Înfrângere pentru Gaz Metan în primul meci oficial din 2018

Gaz Metan a pierdut cu 2-1 prima partidă oficială din 2018 pe teren propriu cu FCSB. Golurile echipei antrenate de Nicolae Dică au fost marcate de Budescu din penalty în minutul 25 și Alibec în minutul 62. Pentru echipa noastră a marcat Ionuț Neagu în minutul 79. Gaz Metan a început foarte bine partida însă Chamed a greșit inexplicabil în careu, faultându-l pe Budescu în minutul 23. Egalarea ar fi putut veni doar câteva minute mia târziu însă Darius Olaru a trimis peste poartă din doar câțiva metri. La pauză s-a intrat cu avantajul minim al bucureștenilor. 

În repriza a doua, echipa noastră a continuat jocul bun însă cei care au marcat au fost tot roș-albaștri. Alibec a dubat avantajul pentru echipa sa în minutul 62. Gaz Metan a revenit în joc și a reușit să marcheze prin Ionuț Neagu cu un șut din marginea careului de 16 metri care a deviat și a intrat în poarta tânărului Vlad. 

Forsingul echipei noastre a continuat iar egalarea putea fi restabilită prin același Darius Olaru în minutul 87 când a trimis milimetric pe lângă poarta adversă. În urma acestui rezultat, Gaz Metan rămâne cu 15 puncte și coboară pe locul 15 în clasament. 

Primul 11:
În etapa viitoare, Gaz Metan va juca la Giurgiu cu Astra. meciul este programat pentru vineri, 9 februarie de la ora 20:45. 


34 de comentarii:

 1. pustai un fricos era de batut steaua nu o sa i mai prindem asa niciodata a adus portughezii astia care joaca de a latul Neagu si Tarnovan titulari .Pustai lasa ne

  RăspundețiȘtergere
 2. per ansamablu, n-am aratat rau. pare ca noii veniti sunt ceva mai buni decat cei care au plecat. dar, desi am facut un meci destul de bun, au aparut si acele greseli care au inclinat balanta in favoarea celor de la steaua. mare pacat pentru acele cateva ocazii ratate. lovitura libera mingea merge in bara, olaru bara, la aceeasi faza cu lovitura libera Olaru nu reuseste nici macar sa o dea pe poarta. sa speram ca acest joc interesant pe care echipa l-a aratat astazi il va arata si cu adversari de nivelul nostru, cu adversari cu care ne batem pentru salvarea de la retrogradare.

  RăspundețiȘtergere
 3. Arbitrul a fost al 12-lea jucator al fcsbului

  RăspundețiȘtergere
 4. Galeria e fix ca echipa!!

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Iar tu fix ca publicul, fcsb-istule.

   Ștergere
  2. eu spun asta de aproape 1 an , ce galerie ??????? atata timp cat ei nu cumpara bilete la meci si sunt finantati de conducere nu are rost sa-i zicem galerie !!!!

   Hai Gazuuuuuuuuuuuuuuuuu

   Ștergere
 5. Ce caut aici daca îs stelist?îs gazist și galeria a fost praf

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. De ce? Ca si-a bagat pl in Alibec si steaua??mai bine vezi de publicul taranesc.

   Ștergere
  2. Prietene daca tot nu iti place tie galeria de ce nu faci tu una mai buna? Ca asa sa criticam toti stim

