VICTORIEEE GAZU. Trei puncte importante castigate de echipa noastra

                                                                     Foto: Istvan Bertalan
Gaz Metan si Concordia Chiajna s-au intalnit la Medias in cadrul etapei cu numarul 2 din play-out.
Pe o vreme ploioasa, si cu aproximativ 300 de spectatori in tribune, Gaz Metan s-a trezit din hibernare si-a luptat mai mult de data aceasta pentru trei puncte foarte importante.

Primul sut spre poarta adversa a fost trimis de atacantul nostru Mario Rondon in minutul 4, insa fara a pune probleme portarului Caparco.
Oaspetii au raspuns imediat, iar in minutul 5 au trimis un sut mai periculos pe poarta noastra, iar Alexandru Greab a intervenit fara probleme.
Cu o prima repriza controlata mai mult de ilfoveni, Gaz Metan a fost prima cea care a deschis scorul pe tabela de marcat. Mijlocasul David Caiado a trimis o centrare in careu, iar Joao Diogo a trimis mingea in poarta cu capul.
La cabine s-a intrat cu avantajul de 1-0, repriza secunda a fost mai echilibrata, iar suturile mai periculoase au apartinut echipe noastre.
In minutul 80, Andrei Prepelita a restabilit egalitatea dupa un sut din interiorul careului.
Meciul parea sa se indrepte spre un rezultat care nu ne ajuta deloc, insa in minutul 90 Diogo Rosado inscrie de la punctul cu var si aduce victoria la Medias.

Gaz Metan: Greab - V. Crețu - M. Constantin, Fytanidis, Sg. Popovici - I. Cristea, Neagu - Joao Diogo, Tîrcoveanu, Caiado - Rondon
Rezerve: Plesca, Bușu, Olaru, Pîrvulescu, R. Romeo, Rosado, Sîrghi
Antrenor: 
Cristi Pustai

Concordia Chiajna: Caparco - Patache, Marc, Albu, Yamissi - Panait, Prepeliță - Nivaldo, Cristescu, Bumba - Pena
Rezerve: 
Vitkauskas, Batin, Bawab, Bucșa, Cioablă, R. Deaconu, Grădinaru
Antrenor: Ion Moldovan
Nationala Romaniei are de disputat doua meciuri amicale cu Israel si Suedia, iar campionatului Ligii 1 se va intrerupe o saptamana.
Etapa urmatoare, Gaz Metan se va deplasa la Voluntari pentru meciul cu echipa locala.

22 de comentarii:

 1. Le-a cam trecut glontul pe langa ureche. un posibil egal aseara complica si mai tare lucrurile. cu aceasta victorie, mai tragem o gura de aer si continuam lupta. din pacate aseara baietii au irosit multe situatii care puteau aduce golul, multe mingi pierdute in careul advers.
  pe de alta parte, ma bucur ca golurile au venit tot pe filiera straina. ca tot se vorbes pe aici cum ca portughezii sunt deja cu gandul la un viitor transfer si mai putin la echipa.

  RăspundețiȘtergere
 2. ce o fi cu vizitele astea dese ale lui Rednic pe Medias?
  Are vreun scop anume sau pur si simplu ii in periplu prin tara?

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. el e din Hunedoara. probabil ii face placere sa vina la medias sa mai vada un meci de liga1. cum spui si tu, cred ca e a treia, a patra data cand vine la meciurile gazului.

   Ștergere
 3. acelas joc la nimereala fara stil dar de data asta am avut noroc si am castigat , dar ca la noi dupa 15 meciuri fara victorie imediat a iesit la atac domnul profesor zis si Breaveheart cu poezia Invictus de William Ernest Henley (frumoasa poezie nu am ce zice)dar aici este vorba de fotbal domn profesor si personal as vrea ca echipa mea GMM sa joace fotbal nu bambilici !!!!

  iar despre Galerie nu am ce spune decat ca trebuie ceruta demisia la pachet adica Marginean+Pustai , nu doar antrenorul e vinovat , nu se rezolva nimic doar prin demiterea lui Pustai , Marginean e buba cea mare la echipa ................

  Hai Gazuuuuuuuuuuuuuuuuu

  RăspundețiȘtergere
 4. trei puncte norocoase, iar am jucat dezlinat ,la intimplare, chiar si la 1 -0 pt noi,nu avem posesie deloc nici trasee mi a placut tircovan 50 min cit l a tinut benzina si apararea care parca nu a mai gafat la fiecare atac plus neagu util tot meciul

  RăspundețiȘtergere
 5. "Pleasca" lau numit si cei de la GSP pe Plesca, iar Paul a facut copy-paste... macar sa modifici numele scris gresit, Paul? nici macar atata?

  Legat de Rednic, care n-are angajament, a fost si in tribune la Sibiu, la meciul de azi cu Pandurii! Nu avem noi bani sal aducem stati linistiti! Nu vine pe 4-5000 Euro, cat ii poate oferi Gazu!!!

  Si legat de meci, un meci care l-am dominat cap-coada, daca e sa vedem cat ocazii am ratat, scorul e mincinos!! Acum in ceasul al 11-lea sa tragem daca nu vrem sa ne trezim de dimineata sez viitor!

  Galeria la Inaltime, ca intotdeauna...S-au auzit perfect, dar din pacate cam tot aceleasi si aceleasi cantece...de 10 sezoane. Din cei 30-40 de baieti, nu are unu inspiratia sa inventeze ceva nou, original?? Un cantec de galerie adevarata!!!

