Alte probleme: Aproape tot lotul se afla la final de contract

Gaz Metan Medias a avut de suferit in acest sezon de liga 1, un lot foarte subtire, accidentati si suspendati etapa dupa etapa, insa acum, cu 2 etape inainte de sezonul regulat, clubul mediesean se mai confrunta cu o problema, 16 jucatori isi vor termina contractele in vara.

"Avem 25 de jucatori(cu tot cu juniori)16 sunt la final de contract, nu e ok, ca alta teama are jucatorul sa bage piciorul, ii se termina contractul, agentii roiesc in jurul lor, interesele altor cluburi care incearca sa te abordeze, ii greu sa ii capacitezi, cu toate astea eu n-am ce sa le reprosez la antrenamente".-A declarat Edi Iordanescu
kalapod.net

47 de comentarii:

 1. Jucătorii sunt principala problemă. Cand jucătorii joacă fotbal, chiar și antrenorul pare bun. Cu mici exceptii, ieri au fost foarte slabi toți.

  RăspundețiȘtergere
 2. Si nu stiai asta cand ai acceptat sa devii antrenorul Gazului ?

  RăspundețiȘtergere
 3. Oricum tre altii noi, ca majoritatea is rebuturi, nu e o problema asta, cu jucatorii astia nu putem ajunge niciodata in playoff

  RăspundețiȘtergere
 4. pai asa fac contractele , inaptii care conduc CLUBUL nostru...contracte tot pe cate un sezon il prelungesc, si cei care fac un sezon bun pleaca gratis, la alte echipe..si noi ramanem si ne sugem destiul in gura dau exemple:

  1.Zarko MARKOVIC, liber la Kairat- Ajerbaijan
  2.BAwAB, pleaca liber la CSU Craiova, Cristea
  3.Trtovac-titular indicutabil, pleaca gratis la Erzumbuspor BB, turcia liga 2
  4. Alecsandar Susnjar - dupa numa 6 luni,(atat io facut prostii contract), la Teplice, GRATIS,
  5.AYMEN TAHAR, titular, gratis la FCSB
  6.LLULAKU, golgheter, pleaca gratis la Astana,
  7.CRISTEA -Gratis la FCSB (MACAR 150.000 sa fi acceptat prostii)

  si mai sunt, dar numi aduc aminte!!! De vina e presedinteloe GMM ca face/accepta contracte pe 6 luni, sau pe maxim un sezon...si-l pierzi gratis.daca rupe norii!

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. nu ai date tocmai corecte. tahar - 100 de mii. markovic - 100 de mii. cel mai probabil in zilele urmatoare se va anunta trecerea lui cristea la steaua, deci inca 100 de mii. probabil de-aia nici nu a fost inclus in lotul pt meciul cu sepsi.

   Ștergere
 5. Mai oameni buni nu mai dați numai in Iordănescu că nu e el principala problema. Problema mare este situația clubului. Cu cel mai mic buget din liga 1 si cu jucatori liberi de contract nici nu ai cum să ceri jucatorului mult dacă tu oferi puțin. Cu o medie salarială de 3-4000 de euro cine îți semnează pe 4 sau 5 ani. Jucatorul vine să se pună pe picioare si pleacă la mai bine dacă tu nu poti sa-i oferi mai mult e si logic de ce se incheie contracte pe perioadă așa scurtă.

