Victorie extrem de importantă în economia salvării de la retrogradare

Gaz Metan a reușit să obțină 3 puncte extrem de importante pe teren propriu împotriva uneia dintre contracandidatele la retrogradare, FC Voluntari! Unicol gol al întâlnirii a venit în minutul 59 când Darius Olaru a trimis cu capul în poartă după o centrare perfectă trimisă de Caiado. O contribuție importantă la gol a fost adusă de Ely Fernandes care a făcut o cursă de aproximativ 70 de metri. 


Oaspeții au rămas în inferioritate numerică din minutul 80 când portarul Balauru a primit direct roșu în urma unei incursiuni a lui Mario Rondon. Scorul ar fi putut lua proporții în ultimele 10 minute ale partidei când, rând pe rând Constantin, Târcoveanu și Cristea au ratat șansa de a marca. 

În urma acestui succes, Gaz Metan obține 25 de puncte și iasă din zona retrogradării având un punct peste Voluntari și 3 mai multe decât Poli Timișoara. Ultima poziție este continuată în continuare de Juventus București cu 16 puncte. Locurile 7 și 8 retrogradează direct iar ocupanta locului 6 dispută un baraj în dublă manșă cu echipa clasată pe locul 3 în Liga a 2-a, cel ami probabil FC Chindia Târgoviște. 

Echipa noastră mai are de jucat cu ACS Poli Timișoara (deplasare), Sepsi OSK Sf. Gheorghe (acasă), Juventus (acasă) și FC Botoșani (deplasare). 

Rezumat:


Echipe: 


Clasament: 


În etapa următoare, Gaz Metan va juca cu ACS Poli Timișoara în deplasare. Data și ora nu au fost încă stabilite! 

12 comentarii:

 1. Felicitari echipei si antrenorului,dar sa fiti concentrati la toate meciurile care mai sint de jucat si la urma sa ne putem bucura de reusita sa raminem in Liga 1,iar in sezonul viitor sa nu mai ajungem sa tremuram ca acum,sa tintim mai sus ,Hai Gazuuu!!!

  RăspundețiȘtergere
 2. Patru observatii; 1)Pustai a renuntat la rigiditatea sa privind deja demodatul 4-2-3-1 si incearca formule alternative gen 4-1-4-1 sau 4-3-3 demers care da rezultate 2)Ely Fernandez titular de 5 etape face atat faza ofensiva cat si cea defensive, alearga, paseaza, finalizeaza. Domnule Pustai, sunteti antrenor de fotbal, nu vidanjor la RCOSAL. De ce l-ati tinut rezerva pana acum 5 etape? Cu el titular am fi fost mult mai sus in clasament 3)Nu avem un conducator de joc de meserie si in lipsa unor pasatori veritabili gen Rosado ,Joao Diogo(prezeenta lui Caiado mai compenseaza la acest capitol). Tarcoveanu e tehnic dar cam incet si uneori prea individualist. In plus o sa iasa din schema U21 datorita varstei. Subiect de meditatie 4)Atentie in centrul apararii!!!!!!Marius Constantin are o varsta. Are plasament si experienta,dar e tot mai incet in duelurile unu la unu. adeseori deposit in viteza. Fitanidis e gafeur, singurul care da satisfactie este Sirghi. Subiecte care trebuiesc luate in considerare

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. la inceputul noului sezon tircoveanu o sa aiba tot 21 de ani deci e eligibil in continuare pentru postul de U21. "problema" la el e ca acum cateva zile il auzeam pe bratu spunand ca pentru noul sezon se va baza pe cativa tineri care momentan sunt imprumutati, printre acei tineri se afla si tircoveanu.

   Ștergere
  2. cu sau fara tircoveanu. ar cam trebui sa fim acoperiti la jucatorul U21. este olaru care nu cred ca o sa fie cumparat de cineva in vara asta, mai e un fundas central la gazu2 tamas szasz, poate sa mai fie unu, doi dintre baietii care joaca finala la U19. solutii cred ca exista.

   Ștergere
 3. felicitari baietilor pentru victoria obtinuta. s-a dovedit inca o data ca atunci cand prindem zi buna si ne iasa jocul.. vine si victoria. ca victoria asta sa conteze cu adevarat, e necesar sa o dublam cu victorie la timisoara. daca batem si la timisoara, chiar ne putem gandi foarte serios ca o sa scapam si de baraj. Ma bucur pentru Olaru, poate dupa multele ocazii ratate de-a lungul sezonului, acum ca a spart gheata si a marcat, urmatorul gol sa vina curand, de ce nu chiar in meciul cu timisoara!!
  Desi am castigat si suntem putin mai linistiti, trebuia sa fim mai ineligenti pe atac si dupa ce portarul voluntariului a luat rosu noi trebuia sa marcam si al doilea gol si sa inchidem meciul. am avu situatii bune, am avu ocazii si ne-am cam batut joc de ele. n-ar strica sa fim mai putin individualisti si sa jucam ca o echipa.