   Ștergere
  3. Daca voua va placut e bine atunci

   Ștergere
 6. Transferurile Gazului au fost o dezamăgire, jucători "subtiri". Tot medieseanul nostru Olaru a fost cel mai bun , păcat ca n-a reusit sa înscrie. Echipa s-a miscat ceva mai bine , dar din pacate e prea târziu, s-au pierdut prea multe puncte , nu câștigăm și....nici urmatorul meci nu-l vom castiga. Umbra diviziei B este tot mai mare si pentru Gazul nu se întrevăd vremuri bune.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. voiai ca medias sa aduca jucatori de nivelul celor de la steaua? chiar credeai ca noii veniti sunt atat de buni incat sa fie comparabili cu cei de la steaua? totusi, sa fim realisti. Olaru, bun? Vorba vine bun. tinand cont ca nu si-a creat singur nicio faza, toate mingile i-au venit la botul calului direct in careu, buni pot fi catalogati si jucatorii care l-au pus in pozitie de a marca. Norocul lui e ca e cam singurul jucator U21 pe care gazu il are in proprietate si e de nivelul ligii1 si atunci e pe undeva de inteles de ce i se acorda lui mai multe minute in teren. daca e sa vorbim valoric, Manole e peste el, A ratat aseara niste ocazii care greu pot fi ratate. Daca e sa vorbim despre jucatori buni, il putem nominaliza pe Chamed. mai sunt inca multe puncte in joc, 3 etape din sezonu regulat plus 14 etape in playout. daca aratam si in restu meciurilor determinarea pe care am aratat-o seara, avem sansa noastra la salvare. De la locul 10 in jos, toate stau cu frica retrogradarii. Dupa primele meciuri am vazut o imbunatatire de joc la medias, sepsi, iasi si o inrautatire a jocului la timisoara, voluntari. cel mai probabi si chiajna o sa piarda cu cfr. inca nu e nimic jucat. poate doar juventus e "sigura" de retrogradare.

   Ștergere
  2. Tie ți-au au plăcut ăștia noi?. Vad ca te pricepi la multe ... in primul rand sa contrazici.

   Ștergere
  3. nu contrazic, imi spun doar parerea. in comparatie cu jucatorii care au evoluat la mijloc si in atac in primele 22 de etape, cei veniti acum in iarna sunt clar mai buni. nu incape discutie. ce repede ati uitat meciurile alea in care treceau zeci de minute si noi nu reuseam sa trecem jumatea terenului, treceau cateva meciuri si n-aveam sut pe poarta etc, etc :)
   adevarul e ca echipa a jucat mai bine in tur cand am luat-o "decat" cu 4-0 =))).
   hai sa-ti dau un exemplu concret. constantin Budescu n-a putut face fata in liga2 din china, a stat pe la aia cateva luni fara sa joace. Al nostru Mario Rondon a fost titular de drept in prima liga chineza.

   Ștergere
 7. nu i mi vine sa cred in ce hal i am prins pe fcsb nu mi iese din cap ce sansa am avut sunt dezamagit si de "portughezii,, lui Pustai prea multi si modesti maxim 3 pot sa joace si am inteles ca ei cu morar fac legea acum la echipa astept parerea antrenor sc

