrid de la bucuresti), o sa fie jucatorii care vor juca la prima echipa datorita acelei reguli cu jucatorul U21. acum cateva luni lauda lumea pe aici faptul ca medias e una din putinele echipe din liga 1 care are 4, 5, 6 localnici in lotul echipei si 3, 4 dintre ei sunt chiar titulari. acum iesim cu vorbe cum daca esti din medias te tine pustai rezerva pana te saturi. fix pe pustai l-ati gasit ca om rau care nu baga jucatorii sa joace. Daca aveti ceva personal cu pustai, atunci pot sa va inteleg comentariile rautacioase, cum observ ca aveti ceva personal si cu greab. cum face omul o greseala, cum ii sariti in cap. poate n-ati vazut balbele pe care le-a avut calin albut etapa trecut in meciul botosaniului cu timisoara. albul care are 10, 15 ani de liga1. greseli se fac, e omeneste sa gresesti. cand greab a scos doua, trei mingi chiar grele in meciul cu csu craiova, nu am mai vazut sa vina nimeni si sa spuna ca a prins baiatul un meci bun, cand face ceva bine, nu consemnam, doar cand face ceva rau.

   Ștergere
  5. 1. Greab joaca titular pt ca e cel mai in forma portar in momentul de fata! Plesca si-a pierdut locul de titular in meciul cu Voluntari cand a luat gol pe coltul lung, un sut foarte usor al lui Iovanovic, dar pe un teren moale, lonecos!

   2. Cu cine sa joace la mijloc in centru langa Bic, in locul lui Tahar?
   in afara de Danci nu vad altul...cu Zaharia sau cu Cristea vrei sa construiesti? dar doamne fereste sal mai vedem titular la prima echipa pe Cristea! Ala e bun la echipa 2a, acolo da el randament.. deaia si-a pierdut locul de titular, cu Dinamo in Cupa era stopper si ne-a omorat (autogol Buzean din vina lui), iar cu Steaua, inchizator, nea omorat iar (gol Alibec de langa el, si el se uita la colegi ca si cum ei ar fi de vina!)

   3. Pentru Anonim 14 martie 2017, 14:48
   Halal prietenie intre SB si Medias, adica 0 (Zero)! are dreptate (ANONIM din 14 martie 2017, 21:08) Sibiul e dusmanul Mediasului in tot ce-o enumerat: politica, sport, economie, in tot! + ca la meciul cu Steaua de acum 2 saptamani, 3 tipi din SB au furat un banner al galeriei "neatatnte" a Mediasului cu emblema GMM si sau pozat calcand pe el (semn de dispreţ) si au postato pe un site ULTRAS (sa vada toti cum ne-au umilit). Si tu zici de prietenie? cE batai se dadeau acum 30-40 de ani prin B si C intre suporteri: cand mergem la SB o luam noi de la ei, cand veneau sibienii la medias ii bateam noi! Asta da prietenie!!! esti mic deaia vorbesti prostii!!

   4. E foarte adevarat ce zice ADI IRL despre Zaharia si mai ales "groparul" Cristea!
   Cristea care chiar nu are ce cauta in prima liga! Ala ne-a "omorat" in multe meciuri! Intradevar Todea, era si el lent si greoi precum Cristea, dar avea 36 de ani si fuma! dar ala macar tinea mijlocul terenului singur.. bun pasator si recuperator de mingi era Todea, cat despre Cristea nu ii vad inca nici o calitate, -nu recupereaza mingi, pase gresite, nu "pazeste" mult spatiu cum o facea Todea.
   Ba Hoban, ba Kubala, ba Breeveld, ba Tahar, urcau sa ajute atacul, si-l lasau singur pe Todea, si deaia faluta des,ca nu avea viteza adversarilor care scapau pe contraatac! Rareori scapa fara galben in meci. Cu toate astea Todea bartan si lent cum era tinea mijlocul, era gardianul din fata lui Akaki si Markovic! Daca avea si viteza, Todea ajungea departe, chiar si asa a fost fotbalist de fotbalist. Mi-a placut enorm de Todea! Deaia i se zicea "dulaul" ca intra dur, era f f rau, bataios la minge, baga osu`, nu se ferea! Deaia pe unde a jucat era pus Capitan (UTA, Mantova, Gazu). Todea era barbat!

   Ștergere
  6. vrei sa-ti joace cristea la 22 de ani, cum juca todea la 35. hai ca asta a fost buna. decat sa-l vad pe tahar in teren, care nu face nimic, mai bine il prefer pe Danci. chiar si pe cristea sau zaha.
   despre lupta sibiu - medias.. ce sa spun. monstra de civilizatie. daca povestiti cu atata mandrie si sunteti de acord cu bataile, la propriu, care se purtau acum 20, 30 de ani intre sibieni si medieseni, aveti o problema la "mansarda". si mai puneau unii ca vezi Doamne transilvania e o oaza de civilizatie, se vede. singurul suporter condamnat la puscarie, cu executare, este din Transilvania. toti o apa si-un pamant. transilvania, dobrogea, oltenia, moldova, etc. in fine, pustai e baiat destept, stie el pe cine sa trimita in teren si cum sa-i aranjeze. si cine nu prinde minute, nu prinde pentru ca sunt altii mai buni.

   Ștergere
 3. Domnule comentator..mergi mai bine in tribuna si sustine'ti echipa ! vad ca nu e bine orice ar face copii astia pe teren.Iti sugerez sa folosesti telecomanda(ca altcva nu mai ai..) si sa schimbi canalul cif iti joaca echipa.Nu sunt din Medias si cred ca unii Medieseni se dezic total de asemenea atitudini.rusine

  RăspundețiȘtergere
 4. Am jucat foarte rău,ocazii ca în prima repriza nu se pot rata în fotbalul mare,nu jucam nimic,suntem de liga 2,îmi pare rău,as dori mai mult,ăsta e adevărul. HAI GAZU'

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Mai asteptati 2-3 ani si o sa vedeti gazu la fotbalul de amatori: liga a IIIa-IVa...nici prin liga 2a no so mai vedem dupa ce dispar colosii Romgaz si Transgaz din oras!! Inca putina rabdare si vom juca cu Petrolul, CSA Steaua, Rapid si echipele comunale,in liga3a, seria 5a!!

   Ștergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.