  RăspundețiȘtergere
 4. un pas important in evitarea retrogradarii , bravo lui Olaru ca a marcat (era si timpul), un mare plus Popovici la mijloc (paseaza,dribleaza si mai are curajul sa traga la poarta ), sa nu ne culcam pe o ureche ca inca nu am realizat nimic , mai avem nevoie de 6 puncte sa ne salvam !!!
  deci fara figuri in cap ca am vazut ca nu am tras pe poarta cand era trancalaul ala de la Voluntari in poarta dupa ce portarul a fost eliminat (asta asa ca trebe sa o spun).

  inca ceva am vazut astazi in reluare pe marele manager Marginean cum zicea el la interviu inaintea meciului: am facut biletul 1 leu si tot nu vin oamenii la stadion , asa e in ardeal oamenii sunt mai comozi (citez din memorie), pai nu iti e rusine ma dupa ce un an ai facut tot posibilul sa iti indepartezi oamenii care mergeau meci de meci la stadion(aici ma refer la stategia lui magnifica de marketing , preturi la bilete in functie de cotele Tarnavei), sa iti fie rusine ma ..............

  Hai Gazuuuuuuuuuuuuuu

  RăspundețiȘtergere
 5. Băi Tibişor 13! Tu eşti bolnav! Mărginean a găsit această strategie de a aduce aceşti jucători prin Morari, care se pare că dă roade. Omul ăsta s- a zbătut pentru Gaz Metan, inclusiv cu banii pentru cantonamentul din Turcia din iarnă. A ales strategia fostei echipe de baschet ASESOFT Ploieşti, care 7 ani la rând a fost campioana României, după ce în sistemul regular termina pe locul 3, 4 sau 5. Dar în play off aducea 3, 4 jucatori foarte valoroşi pe care îi plătea bine şi lua campionatul. Aşa a făcut şi Gaz Metan acum. Ce să facă Pustai în sistemul regular cănd nu a beneficiat de "materie primă" valoroasă ? Tu de mult timp atâta ştii : să ceri demisia lui Pustai şi Mărginean! Vezi că, la un eventual răspuns de-al tău, să nu mai scrii că sunt pupincurist, că nu sunt genul ăsta de om, chiar i-am criticat cănd a fost cazul. Aş fii curios să-mi spui câţi ani ai şi ce studii ai?

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. spre uimirea ta domn profesor am 30 de ani , muncesc,produc si sunt manager si merg la Gazu de cand eram copil , iar despre studii stai linistit ca am facut scoala la timp , nu vreau sa te jignesc dar asta e parerea mea despre marele alb Marginean, daca tu crezi ca umfland preturile biletelor cand jucam cu CFR,STEAUA,DINAMO,CRAIOVA etc cu explicatia ca sa nu vina multi sustinatori ai acelor echipe e o strategie de marketing OK atunci ia-te de mana cu el si aruncati-va in tarnava , eu vreu sa pun o intrebare cu acei oameni din Medias care merg meci de meci la stadion si poate ca ar vrea si ei sa vada Gazu jucand cu echipele mai bune ce aveti ????????(eu nu fac parte din ei , am 2 abonamente ), esti multumit acuma ???

   Hai Gazuuuuuuuuuuuuuuuu

   Ștergere
  2. Ai perfecta DREPTATE tybisor 13

   Ștergere
 6. Erată! Aş fi curios... Felicitări domnului ANTRENOR SC pentru ideile sale de pe acest site!

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. ,,profesore" incep prin a-ti multumi. Acum o sa iti zic eu niste lucruri care nu o sa-ti placa; ,,materia prima nevaloroasa" adica acele catastrofale achizitii au fost opera exclusiva a lui Pustai si nu are curajul sa si-o asume. Cum nu isi asuma faptul absolut inadmisibil de a nu ,,avea ochi" pentru Ely Fernandez, pentru care eu am militat cel putin 5 etape pana sa il introduca titular. Nu isi asuma inchistarea in acel ineficient 4-2-3-1 pana acum de curand.Acesti portughezi nu cred ca pot fi pastrati foarte mult la noi iar ideea este ca daca pleaca o sa fim lipsiti de calitate tehnica la mijlocul terenului. Tarcoveanu nu cred ca intra in vederile lui Bratu si cred ca clubul nostru ar trebui sa faca demersuri pentru a intra definitiv in lotul nostru. Apoi acest diamant" brut sa fie ,,slefuit". Adica sa se lucreze la conditia lui fizica, sa se faca mai folositor in jocul colectiv in dauna numerelor personale care uneori incetinesc cursivitatea jocilui, imbunatatirea sutului la poarta,etc.
   Iulian Cristea a crescut mult in joc, paseaza bine in lateral, sare bine la cap, vine la finalizare, dar NU E ACEL NUMAR 10 gen Eric,Hagi, Budescu a dirijorului-finalizator din spatele varfurilor. E CAT SE POATE DE CLAR ACEST LUCRU.
   Ce se mai aude de Manole? Il stricam si pe asta? Acest Tamas Szasz de la echipa a 2-a are maturitatea de a juca un rol atat de important, de ultim aparator in fata portarului? Acolo orice greseala facuta poate avea consecinte grave in economia jocului.
   CE FACEM CU POSTUL DE PORTAR? Greab e bun pe linia portii dar e catastrofal pe iesiri. CE VARF ADUCEM, fiindca se pare ca Rondon ne va parasi.
   Incerc sa nu mai fiu atat de malitios ca pana acum(desi am facut-o dintr-o frustare provenita din dragoste de club si oras). Vreau sa fiu mai constructive, ceea ce este mai greu decat a injura,blama, critica

   Ștergere
  2. Rondon nu va pleca nicaieri.Are o varsta care ii se potriveste pentru fotbalul nostru.Chinezu au nevoie de jucatori de mare valoare, mai tinerei putini.Rondon e numai bun pentru Liga 1.

   Ștergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.