Mainz s-a chinuit in Cupa cu o echipa de liga 5

FSV Mainz, adversara echipei Gaz Metan Mediaş în turul trei preliminar al Ligii Europa, s-a calificat în 16-imile de finală ale Cupei Germaniei, după ce a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1 după prelungiri, formaţia SVN Zweibrucken din liga a cincea.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Sliskovic '95 şi Allagui '115, în timp ce pentru gazde a înscris Maul, în minutul 116.

Mainz a jucat cu un om mai puţin pe teren după eliminarea lui Zabavnik din minutul 88.

Antrenorul Thomas Tuchel a folosit următoarea formulă de echipă: Wetklo - Zabavnik, Bungert, Svensson (Risse '79), Fathi - Baumgartlinger - Stieber, N. Muller (Soto '65) - Choupo-Moting (Kirchhoff '91) - Allagui, Sliskovic.

Echipa Gaz Metan Mediaş a terminat la egalitate, joi, în deplasare, scor 1-1 (0-1), cu formaţia germană FSV Mainz, în partida din prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Europa. Partida retur se va disputa în 4 august, de la ora 20.00, la Mediaş.