  RăspundețiȘtergere
 8. M-am uitat atent la meci si mai ales la echipa noastra ,as dori sa punctez citeva lucruri.Jucatorii care au venit sunt in mare peste ce am avut pina acum,deci aici avem un plus,insa si la acesti jucatori probabil le trebuie ceva timp cu acomodrea,mai ales ca multi dintre ei nu prea au jucat,se vede ca stiu jocul,au un plus de calitate si experienta,deci avem un plus clar pe paleta aceasta!Totusi din ce am vazut nu am rezolvat problema vitezei,ritmul meciului a vitezei de joc a fost unul scazut tocmai din aceasta cauza pentruca nu avem jucatori de viteza.Am vazut ca Pustai a incercat ceva pe final cu introducerea lui Romeo care a ajuns intre timp vitezistul echipei,dar totusi nu am inteles de ce la bagat in locul lui Cretu si nu a lui Chamed.Pentruca noi de prin minutul 40 am jucat practic in 10 oameni,cu un Chamed mort, prins mai tot timpul intre linii.Chamed a inceput sa inoate de prin minutul 40,inteleg ca bate bine lovituri libere,dar nu poti tine un jucator mort in teren sa joace echipa in 10 oameni,numai de dragul ca da de vine vreo lovitura libera!Mai departe....Olaru,un copil cu calitati,tanar si de perspectiva,insa necopt si fara experienta,imi pare rau sa o spun...pe noi in momentul de fata nu prea ne avantajeaza regula cu under 21,eu sunt sigur ca daca mai aveam un jucator cu experienta in locul lui Olaru altul ar fi fost rezultatul.E foarte greu sa ratezi din pozitile pe care le-a avut,Olaru nu simte poarta,sau se precipita destul de mult in situatile bune pe care le are!Partea buna din treaba asta cu under 21 si Olaru e ca am putea sa-l vindem avand in vedere ca e tanar iar cu banii acestia sa fim foarte aproape de iesirea din insolventa.Insa trebuie si el sa fie constient ca are o oportunitate imensa si e chiar privilegiat in acest moment.Rondon are o mobilitate buna,a venit si la primit,are un fizic decent,sa vedem...am incredere in el.Rosado bun,insa are multe momente statice,asteapta de multe ori rezolvari din partea colegilor.Caiado si Diogo,decenti stiu jocul, sa speram ca vor creste cu totii in meciurile urmatoare.Per ansamblu am dat o replica destul de buna Fcs-ului,cu o echipa noua,eu zic ca nu meritam sa pierdem.Pot sa zic ca acum am intrat defapt cu sanse sa ne batem cu contracandidatii nostri la retrogradare,suntem cel putin la nivelul lor.Daca e sa retrogradam,cu toate ca depindem inca de noi 90% ,se va datora acestor 23 de jocuri care au trecut si in care am contabilizat exagerat de putine puncte,chiar daca multi spun ca totul se va decide in paly-out.Ganditi-va ca acolo fiecare meci o sa fie cu pistolul la tampla,o sa fie o presiune enorma,iar de multe ori in aceste cazuri,valoarea se aplatizeaza,si totul devine o treba pshica si de control al nervilor. Sa vedem,in oricecaz,partea buna din ceea ce am vazut aseara e ca am inceput sa sper!

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. in mare parte ai dreptate dar totusi cred ca nu ar trebuii exagerat cu cei nou veniti mai ales ca Neagu este cu doua clase peste cei doi mijlocasi. in alta ordine de idei am vazut amicalele si ultimul meci cu chiajna si clar Tirnovan este peste Olaru ca vivacitate si prezenta in joc mai ales ca Olaru nu tine mai mult de o repriza ar trebuii sa joace amindoi tarnovan macar o repriza acum conteaza fiecare punct

   Ștergere
  2. Fratilor, este Tircoveanu. Andrei Tircoveanu!!!! macar din bun simt pentru copilul asta si in semn ca il apreciati, nu-i mai stalciti numele!!!! Tirnovan este altcineva. Ala e Alex Tarnovan, fost jucator la gazu actualmente la Sibiu.
   Cat despre noii veniti, se vede clar ca-s cu o casa peste cei carora le-au luat locul in echipa. intr-adevar, Ionut Neagu e si el un jucator bun, cum bun e si Romeo, probabil si pentru asta au fost tinuti in continuare a echipa. actualul mijloc si atac al echipei e cu cel putin o treapta mai sus decat mijocul si atacul pe care l-am avut in toamna-iarna 2017.

   Ștergere
  3. ok Tarcoveanu multumescsi scuze pt stilcire in ce priveste restul te contrazic schimbarea este in aparare care este mult mai rapida si mai sigura ca in retur cu toate ca, Constantin in continuare gafeaza si schimbarea de sistem si ca se tine mai mult de mi ge nu se mci joaca direct pe Golo dar in ce privedte calitate jucatorilor nu este nici o diferenta cei doi mijlocasi centrali modesti cel cu 10 nu alearga nici 5 km pe meci au mai multa experienta mij dreapta ezte modest si el o sa vedem in meciurile urmatoare nu avem incisivitate in atac nu avem ultima pasa continui sa cred ca i am prins pe fcsb desculti cum nu o sa mai prindem pe nimeni. hai gazu

