Prima înfrângere pe teren propriu din acest sezonGaz Metan a pierdut cu scorul de 3-1 partida disputată pe teren propriu în compania formației Pandurii Tg. Jiu într-un meci contând pentru etapa a 7-a a Ligii 1. Echipa noastră a deschis scorul prin Llullaku în mintul 21 dintr-o lovitură de la 11 metri. Pentru oaspeți a marcat Țucudean de două ori în minutele 34 și 43 și Mrzljak în minutul 94. 

Pandurii au rămas în 10 din minutul 77 când Pitian a fost eliminat, însă fotbaliștii antrenați de Cristi Pustai nu au putut restabili egalitatea pe tabelă. După acest meci, echipa noastră rămâne cu 8 puncte și își păstrează poziția a 8-a în clasament cel puțin până duminică când următoarele două clasate, Chiajna și Viitorul joacă între ele. Ambele au câte 7 puncte. 

Echipe:

Gaz Metan Mediaș: Greab - Creţu, Trtovac, Susnjar, R. Romeo (Buzean 46) - R. Zaharia, Cristea (Bic 46) - Al. Munteanu (Gavra 60), Eric, Llullaku - Axente

Pandurii Tg. Jiu: D. Lazar - Pleaşcă, Buijs, Vasiljevic, Grecu - Sânmărtean, Mrzljak - Voiculeţ (Herea 9), V. Munteanu (Antal 72), Hlistei (Pitian 62) - Țucudean

În etapa următoare, Gaz Metan va întâlni campioana en-titre, Astra Giurgiu în deplasare.

29 de comentarii:

 1. Nu invatam nimic din greseli,pacat,pentru galeria asta superba pe care o avem acum si pt toti suporterii. Felicitari lui Eric sI lui cretu dar cele mai multe le merita galeria dupa meciul asta,care a fost la inaltime.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. meci slab facut de Cretu...nu merita felicitari :),de partea lui Eric s-a vazut ceva schimbat de meciurile trecute...azi a mai miscat putin.

   Ștergere
  2. tin sa felicit galeria si atat...slab meci azi,nu inteleg introducerea lui Bic...mult mai slab decat Cristea,care a incercat ceva pase frumoase pe cand Bic zici ca era la atletism,slabaa slabaa aparare,Trtovac doarme in baza,Romeo meci slab azi e bine ca a intrat Buzean in locul lui,Cretu zii proasta mai bine statea acasa,Axente la fel,Gavra era mai bun acolo sus a si dovedit asta de cum a intrat,rezultat rusinos.Felicitari Paul pentru munca ta cu galeria faci treaba buna si se vede.Sa speram la o victorie cu Astra

   Ștergere
  3. :))) Cretu e printre cei mai buni fundasi din tara a dovedit asta si aseara. Poate aveti nevoie sa mai revedeti odata meciul. Bic a intrat mult mai bine decat cristea care mi se pare rudimentar rau de tot,ca do vada ca a si fost schimbat. Cu parere de rau o spun ca sunt medieseni avem cei maI slabi inchizatori din campionat. Defapt suntem praf fin pe tot axul central.la ce fundasi avem acum imi pare rau dupa Cazan.Imi pare rau si dupa Bajenaru,saracu Eric pedaleaza in gol,n-are cu cine lega o pasa. Atat zaharia cit si cristea nu au ce cauta in liga1 .Pustai e enervat de incapatanat persista in acele asi graseli dar si mai deranjat e ca are anumite fixuri in privinta utlizarii unor anumiti jucatori .

   Ștergere
  4. Cred ca cel mai mare câștig e atitudinea și schimbarea în bine a lui Eric, care a dovedit ca vrea și poate sa ajute echipa. Cretu este unul dintre preferatii mei și nu cred ca a făcut un meci slab aseara. Bic a fost prezent în joc, cu putin noroc punea si mingea în vinclu. Îngrijorător e Greab, pe care îl driblează toți atacanții și, mai rău, pentru ca iese total aiurea, riscând sa fie lobat fără prea mari probleme. La Pustai mi - a plăcut ca a acționat la pauza cu schimbările și ca a avut curaj sa schimbe un mijlocaș cu un atacant. Nota 10 pentru Lulu la executarea penalty-ului, se pare ca el e prima opțiune în asemenea cazuri.
   Păcat ca am pierdut, dar s-a văzut ca Pandurii au lot mai bun decât al nostru, în timp ce noi avem un Eric care nu are cu cine combina și o apărare ca un șvaițer. Felicitări galeriei pentru ca au susținut echipa permanent, în timp ce suporterii de rezultat plecau în număr mare înainte de final. Hai Gazu!

