Gaz Metan câștigă la Viitorul și termină pe locul 11

Gaz Metan a învins Viitorul cu golurile lui Larie și Valente.

Gaz Metan a învins Viitorul cu scorul de 2-0, în ultima partidă a sezonului regulat. Ionuț Larie și Ricardo Valente au marcat golurile victoriei alb-negrilor în prima repriză într-un interval de 11 minute. În urma acestui rezultat, formația lui Mihai Teja a încheiat sezonul regulat pe poziția a 11-a și va debuta în play-out pe teren propriu cu FC Voluntari

Viitorul a avut șansa de a deschide scorul în minutul 3, atunci când George Ganea a reluat pe lângă poartă din câțiva metri după o centrare venită din partea dreaptă a terenulu

Gaz Metan a deschis scorul în minutul 28, atunci când Ionuț Larie l-a învins pe Valentin Cojocaru cu o lovitură de cap după un corner executat de Ronaldo Deaconu

În minutul 39, Andrei Ciobanu a greșit o pasă în jumătatea Gazului, mingea a fost recuperată de Gabriel de Moura, care l-a deschis foarte bine în adâncime pe Ricardo Valente, iar acesta l-a învins pe Cojocaru cu un șut la colțul lung

Prima repriză s-a încheiat cu o ocazie a formației gazdă. Mingea centrată în minutul 44 de Romario Benzar a căzut pe bara transversală a porții apărate de Răzvan Pleșca

În minutul 50, după o centrare din corner, mingea a ajuns la Gaztanaga, acesta a șutat din 2 metri, dar Ondrej Baco s-a aruncat în fața mingii și a reușit să respingă. Peste șase minute, Vlad Morar a șutat puternic din afara careului de 16 metri, dar portarul Viitorului a reușit să respingă în corner. În minutul 75, Vlad Morar s-a întors în careul de 16 metri și a șutat peste poarta lui Cojocaru. În minutul 83, portarul Răzvan Pleșca a avut două parade foarte importante în aceeași fază. Mai întâi a respins șutul lui Alexi Pitu, iar apoi și pe cel al lui Jo Santos. Peste încă un minut, portarul Gazului a blocat și șutul lui Gaztanaga, mingea a revenit la jucătorul Viitorului, iar acesta a tras peste poart

În urma acestui rezultat, Gaz Metan încheie sezonul regulat pe poziția a 11 și va debuta în play-out acasă cu FC Voluntari.