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. sunt multe video pe youtube cu galeriile echipelor, POLI TIMISOARA, CRAPID, U CLUJ, Petrolul ETC.

   de acolo va puteti inspira pentru a creaa cantece noi, si 100 originale a galeriei din Medias!

   Succes

   Ștergere
 6. Cred ca un conflict galerie-echipa, galerie -conducere e ultimul lucru de care avem nevoie acum.Acum au nevoie mai mult ca oricând de susținerea noastra .Hai sa fim serioși :ce antrenor vine la Mediaș la banii care îi avem.vreau sa îl felicit pe d-l Pustai pentru ca se tine de cuvânt și recita câte o poezie nu numai ca au câștigat dar a promis ăsta cuiva.Bravo domn profesor ca nu ați uitat un mare om de fotbal din Mediaș. De acolo de unde e cred ca e mândru de dumneavoastră!

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. eh hai sa nu exageram. ce conflict poate avea clubul cu galeria? lumea e libera sa strige ce vrea, atat timp cat totul e decent si nu se ajunge la injuraturi.. in rest, nu vad sa fie vreun conflict. ca SPECTATORII ar putea fi un pic mai civilizati, asta e o alta discutie. chiar ieri auzeam de la un om trecut bine de 60 de ani ca medias a adus de la Dinamo “toate gunoaiele”, facand referire la Tircoveanu.

   Ștergere
 7. Sunteti niste tarani, cereti demisia singurului om care tine la echipa asta.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Tarani? El tine echipa ? Nu vezi ca avem jucatori ofensivi si jucam tot cu morcovul pe defensiva? Iar cei pe care ii numesti tu tarani sunt prezenti meci de meci sa incurajeze echipa ,sa isi bata capul ,stres ,tensiune, nervi. Sigur tu esti vreun tovaras cu Pustai .

   Ștergere
  2. Tine atat de mult la echipa incat nu vrea sa lase pe nimeni altcineva sa o omoare. Vrea sa o omoare cu mana lui proprie, ca sotul gelos care isi omoara sotia infidela. ORI ESTI NUMAI A MEA, ORI ESTI MOARTA, alta solutie nu exista. Si apoi, dormitul cu moarta in pat, gen merg cu echipa si in C, pana la desfintare, uniti in viata si in moarte

   Ștergere
  3. Salut din nou domnule limba in cur ai capatat puteri dupa o victorie la nimereala si vrei din nou sa iti lauzi seful zis si Breaveheart ???????? stai cuminte pe curul tau si veziti de marketing in continuare , las pe noi sa ne certam intre noi nu te mai baga ca musca in ......!!!!!!!!!

   Hai Gazuuuuuuuuuuuuuu

   Ștergere
 8. Chestia cu recitatul poeziei imi aduce aminte de scena din Titanic cand vaporul se scufunda iar comandantul a pus orchestra sa cante, pentru ca pasagerii sa nu fie speriati

  RăspundețiȘtergere
 9. Ce antrenor sa vina,dom-le? E play-out,pana s-ar obisnui la Medias,am fi deja in liga 2-a!
  Respect pentru domnu' Pustai, prin orice greutate are trece echipa (fie ea financiara,sau de orice natura) el ramane si lupta in continuare!
  Hai Gazu!

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. O sa fim in Liga a 2-a cu respectatul ,,domnu' Pustai". Jucam cel mai ineficient joc, ne creem cele mai putine ocazii de gol, avem cea mai neofensiva si necombatanta atitudine din toate echipele, in conditiile in care avem jucatori care au jucat la echipe de top din Portugalia, un international venezuelean, unul din Camora, doi foarte buni portari, doi foarte buni U 21(Tarcoveanu si Olaru).
   Platim patru varfuri si jucam cu unul singur, desi cel putin Ely Fernandez, de cate ori a jucat a reinvigorat atacul. Iar echipa trece prin greutati in special datorita lui Pustai, incepand cu lotul dezastruos pe care l-a intocmit la inceputul campionatului si continuand cu inabilitatea sa de a pune corespunzator jucatorii pe posturi, lipsa sa de spirit motivator, jocul urat si ineficient pe care echipa il etaleaza. Normal ca ,,ramane si lupta in continuare" are 6000 de motive pe luna sa o faca.
   Cu ce nu reuseste el sa lupte si sa castige e insa inabilitatea sa cronica de a face din GM Medias o echipa redutabila, combativa si eficienta. Aceasta e o batalie, o lupta pentru care pare prea mic si neinspirat

   Ștergere
 10. de ce i-au dat afara pe Bajko si Niculae?
  In loc sa inbunatatim staff-ul noi ii dam afara pe niculae poate unul
  dintre cei mai buni preparatori. Mergem din rau in mai rau.

  RăspundețiȘtergere
 11. are medias un jucator nou??

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Alexander Fioretos, a semnat cu Medias :)

   PS: nush daca am voie sa pun video youtube (https://www.youtube.com/watch?v=N5KelAp6akU)

   Mai vin jucatori?

   Ștergere
 12. ciudate aceste plecati, mai ales a lui sensei niculae, un bun profesionist. dar exista si posibilitatea ca el da fi vrut sa plece. probabil l-a cautat cineva pentru un proiect mai important decat asta de la medias. probabil o sa aduca moraru alt preparator la antrenori secuzi, nu e problema.. il avem pe somfalean si dudita.

  RăspundețiȘtergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.