   Ștergere
  5. Acest comentariu a fost eliminat de autor.

   Ștergere
  6. Bic a intrat pentru ca trebuie sa avem jucător U21 pe teren tot meciul. Desi Bic nu are 21, a fost introdus pentru ca e tanar si a jucat bine. În rest, toți ar trebui meciul viitor sa il joace la echipa a doua.

   Ștergere
 2. Eeeee...am reintrat in starea normala de nimic absolut!era si timpul sa incepem scartaiala ca prea ne-am dat rotunzi ca suntem aproape de locurile de play-off .se pare ca nu Horoba a fost vina totala a performantelor slabe ale echipei .am inceput cu dreptul, ne-am impiedicat cu stangul si acum cu amandoua.na...ce mai zic valorile acum ?jucatorii de liga 1?tragi ca zevzecul... scoti un punct la dinamo si pierzi trei acasa...faina matematica dom` profesor ...cam cand ajungem si noi pe plus in ecuatia asta?cum sa vina suporterii la meci daca tu nu castigi nici macar acasa cu echipele de pluton ?...si cu un jucator mai putin !dezamagitor... si atat!!!!

  RăspundețiȘtergere
 3. Puteam scoate mai mult din meci, mai ales dupa ce oltenii au ramas in 10. e o vorba, ocaziile se rezbuna. aseara, dupa ce oltenii au ratat pe banda rulanta, noi n-am fost in stare sa razbunam ocaziile. Dar cand ai in teren jucatori ca domnul trtovac, e de inteles de ce nu am putut face macar egal. nu pot sa cred ca desi face greseli mai mari sau mai mici, meci de meci, el ramane tot titular. incepe sa dezamageasca si axente, dupa un inceput bun, parca acum incepe sa se piarda. pot intelege ca nu primeste mingi.. dar sa nu marchezi macar un gol in peste 350 de minute jucate, nu pot intelege. degeaba avem stabilitate financiara, daca nu stim ce sa facem cu ea.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Axente e greoi, se întoarce ca troleul, iar cu driblingurile nu prea se împacă. E cam nasol asa pentru un atacant, dovada ca nu mai marchează. Din păcate, nici Gavra nu are față de liga I :-(.

   Ștergere
  2. Acest comentariu a fost eliminat de autor.

