Ocazie importantă pentru Gaz Metan de a-și consolida poziția în clasament

Gaz Metan joacă la Ovidiu în etapa a 16-a cu FC Viitorul într-un derby al locurilor 3, respectiv 4 al clasamentului Ligii 1. Echipa lui Hagi este favorită, însă echipa noastră este pe locul doi într-un clasament al punctelor câștigate în deplasare. Viitorul a câștigat 5 dintre cele 7 partide jucate pe teren propriu în acest sezon. Singura înfrângere suferită de oponenții noștri din această etapă a fost în compania formației Steaua București, scor 1-3 în etapa a 2-a.În tur, Gaz Metan s-a impus cu scorul de 2-1 prin golurile lui Alex Muntenu (min. 17) și Azdren Llullaku (min. 85). Golul constănțenilor a fost înscris de Bogdan Țâru (min. 73). Până la partida din această etapă, Viitorul și Gaz Metan s-au mai întâlnit de șapte ori, bilanțul fiind favorabil nouă: cinci victorii, un egal și o înfrângere. Pe terenul Viitorului, echipa noastră a jucat de trei partide înregistrând o victorie (0:1 - 20.08.2012), un egal (0:0 - 18.08.2013) și o înfrângere (1:0 - 08.04.2015). 

Echipa antrenată de Cristi Pustai, nu a pierdut decât de două ori în deplasare în actualul sezon de Liga 1: 
- în etapa a 2-a cu CSM Poli Iași, scor 3:1
- în etapa a 4-a cu Chiajna, scor 1:0

Ținând cont de înfrângerile înregistrate de ocupantele primelor două locuri, FC Steaua și CSU Craiova, Gaz Metan are ocazia de a-și consolida poziția a 3-a în clasament dar și de a se apropia de locul secund la doar un punct și la 4 de primul loc în cazul unei victorii cu Viitorul, cel puțin până săptămâna viitoare.

Partida dintre Viitorul și Gaz Metan se dispută Luni, 21 noiembrie, 2016 de la ora 18:00.

7 comentarii:

 1. "Viitorul a câștigat 5 dintre cele 7 partide jucate pe teren propriu în acest sezon. Singura înfrângere suferită de oponenții noștri din această etapă a fost în compania timișorenilor de la ACS Poli, scor 1-0 în etapa a 12-a."
  Total eronat , nu stiu de unde te documentezi. Infrangerea Viitorului de pe teren propriu a fost 1-3 cu Steaua.

  RăspundețiȘtergere
 2. Răspunsuri
  1. Nu.Nu mai puneti botul.

   Ștergere
  2. daca echipa o sa fie depunctata, nu o depuncteaza lpf sau frf. pedeapsa vine de la fifa, din cauza implicarii in procesul lui godfred bekoe cu cernomoret burgas. ce ni s-a imtamplat noua acum, puteau pati cei de la karpaty lviv atunci cand au semnat cu eric, eric fiind inca jucatorul nostru.

   Ștergere
 3. avem un suporter GMM la acest meci de la Oovidiu, am vazut bannerul la TV si tot stiga de gazu, cine este? ca nu se vede bine?

  RăspundețiȘtergere
 4. Daca maine castigam la diferenta de 3 goluri urcam automat pe locul doi. Hai Gazuuu

  RăspundețiȘtergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.