Victorie : Gaz Metan Medias 97 -  72 CSM Oradea

Victorie : Gaz Metan Medias 97 - 72 CSM Oradea

Gaz Metan Mediaş a învins pe teren propriu, cu scorul de 97-72 (26-25; 24-18; 19-20; 28-9), formaţia CSM Oradea. Meciul a debutat în forţă cu numeroase coşuri din spatele semicercului ale jucătorilor ambelor două formaţii, acestea prevestind bătălia pedură ce avea să se dea pe parchetul Sălii Sporturilor din Mediaş. Gaziştii şi-au asumat trei din cele patru sferturi ale disputei, obţinând în final mult dorita victorie. De-a lungul meciului s-au înregistrat două debuturi. Primul intrat pe teren a fost sârbul Bosko Stojakovic, ajuns cu aproximativ o lună în urmă în tabăra orădenilor, acesta încheind primul său meci oficial în Divizia A cu un bilanţ de 4 puncte, 3 recuperări şi o pasă decisivă. Cel de-al doile-a debut a fost efectuat cu 2 minute şi jumătate înaintea fluierului final, când Patrick Marcu a păşit pe teren în „uniforma” gaziştilor, timpul de joc care i-a fost alocat nefiindu-i suficient acestuia pentru a reuşi să înscrie.

Gaziştii au început confruntarea în formula Ivan Ivanovic, Tudor Dumitrescu, Damien Kinloch, Tudor Jucan, Jarrett Howell, pe când Cristian Achim a mizat pe Rareş Paşca, Nemanja Maric, Sasha Topchov, Tyronn Mitchell şi Mike Schachtner.

Remarcaţii partidei au fost:

Gaz Metan Mediaş: Titus Nicoară – 18 puncte, 10 recuperări, 2 pase decisive; Jarrett Howell – 18 puncte, 3 recuperări, 1 pasă decisivă; Deven Mitchell – 16 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive.

CSM Oradea: Sasha Topchov – 17 puncte, 4 recuperări, 1 pasă decisivă; Tyronn Mitchell – 17 puncte, 2 reciperări, 5 pase decisive; Mike Schachtner – 11 puncte, 9 recuperări.
Mijlocasul formatiei Gaz Metan Medias, Eric de Oliveira a fost si el prezent in sala impreuna cu sotia sa ( nr.Cosmina Dancu) la meciul de astazi dintre Gaz metan Medias - CSM Oradea , brazilianul urmarind faza cu faza partida.