   Ștergere
 9. In mare parte echipa e schimbata in bine fata de anul trecut cu mai putina atentie puteam scoate un punct acum campionatul nu e terminat si putem sa ne salvam. Altceva vreau sa punctez atmosfera dezolanta parca FCSB juca acasa, la un momentdat in tribuna a 2 a se scanda numele lui Alibec dupa ce a marcat golul de a si salutat tribuna. Doamne fereste. Marii suporteri care tot comenteaza pe aici si critica au stat acasa si le-au facut loc stelistilor din Sibiu si imprejurimi. Eu am venit de la 50 km pentru Gazu am venit la multe meciuri si voi mai veni nu conteaza cat este biletul oricum ma costat peste 100 lei acest meci cu drum cu tot dar nu conteaza. Tot respectul suporterilor si mediesenilor adevarati care au cumparat bilet la meci.

  RăspundețiȘtergere
 10. problema spectatorilor nu se va schimba niciodata. steaua, dinamo, cand o sa revina rapid iar in prima liga1 .. sunt echipe iubite in toata tara iar pe mai toate stadioanele se intampla ce s-a intamplat aseara. in mare parte, romanul nu are o cultura a fotbalului. romanul e suporter de rezultat, tine cu aia buni, tine cu aia care castiga mai mereu. romania nu e anglia, germania sau vreo tara in care pana si echipele de liga a doua, liga a trei sa aiba suporteri si spectatori atasati de club. acum intelegeti de ce a pus cubul asa preturi mari a bilete. din moment ce cu chiajna, volutari sau timisaora vin 500 de oameni iar cu steaua vin 3 mii.. acei 2500 de specatroi care au fost doar la meciul cu steaua ar fi trebuit sa plateasca si 100 de lei, nici un pret nu era prea mare. din pacate, din cauza pretului destu de mare au avut de suferit si acei cateva sute de oameni care merg constant la stadion. dar ca in orice razboi, mai sunt si victime colaterale.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Foarte bine punctat,prietene,scurt si la obiect,asta-i adevarul,iti dau mare dreptate.As mai adauga aici,faptul ca noi nu avem o mentalitate sanatoasa in general nu numai aici,deasta suntem ultimii in europa in aproape toate domenile.Deageaba dam vina pe politicieni,cind ne vom schimba noi ,,pulimea,, mentalitatea atunci vom avea si alti politicieni.Alta chestie ar fi ca mediasul s-a depopulat masiv in ultimii ani,sunt foarte multi plecati peste tot in lume,iar dintre astia sunt multi gazisti,poate peste 60%.Alta...bine ar fi ca aia care vin mereu sa isi faca abonamente,stiu a multi poate nu au posibilitate sa isi faca,poate aici ar fi bine sa intrvina si managemntul intr-un fel sau altul sa-i ajute cumva,iar la urmatoarele meciuri de genul asta sa puna biletele 100 de lei pentru toate curvele din oras si imprejurimi.

   Ștergere
  2. eu m-am referit strict la fotbal, dar intr-adevar ai dreptate. suferim la capitolul mentalitate. de bine, de rau.. toti politicienii aia sunt acolo datorita unor voturi primite de la populatie. daca "noi" votam hoti si oameni slabi ..aia avem :). mediasul s-a depopulat, mediasul duce o lipsa crunta de investitori, o mare parte din locuitorii cu un loc de munca, muncesc pe salariu minim, asta strict din cauza faptului ca nu au fost atrasi investitori din toate domeniile de activitate. s-au ratacit prin medias cateva firme de plastice, cablaje, n-au mai stiut pe unde sa iasa din oras si si-au deschis puncte de lucru aici. sunt atatia tineri care merg in toate orasele tarii la facultate, termina cei 3, 4 ani de facultate, au o diploma dar raman acolo unde au studia pentru ca medias nu ofera de lucru si celor cu studii peste medie. dar e totul bine si frumos. citeam pe aici ca unii vor targ de craciun, piese de teatru si concerte. Hai prima data sa avem ce pune pe masa, sa avem cu ce sa ne imbracam si pe urma mergem si la evenimente culturale.
   Abonamentul ar fi o solutie. dar vezi tu, sezonul asta abonamentu a fost 100 de euro, un pret destu de piperat. Sa dea Dumnezeu sa iesim din insolventa, sa evitam retrogradarea, anul viitor pretul abonamentelor sa fie unul decent iar pretul cu echipe precum dinamo si steaua sa fie 100 de lei. zici foarte bine.