  RăspundețiȘtergere
 6. contractele astea facute pe termen scurt, intr-adevar sunt o problema. dar fiind in insolventa e greu spre imposibil sa te gandesti la contracte care sa se intinda pe mai mult de un an. in iarna inca se mai credea ca e posibila calificarea in playoff, poate era mai bine sa se accepte acei 150 de mii pe cristea, sa mai vindem inca maxim 3, 4 jucatori si pus ban pe ban.. poate se reusea iesirea din insolventa in iarna asta iar din vara te puteai gandi totusi la alte lucruri. chiar si acum in al doispelea ceas ar trebui lasati unii sa plece daca au oferte si clubul primeste ceva cat de putin pe ei. asa cum a fost adus acel grup de portughezi in iarna trecuta, cu siguranta se gaseau altii care sa fie adusi si sa-i inlocuiasca pe fofana, ely, ivanov, cristea sau de care s-a mai vorbit ca are oferta.
  "ca alta teama are jucatorul sa bage piciorul, ii se termina contractul" vin cu o intrebare: De ce nu l-ati lasat pe cristea sa plece? omului nu doar ca i se termina contractul, el si are un al contract semnat deja din vara pe o suma mult mai mare decat castiga la medias.
  Echipa asta a inceput sa joace tot mai prost de pe la jumatea lui noiembrie, cand impresarii jucatorilor stiind ca ai lor jucatori intra in ultimele 6 luni au inceput sa le caute noi angajamente. si de acolo s-a rupt tot. sa nu uitam ca jucatori precum ivanov, fofana ely etc au fortat clubul in pauza de iarna sa fie lasati sa plece. e absolut logic ca acei jucatori sa nu mai dea 100% din ce pot.

  RăspundețiȘtergere
 7. Lucrurile la echipa au început să se strice în momentul în care au apărut în presă informatii cum ca teja negociază cu Becali. În acele negocieri Teja a cerut cativa jucători de la gazu iar jucătorii se gândeau la salarii mari și la cum o sa joace ei la steaua și ni se mai gândeau la gazu. Intr-o conferinta de presă Teja l-a și nominalizat pe Fortes ca fiind cu gândul la transfer și că nu-si închipuie altceva decât să se transfere în iarnă. Cu siguranta au mai fost i altu jucători cu gândul la transfer și inca sunt cu gândul la transfer. aceeași jucatori care în turul campionaului au facut 21 de puncte, în 11 meciuri din retur au făcut doar 8 puncte. Singurul lucru de care iordanescu se face vinovat e ca nu a vazut din primele zile ca jucatorii sunt cu gandul în alta parte și nu a venit cu o solutie.cat despre jocul echipei, clar iordanescu nu puncteaza la impresia artistica asa cum o făcea teja. Dar dacă o să facă, ca jocul asta inestetic sa aducă puncte, nu o sa fie nicio problema. Dan Petrescu a câștigat campionat cu un joc urat și nu a mai murit nimeni.

  RăspundețiȘtergere
 8. Mărginean a spus că se lasă de fotbal dacă Iordănescu pleacă la Cluj. Iordănescu nu pleacă la Cluj pentru că ăia nu îl vor. Întrebarea mea e alta : Mărginean se lasă de fotbal dacă împreună cu marele antrenor Iordănescu ne duce în liga a 2-a ? Tare aș vrea să aud un răspuns.

  RăspundețiȘtergere
 9. in toate problemele pe care le are echipa, se mai intampla si lucruri bune. aseara ma uitam la emisiunea de la digisport si am ramas placut surprins sa vad ca desi am pierdut, printre laureatii etapei 24 se afla atat echipa cat si unul dintre jucatori, chamed. statistica spune ca dintre toate echipele, gazu a fost echipa cu cele mai multe pase reusite in careul advers. si chamed a a fost desemnat ca cel mai bun jucator al etapei intr-o anumita categorie, dar imi scapa exact categoria(pase reusite, centrari reusite..nu-mi mai aduc aminte exact) Poate reuseste paul sa faca rost de la cineva de prin club de statistica InStat pentru etapa care tocmai s-a terminat.

  RăspundețiȘtergere
 10. Pina joaca aici si sunt platiti la zi de club sa dea tot pe teren pentru victorie,cind vor pleca sa vada atunci ce vor face acolo ,e treaba lor ,dar pina atunci da frate tot ce poti ca sa te doreasca altii intradevar ca esti valoros ,nu ca vii liber de contract...asa ca pina la vara mai e mult si ei joaca aici la Gazu,eu m-am saturat de placa asta cu ultimele 6 luni ,sa stea toti sa-si vada de treaba ,sa puna umarul ca de aceea sunt platiti si cind au venit au stiut conditile sa obtinem rezultate ,sa iesim din insolventa si apoi altfel se vor putea negicia lucruriile pentru toti,asa ca la treaba ca timp mai e,pentru mai bine.Hai gazu

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Te inteleg, astea sunt un fel de ... fotbalisti de 2lei aia Liberi de contract, mai ales la o varsta frageda. cand trebuia sa fie de cel putin 1milion de euro.. si Becali asta face, cumpara x si vrea sa-i vanda mai mult..