   Ștergere
 4. Meci orchestrat slab de Pustai. Analiza jocului e simpla. Profesorul insista cu vecea lui febleta, Trtovac , despre care intotdeauna am spus ca nu e fotbalist e doar jucator de fotbal . A scos un gol de pe linia portii dar in rest e greoi, s-a plasat de fiecare data sub fiecare minge care ii venea la cap , foarte slab . Echipa s-a destabilizat cand domn profesor a pus pe Romeo fundas stanga desi Romeo nu are stangul sau il are cum il am si eu. Pandurii au construit prima repriza numai pe partea noastra stanga , acolo a fost gaura, Romeo pleca in atac si se intorcea cand faza era deja in terenul nostru. Pustai a sesizat greseala si l-a aruncat in lupta dupa pauza pe Buzean , cam tarziu mestere. Eu raman la parerea ca al nostru Cristea joaca mai bine fundas central decat mijlocas, in orice caz cu acest cuplu de fundasi central , Trtovac- Susnjar , nu avem nimic in afara de talie. Langa Susnjar ne trebuie altceva , nu stiu poate Muth, sau Cristea sau Radu Zaharia. Bic a intrat in joc total neispirat , nu a reusit mai nimic , cred ca nici baiatu asta nu se ridica la pretentia de Liga I. Axente e o dezamagire, e super lent , dribleza greu , intoarce mingile , nu are ce cauta cu Gavra in teren , se incurca unul pe altul. Profesorul trebuia sa decida , sau unul sau altul. Profesorul a facut trei schimbari , una mai proasta ca alta , a vazut ca a gresit formatia , a incercat sa forteze , sa acopere lipsurile , cert e ca 30 de minute am jucat cu schimbarile deja facute , asa ca daca se accidenta unul de-al nostru , jucam in 10. Oricum Cretu de prin minutul 70 se tot tinea de pulpa , se taraia , nu mai aveam dreptul la schimbare. Asta e jenant , arata ca antrenorul a fost in afara meciului . Cert e ca Pandurii ne-au predat lectie deschisa de fotbal , Tucudean impecabil , varf care loveste de doua ori pe meci si inchide jocul. Golul 3 al Pandurilor , dat in 10 oameni , a fost o umilinta totala la adresa noastra, nu am urmarit ce a declarat Pustai dupa meci , daca are onoare , isi asuma integral esecul , si isi cere scuze publicului si galeriei , care intr-adevar a fost la inaltime , felicitari Gazistule , ati fost remarcabili. Eric, da, a fost cel mai bun om al nostru , s-a zbatut , a asudat, dar echipa nu il ajuta, Eric e valoric cu 50 % peste colegii lui. Raman la opinia ca meciul a fost pierdut atat de dramatic mai intai pe mana antrenorului si apoi ne putem critica fotbalistii.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. O singura remarca , Bic a fost peste Cristea si Zaharia la un loc de cand a intrat, avand in vedere ca nu a fost post lui. Zaharia a gresit la pase cu nemiluita pe tot parcursul jocului. Munteanu a avut o zi proasta In rest sunt de aceasi parere cu tine.

   Ștergere
  2. Nu stiu ce sa zic de Bic , mie mi-a facut impresia ca a facut un joc sters. In general avem opinii asemanatoare de ani buni pe site-ul asta . Vad un cuplu de fundasi centrali Zaharia- Cristea , mai bun decat cel actual. Trebuie sa avem in vedere ca al nostru Cristea a fost marti sau miercuri in Danemarca , plimbat degeaba pe acolo cu tineretul , in mod cert asta si-a pus amprenta pe jocul lui . Sanmartean m-a incantat , vrajitor , loveste mingea atat cat are ea nevoie sa alerge , impecabil , ce mare fotbalist a pierdut Romania ! Intotdeauna l-am apreciat si pe Grigoras , unii il vedeau depasit . Ne-au jucat Pandurii de ne-au zapacit. Sunt ingrijorat de ce va urma , din capul locului am spus ca Pustai e un antrenor interesant , dar atat , iar Limoniu e un presedinte obscur , fara palmares , fara speranta ca poate tine pe linia de plutire Gazul . Nu am inteles ce a fost in debutul partidei cu frumoasa noastra galerie ? Au fost evacuati , au revenit , ce a fost acolo ? In loc sa fim mandri ca ne vin copii astia din Tarnaveni sa strige pentru Gazul , noi ii tratam marsaveste . Multumim Tarnaveni , sunteti fratii nostri !

   Ștergere
  3. 2 baieti importanti din galerie au intarziat 2 minute,au venit in graba de la munca, iar la poarta se afla Marius Nistor,care au zis ca nu au pot intra,ca trebuie sa isi ia bilet,pe urma a mers Gazistul si ia zis ca baietii astia sunt importanti si ca au venit pe fuga de la munca,au intarzia 2 minute,dar sa ii lase sa intre , si s-a luat Nistor de gazistul,ca nu gazistul face legea aici, pai ba cacatel, galeria oricum intra gratis,baietii din galerie au zis la poarta: vedeti ca mai vin 2 baieti,intarzie 2 minute saracii ca au fugit de la lucru,,si vine marius nistor sa faca legea ca ei nu au drept sa intre.Dar ti-a placut galeria Nistoras?

