Noul ERIC? Gaz Metan si-a luat jucator din Franta

Clubul Gaz Metan Medias a transferat din Franta. Mediesenii s-au inteles in aceasta dimineata cu jucatorul Nasser Chamed care a evoluat ultimadata in Ligue 2 la formatia Olympique Nimes.
Jucatorul in varsta de 24 de ani, evolueaza pe pozitia de mijlocas dreapta, si a venit la Medias din postura de jucator liber de contract.
Noul jucator al Gazului s-a nascut in orasul francez, Lyon, acolo unde a si facut junioratul timp de 2 sezoane (2006-2008), urmand ca apoi sa fie transferat la Academia de Fotbal Cascol Ouills, pentru care a evoluat timp de 2 ani.
In anul 2008, Chamed a semnat cu formatia LB Chateauroux, unde timp de 3 ani a imbracat tricoul echipei secunde, urmand ca in anul 2012 sa faca pasul la echipa mare, in ligue 2, acolo unde a evoluat in 65 de partide, marcand 8 goluri.
In anul 2015, a fost transferat la Olympique Nimes tot in ligue 2, evoluand pana in vara acestui an.

Jucatorul francez cu origini africane a fost convocat in anul 2014 la nationala Comore intr-un meci amical cu Burkina Faso, urmand ca doua luni mai tarziu sa fie din nou convocat pentru meciul cu Kenya pentru preliminariile Cupei Africii pe Natiuni.

10 comentarii:

 1. ca CV, nu arata rau, acum sa-l vedem si la joc. diviziile B si C din franta sunt peste liga1 din romania, mai ales prima divizie romaneasca de la locurile 6, 7 in jos.

  RăspundețiȘtergere
 2. Are tehnica foarte buna, greu e deposedat,mai mult doar prin fault.Sa il vedem la treaba.

  RăspundețiȘtergere
 3. nu exista cetatenie africana. africa nu e o tara. si legat de ultimul paragraf copiat integral de pe wikipedia se poate pune si o sursa daca tot ne plangem cand altii fac la fel.

  RăspundețiȘtergere
 4. Are ceva din tehnica lui Eric, pierde mingea la fel de greu cum o pierdea si Eric, acum sa il vedem si in teren, poate evolua cu Viitorul sambata?

  RăspundețiȘtergere
 5. desi nu-mi plac titulaturile astea de "noul x, y si z", fiind jucator care evolueaza doar in benzi, poate fi noul llullaku, nicidecuk noul eric. sa speram ca o sa aiba evolutii bune, se ajuta si pe el, si pe noi.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Observ ca in anumite faze din clip evolua si pe partea stanga, cat si pe centru. Poate fi noul llullaku pe benzi, dar privind tehnica , poate fi si noul Eric, iar baiatul asta cred ca fara probleme poate juca atat pe benzi cat si pe centru la mijlocul terenului. Sa il vedem la treaba.

   Ștergere
 6. tare curios prin cine vin acesti jucatori francezi. daca e pe stilul lui Itoua, care desi nu a prea jucat, atunci cand a jucat a lasat o impresie buna, si acest Chamed o sa fie un jucator bun pentru medias. scoala franceza de fotbal e una dintre cele mai bune din europa. franta si olanda produc cam cei mai buni jucatori. la francezi nu o sa vezi niiciodata jucatori de 18, 19 ani care sa aiba 50, 60 de kg. asa cum au un denis man, un tanase, un patrick petre etc. aia-s toti ca dulapul, bine facuti.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. inca un exemplu francezul Harlem Gnohéré de la Steaua..

   Ștergere
 7. La GM Medias Itoue n-a jucat desi a aratat forta,tehnica, angajament. Am adus in schimb jucatori expirati,gen Perendia, si marea dezamagire Akaki. Dupa cum arata acest african e un jucator excelent, de aceea a si jucat ptr. nationala tarii sale. Intrebarea e daca va avea o sansa sa joace sau va avea soarta lui Itoue. Si in locul cui,mai ales. Eu unul l-as pune in centrul terenului pe pozitia de conducator de joc,care ne lipseste cu desavarsire si e una din cauzele jocului nostru urat si ineficient. Ce se face totusi,,domn profesor cu etern titularul si ineficientul Danci?Sper ca nu o sa ramana titular in dauna lui Bic,Neagoe,Manole sau Tarcovan.
  PROBLEMA CEA MAI MARE a echipei noastre este LIPSA jucatorilor capabili SA MARCHEZE, in special a atacantilor. Pentru comparatie, sa vedem ce marcatori au contracandidatele noastre la retrogradare;
  1)CONCORDIA CHIAJNA; Claudiu Bumba,Taher BAWAB,Cristian BUD, Paul BATIN, Marius PENA,Ronaldo Deaconu
  2)SEPSI SF.GHEORGHE; Istvan Fulop, Robert HADNAGY, Victoras ASTAFEI, Patrick Petre
  3)Lukacs BOLE, Andrei CRISTEA

  ATACANTI SI MIJLOCASI OFENSIVI DE CLASA, MULT PESTE CE AVEM NOI.

  Revenind la echipa noastra, atacantul Golubovic a jucat bine la Iasi ALATURI DE ALT ATACANT, creind acestuia mingi de pe pozitia de ,,pivot"adica atragand fundasii pe el si creind spatii pentru al 2-lea varf. Lucru pe care Pustai nu il stie sau nu vrea sa il stie, la el jocul cu un singur varf sau fara varf fiind mai sfant decat Biblia. E un antrenor fricos,conservator si incapatanat.
  Are idei putine si tari, iar supapa lui de admisie se pare ca ii este defecta.

  RăspundețiȘtergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.