   Ștergere
 11. Paul ce este cu zvonul prin presă că ar aduce Iordănescu un investitor la club? Este ceva adevarat sau simple speculații?

  RăspundețiȘtergere
 12. Ionel Ganea, zice ca Iordanescu juca tenis de picior, si ca facea chefuri pana dimineata, si ca nu are nicio treaba cu fotbalul, etc. uitati-va pe "prosport.ro" ce zice despre el.. oare o fii adevarat??

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. EDIT: tot eu sunt, de sus , Ionel Ganea fiind, omul care strangea tusierii de gat

   si o mai zis ca Ioranescu nu are niciun meci in liga 1 ... trebuie umpic sa mearga la digi Iordanescu sa le zica, nu poti sa taci sa te jigneasca..

   Ștergere
  2. Fotbal a jucat un meci la Steaua, dar daca eram baiatul lui Iordanescu si eu jucam. Ca si antrenor ZERO . Face contracte beton, in scurt timp se constata ca e paralel cu meseria de antrenor, este dat afara si castiga o gramada de bani . Tzeapa. Desigur ca nu o sa tina mult. Ce m-as bucura sa nu am dreptate, si intradevar sa faca la Medias "echipa europeana".

   Ștergere
  3. Fane catalanu, lucrurile nu stau chiar asa. ia uita-te pe transfermarkt sa vezi cam cat a stat pe la echipe si ce rezultate a facut. la pandurii 1 an jumate, la astra 10 luni, in bulgaria intr-adevar a stat putin dar in timpul ala (11 etape) a pierdut doar de 3 ori iar una dintre infrangeri a fost cu ludogorets. echipa care e net superioara celorlalte in bulgaria. iar la cfr, vezi si tu cum decurg lucrurile. nu a fost dat afara neaparat din cauza rezultatelor ci din cauza luptei dintre sefii clubului. O fi pierdut el meciul tur din europa cu Malmo, dar nimeni nu poate garanta ca nu i-ar fi batut in retur. le-a castigat cfr-istilor super-cupa. dar cand aia il dau afara pe conseisao fiind pe primul loc, nu ne mai mira ca iordanescu a fost dat afara dupa 3 meciuri si o supercupa castigata.

   Ștergere
 13. Fotbalist nu a fost, iar ca antrenor a fost dat afara de peste tot. Asta o sa vada Boroncoi, omul nostru care-l supravegheza , si care probabil informeaza periodic conducerea.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Crezi ca dl. Marginean(presedinte) nu stie asta?sau dl antrenor ia ore de la Pustai??(gluma) sau ???problemele au fost inainte sa plece Teja, numai ca se cauta motive, dc nu se joaca.. nu-mi inspira incredere, mai ales ca suntem in Romania si ca stiim cat de usor se rezolva fiind baiatul lui Iordanescu, cu banii, is lucruri frumoase, dar nici dl. Pustai nu are meciuri in liga 1... fotbalisti (slabi) adusi sa faca performante la o echipa :)) cand ei erau doar umpluturi pe gazon, sper sa gresesc, sunt total dezamagit de play-out, dar cine stie...

   Ștergere
  2. Măi fraților, pe Pustai nu l-a făcut natrenor taică-su. A plecat de jos, a muncit, a studiat (nu uitați că a fost șef de promoție, la Matematică, la Iași ) . Nu uitați că a fost antrenorul care a intrat in liga 1 . Și doamne ce echipă ofensivă era. El nu a avut niciodată un lot valoros ca acum. Anul trecut , după ce au venit Caiado & comp. , echipa a jucat chiar frumos. Și oricum este al nostru și rămâne umbrela noastră de vreme rea.