   Ștergere
  4. Cine e domnul Marius Nistor ? Nu am auzit de el . E cumva e la firma de paza ? De ori unde ar fi trebuie sa avem intelegere pentru galerie , e minunat ca am reusit sa strangem o galerie atat de inimoasa , care spre deosebire de alte galerii din tara are numai scandari sportive . E extraodinar ca ai format o galerie si sunteti apropiati unii de altii , e important ca galeria sa nu paraseasca spatiul sportivitatii , adica nu lovim , nu jignim , nu injuram, respectam adversarul , suntem alaturi de GMM in toate clipele , bune sau rele. Respect baieti !

   Ștergere
  5. Nistor asta a fost si la baschet,acum e la club,ceva la marketing,dar nu le are cu nimic,doar isi pune lumea in cap cu vrajeala lui de aseara.

   Ștergere
 5. Bravo,Paul pentru ceea ce faci.Cu asta cred ca am spus tot.

  RăspundețiȘtergere
 6. Ti se pare ca a facut un joc sters pentru ca jocul s-a schimbat in a doua repriza cand e mai greu sa construiesti contra unei echipe care se apara in mod organizat. Nu avem mijlocasi,Eric se vede ca stie fotbal dar n-are cu cine, nu avem unul cu macar jumate din technica si viziunea lui. In prima repriza in afara golului nu am avut situatiI de a marca, nu suntem capabili sa ducem mingea catre careul advers. Munteanu a prins o zi proasta , lullaku a stat cumintel in banca lui.Asta pe deoparte, iar pe alta avem probleme mari in zona fundasilor central. Pustai mizeaza pe talie ca intodeauna deaia ii joaca pe Tartovac si Sujnar care ar trebui sa ne aduca un plus pe amble faze. Numai ca din pacate nu se intampla asa, ba mai mult avem parte si de gafe.Tartovac nu mai are nevoie de nici o prezentare nici Sujnar nu pare destul de sigur pe el.Enervant si fustrant in acelasi timp, vechile methane ale lui Pustai. Nu inteleg de ce-I atata de incapatanat. Mai avem timp insa , am mai spus, echipamente trebuie pregatita pt sezonal urmator iar Domnul antrenor trebe sa vina cu totul altceva si sa arate ca are clasa ,pentruca minte are sa faca treaba asta!

  RăspundețiȘtergere
 7. tind sa cred ca pustai e un om incapatanat. nu vrea nici in ruptul capului sa renunte la a titulariza unii jucatori si chiar nu inteleg de ce. cand eric avea multe kilograme in plus(acum pare ca incepe sa slabeasca) mai avea putin si stergea cu el pe jos, l-a facut cu ou si cu otet de fiecare data cand ziaristii aduceau in discutie numele lui, desi a avut 100% dreptate, eric pana acum, nu a avut conditie fizica de fotbalist profesionist si era normal ca antrenorul sa-l dojeneasca.. dar cum poti sa-l dojonesti pe un jucator pe care lumea in medias il cam place, chiar si cu toate defectele lui, atunci sa faci bine sa-i dojenesti si pe altii, si sa-i tii si pe altii pe banca sau in afara lotului. evolutia din meciul de aseara o putem intelege, cand ai titular un tucudean, un sanmartean, un voiculet, cand ai pe banca un antal, un herea, e normal sa arati bine si in general sa nu prea ai probleme cu echipele din partea a2a a clasamentului, dar per ansamblu, gaz metan e intr-un regres de forma. unde-i echipa aia care a batut viitorul? cate etape de seceta mai trebuie sa aiba axente, incat sa-i ia locul de titular buzic, gavra sau altii? cate greseli mai trebuie sa faca trtovac, incat sa-i ia locul muth, cristea sau altii. citeam pe aici de un cuplu cristea-muth. pai cuplul ala, ar fi cu siguranta o clasa peste cuplul sujnar-trtovac. sujnar e un jucator bun, mi-a placut de el in acest inceput de campionat, dar1 tovaraul nostru tartovac, e pamant de flori. trebuia lasat la el in serbia, nu mai trebuia deranjat sa bata atata drum pana in romania.

  RăspundețiȘtergere
 8. Din păcate rămân la convingerea că totuși avem nevoie de cineva care știe să organizeze echipa asta . Nu te poți juca la infinit cu așezările în teren și modificări în timpul jocului doar nu ești Barcelona !!!