   Ștergere
 11. La Mediaș nu au sorti de izbândă nici un fel de manifestare , nici culturala nici sportiva nici politica.Nu vedeti ce se intampla daca vine vreun spectacol de teatru în oras.Sala goală...sau umplută de primărie sau de cateva firme din oras care dau bilete gratuite angajatilor.Uitati-va la Târgul de Crăciun...un esec, dar nu din cauza Primăriei ( nu sunt inregimentat politic si nici nu-l cunosc personal pe domnul Roman),s-a încercat dar medieseanii n-au raspuns . Patinuarul ...!!! JALE și to din lipsa de implicare a mediesenilor. La baschet spectatori sunt doar rudele sportivilor ca sa nu mai vorbim de alte sporturi care unele dintre ele au rezultate chiar remarcabile.Am ajuns si la fotbal.Suntem pe ultimul loc la spectatori in Liga 1 , echipa este totusi peste nr.de spectatori.Este o echipa extrem de modestă dar deloc sustinuta de medieseni.Asa cum joacă Gazul, este singura entitate din acest oras care creeaza o anumita emulație si datorita acestei echipe se aude in Romania si nu numai de acest orășel.Desi nu am fost intotdeauna pe aceiasi lungime de unda cu Gazistul , băiatul asta a creat o galerie si incearca sa formeze un nucleu de suporteri in jurul acestei echipe de fotbal a Mediasului.Am văzut mai sus ca a fost incriminată galeria Gazului. SA FIE CLAR galeria , asa cum este ea ,este peste tot ce are orasul asta ca implicare a cetatenilor ..in orice domeniu.Ei trebuie sa-si sustina echipa ... chiar dacă unor FCSB- esti, dinamovisti , craiovisti...etc nu le place. Poate ca dacă toti ne-am implica mai mult in toate domeniile care au nevoie de sustinerea noastra a mediesenilor precum acest "Gazistul" Mediasul ar respira ...altfel. Cu respect GAZISTULE: Adi Dancu senior.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Adi Dancu,desi am avut unele dispute pe alta tema,tin sa te felicit pt acest coment!

   Ștergere
  2. Oare ce jucator sa vina??:O

   Ștergere
 12. paul, am auzit la tv ca Marginean ar fi declarat din spusele jurnalistului Grigoroiu ca va mai aduce un atacant de valoare,ai ceva informatii de acest zvon?

  RăspundețiȘtergere
 13. Ce s-a spus aici despre Târgul de Crăciun , piese de teatru si alte manifestari ... si ce au inteles unii.Fara comentarii.

  RăspundețiȘtergere
 14. Ca sa-l trezim la realitate trebuia sa-i dati si arbitrului un sut in fun.

  RăspundețiȘtergere
 15. cu o asemenea conducere ne meritam soarta !!! tribuna oficiala a fost plina la acest meci ,toti de acolo au intrat pe baza de bilete cu pret 0 lei si noi fraierii daca am vrut sa mergem la meci am scos din buzunar 50 de lei , Bravooooooo smecheriilor , Demisia intregii conduceri si atunci poate ca o sa prindem locul de baraj .

  RăspundețiȘtergere
 16. Am auzit ce jucator vine, WOW !!!! WOW !!! valoreaza 3 miliarde si este din Portugalia

  RăspundețiȘtergere
 17. am auzit ca vor mai aduce un atacant,este adevarat?

  RăspundețiȘtergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.