   Ștergere
 14. Totusi daca dorim sa fim corecti,sa nu tot cautam nod in papura,majoritatea acestor jubcatori ne-au salvat de la retrogradare sezonul trecut,si cred ca vor fi capabili si acum mai ales ca atunci aveam doar 8 puncte la injumatatire,deci sa avem pardon vorba lui Caragiale si sa avem incredere ca in viitorul apropiat va fi mai bine,s-a destabilizat echipa cind antrenorul care a inceput sa creeze ceva a tradat si a promis diversilor jucatori ca ii ia cu el,dar va vedea el ce pateste cu ciobamul sef deci bine ar fi sa se concentreze toti pe ce se mai poate face,si sa spetam ca sezonul viitor cu mai milta seriozitate se va putea construi o echipa puternica sa faca fata im playoff si de ce nu in europa unde am aratat ca ne-am descurcat bine atunci cu toate ca nu am avut un lot ca altii cu pretentii,deci eu acord incredere baietilor si conducerii,si sa-i lasam pina la final sa isi faca treaba,noi sa-i sustinem si numai daca nu vor reusi sa-i criticam.Hai Gazu!

  RăspundețiȘtergere
 15. sa nu patim ca Timisoara anul trecut!!!

  RăspundețiȘtergere
 16. Luati in seama ce spun toti nebunii ca Ganea. Uite ca Ganea cu toate meciurile lui in divizia A, bundesliga si echipa natioanala nu e in stare sa faca cheag pe la nicio echipa acum de cand s-a facut antrenor. Pot da multe exemple de fosti mari fotbalisti care ca antrenori n-au facut nimic notabil. cum pot da exemple si de fosti jucatori care au jucat la un nivel scazut dar care acum ca antrenori fac treaba foarte buna. E vina lui Iordanescu sau a lui Teja ca "domnul Ganea" nu stie sa antreneze si in afara de a fi dur si sever cu jucatorii n-are nicio alta calitate, asta daca a fi dur e intr-adevear o calitate. acum ceva timp ganea se lua de Alexa. sa fim seriosi, omul are probleme psihice pe care le-a arata de-a lungul timpului. strans arbitri de gat, injurat reporterite ca la usa cortului etc etc.

  RăspundețiȘtergere
 17. se pare ca Trif are fractura de peroneu. aseara, viera era sa-i faca fractura de tibie, ligamente cine stie ce se rupea, lui Ianis. frumos si in spiritul fair-play-ului mai joaca mizeriile astea de la sepsi. ca tot citeam ieri un articol cum ca sespsi ar fi singura echipa fara cartonas rosu si cum sunt ei fair play.

  RăspundețiȘtergere
 18. Cand Gazu era pe o pozitie de Play OFF presa punea presiune pe noi, doar sa ne incurce, acum sunt cei de la Sepsi ii ataca pe ei, adevarul e ca daca se poate sa fie in PLAY OFF: FCSB;DINAMO;RAPID;CHIAJNA;VOLUNTARI;SPORTUL:
  Atunci presa ar foarte multumita, nu trebuie sa faca deplasari, e doar pierdere de timp.
  Altii sa lucreze sa joace , si cei de acolo doar sa ea bani de-a moaca.
  Asta este.
  Im pare rau da asta este adevarul.Nici CFR nu este vazut cu ochi buni dar acolo nu au ce face ca echipa asa cum este joaca si cat de cat are rezultate, in spatele multor presiuni.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. sunt chiar curios sa vad un articol sau o emisiune in care sepsi a fost atacata. poate imi dai si un exemplu.
   chiar din contra, multa lume vorbeste frumos si scrie frumos despre sepsi, mai ales digisport. unii spun ca digi vorbeste frumos de sepsi pentru ca patronul de la rcs e roman de etnie maghiara.

   Ștergere
  2. Am trăit în secuime și aveam respect față de secui. Dar tot respectul s-a dus după meciul lui Sepsi la Mediaș. Au venit cu arbitrul lor, ne-au furat pe față. Mai ales că rahatul lor de președinte declarase că preferă să piardă decât să fure pe alții. De, la fel ca la mitici: Hoțul strigă hoții. Ați văzut și aseară.