  RăspundețiȘtergere
 9. Inafara de Cretu si ERIC toti jucatorii au fost mediocri. Tartovac si Susjnai au gresit aproape la fiecare duel 1 vs 1. Inchizatori au castigat 10-20% din duelurile 1 vs 1. Felicitari Bic pentru prestatia din timpul meciului, a fost peste toti jucatorii inafara de cei mentionati anteriori. Munteanu a fost din alt film.

  Nu inteleg ce sa intamplat, au avut 2 saptamani sa pregateasca acest meci.S-au prezentat ca la un meci amical.

  RăspundețiȘtergere
 10. Intotdeauna i-am cam luat apararea lui Pustai , din simplul fapt ca e cel mai bun antrenor al Gazului din istoria acestui club , judecand dupa performante. Dar acum nu am cum sa nu-l fac praf. Sa joci incontinuu cu Trtovac care meci de meci gafeaza , azi era sa isi dea si autogol , nu are plasament , nu stie sa marcheze atacantii adversi , si mai presus de atat , desi are talie , e ZERO la fazele fixe. Eu nu tin minte un gol marcat de Trtovac de cand joaca la Medias , si asta e destul de grav. Spre exemplu , Radu Zaharia care nu are talie , a reusit destule goluri. Sa joci incontinuu cu Axente , care in afara de 2 goluri norocoase nu a mai reusit nimic tot sezonul , ba mai mult de atat mai si incurca jocul teribil , mi se pare ceva ce trece de limita incapatanarii si o duce altundeva , nu zic unde din respectul pe care inca i-l port lui Pustai. De ce nu joci ba umflatule cu Gavra tot meciul? Il bagi 25 de minute si vrei sa-ti rezolve meciul? Joaca naibii titular cu el cateva meciuri , si daca da randament mai slab ca Axente iti dau dreptate , iar noi toti care ne uitam la fotbal suntem niste prosti.Cel mai bun fundas central pe care il are Gazu la dispozitie e Zaharia , chiar daca nu e postul lui natural. A jucat impecabil de cate ori a jucat acolo. Trtovac out , Axente out , de Susnjar inca nu mi-am facut o parere concludenta , dar nu stiu de ce am impresia ca Muth e mult peste el , dar probabil nu se mai afla in gratiile domnului profesor.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Trtovac a dat un gol la Medias , mi se pare contra Sibiului , cred ca a dat cu capul . Are un gol marcat asta e sigur. Nu stiu daca Trtovac nu e in Ramadan sau dupa Ramadan, musulman fiind nu manaca si nu bea nimic pana cand apune soarele. Daca e asa , atunci regimul asta de viata nu are nimic in comun cu sportul .

   Ștergere
 11. Bravo domniilor fotbalisti ati reusit sa va faceti de ras , in afara de Greab, Zaharia si Lullaku care au jucat cat de cat bine restul vai de capul lor !!!!!!!!!

  am o intrebare de ce jucam in aparare cu OLEG si BOLEC ?????????? Muth unde este ???????????

  Hai Gazuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu !!!!!!!!!!!!!!!!

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Greab a fost bun zici? Nu e ciudat ca il dribleaza toti atacantii, iar cand trebuie sa iasa, o face tot aiurea? Eric a jucat bine, Cretu la fel, s-a vazut si Bic cand a intrat. Din pacata Zaha si Alex nu au fost deloc in forma. Asta e, poate la meciul urmator sa fie mai bine.

   Ștergere
  2. Sper sa nu fie adevarat dar se pare ca Muth nu va mai juca la noi. Cred ca si eu m-as fi saturat de umilinta la care o fost supus omul asta si care e la noi de 15 ani. Sper sa ma insel si sa-l revedem pe stadion cu daruinta si barbatia de care o dat dovada de atatea ori.

   Ștergere
 12. Același scenariu ca si și în anii trecuți suntem ciuca bătăilor dar nu schimbam
  nimic și când o facem este prea tarziu,o sa facă puncte cu noi și astra și mulți altii

  RăspundețiȘtergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.