   Ștergere
  3. dupa ce s-au plans cateva saptamani si au acuzat arbitrajele, acum sa le fie inchisa gura le-au dat arbitraje favorabile. penalty pentru noi nedat. trif cu fractura de peroneu(6, 7, 8 luni e cam gata cu fotbalul) n-a dat nici macar galben. aseara erau cat pe ce sa-l nenoroceasca pe Ianis hagi, iar n-au dat nimic. orice ar face nu primesc cartonase rosi sau nu se dau penalty-uri impotriva lor.

   Ștergere
 19. Clubul nostru trebuie sa joace fotbal sa aduca spectatori in tribuna chiar daca nu suntem bine vazuti, dar asa ne putem intretine clubul in prima liga. PLAY OFF nu este o prioritate ci intretinera in in Liga 1. Chiar daca ajungi in PLAY OFF tot nu schimbi nimica, eventuel primesti bani mai multi dar ai si cheltueli mai mari. Macar sa ne facem noi jocurile noastre pe teren si sa ne indepartam de Masmedia lor de 2 lei. Echipa are liniste atunci au rezultate.si vor veni rezultatele.

  RăspundețiȘtergere
 20. Paul, stii cumva care e lotul de 18 jucatori care se deplaseaza la Botosani?

  RăspundețiȘtergere
 21. Oare dc Medias tot primea cartonase rosii???oare???cv cv..

  PS: pe cine vor sa mai aduca oare???trebuie banii ..

  RăspundețiȘtergere
 22. „El e administrator special al clubului în condițiile actuale, cu societatea aflată în insolvență. Are un mandat, nu poate fi înlocuit din funcția asta. În momentul în care clubul iese din reorganizare, dispare postul pe care-l ocupă Mărginean acum. Și el poate deveni președinte normal sau poate fi înlăturat, pur și simplu”, detaliază sursele GSP.

  RăspundețiȘtergere
 23. am citit si eu articolul ala si nu prea cred ca e adevarat ce se spune. ma refer strict la partea cum ca marginean care cica e administrator special refuza sa vanda ca clubul sa nu iasa din insolventa. daca cei din consiliul director se pun de acord ca vand pe un jucator sau altul, administratorul special nu se poate opune. probabil ziaristul care a scris articolul a primint "informatia" de la vreun impresar care e interesat ca jucatorul lui sa plece la un alt club si de aici s-a ajuns la povestea asta cum ca marginean nu vrea sa vanda. am vazut ca gazu tocmai ce a refuzat 500 de mii de la craiova. pai daca Tandia costa 1 milion de euro, de ce Olaru sa nu coste tot cam atat? e tanar, are fizic bun de fotbalist, a demonstrat ca are calitate, poate sa se dezvolte ca fotbalist. astea sunt jocurile impresarilor care incearca prin orice metode sa faca transferuri. mai tineti minte cum acum cateva zile Prodanca ne explica tuturor cum Iulian cristea ar trebui lasat inca de acum la fcsb pentru ca nu se mai poate concentra la ce are de facut la gazu? :) Sunt tare curios daca Olaru si Cristea fac parte din lotul pentru botosani.

  RăspundețiȘtergere
 24. Paul, ce știi de Trif? Pe cin e m,ai avem accidentat?

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. in conferinta de presa Iordanescu spunea ca a suferit o fractura de peroneu. adica o sa stea cateva luni bune. probabil revine in pregatirea de vara pentru viitorul sezon.

   Ștergere
 25. Fluieră "prietenul" nostru Colțescu , sinucigașul. Depinde ce directive a primit. Probabil o să ne închidă gura fluierând împotriva Botoșanului. Dar am spus, depinde ce directive a primit.

  RăspundețiȘtergere
 26. Porbabil asta e ultimul meci al lui Cirstea la medias, din moment ce a semnat ionut Larie. Frumoasa despartire de gazu, cu golul asta.

  RăspundețiȘtergere
 27. Parcă ar fi Teja antrenor......... Dă Doamne !!!!

  RăspundețiȘtergere
 28. de cade unul de la Gazu in careu va primi penalty.

  RăspundețiȘtergere
 29. Nu a apucat sa cada in careu vreun jucator de-al nostru .

  RăspundețiȘtergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.