Gaz Metan face cea mai bună repiză din Play-Out și se impune la scor în fața echipei FC Voluntari

Gaz Metan s-a impus în fața echipei FC Voluntari cu scorul de 4-1 într-un meci contând pentru etapa a 10-a din Play-Out. Golurile victoriei au fost înscrise de Eric și Buziuc, fiecare cu câte o dublă. Golul oaspeților a fost un autogol al lui Buzean. După o primă repriză mai modestă, Gaz Metan a reușit cea mai bună repriză secundă din acest Play-Out și a marcat de 3 ori în 11 minute. Eric a deschis scorul în minutul 51 după o fază de generic. După ce a fentat un jucător advers, a trimis în colțul lung al porții apărate de Balaur. Tabela a fost schimbată după doar 4 minute când Buziuc și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Crețu îl găsește excelent pe Buziuc în apropierea careului de 6 metri deviind în poartă pentru 2-0. În minutul 62, Eric execută o lovitură liberă de pa partea dreaptă în direcția de atac a echipei nostre și balonul trimis de decar se oprește pentru a 3-a oară în plasa Volutnariului. Oaspeții marchează golul de onoare în minutul 62 când optarul nostru, Buzean trimite în propria poartă. Alexandru Buziuc face și el dubla în minutul 83 când frunctifică o pasă trimisă de Roberto Romeo. Aceasta este prima victorie înregistrată de echipa noastră 3 meciuri (o înfrângere și două egaluri). 

În urma victoriei de astăzi, Gaz Metan egalează la puncte, 34, pe CSM Poli Iași care are însă un meci mai puțin disputat. În această etapă, moldovenii vor juca cu ACS Poli Timișoara în deplasare. 

Rezumat meci: 


Echipe: 


Clasament:


În etapa următoare, Gaz Metan va juca cu CSM Poli Iași în deplasare. Partida se va disputa vineri 19.05 de la ora 20:30. 
10 comentarii:

 1. In sfarsit un rezultat bun , dupa un meci frumos in repriza doua. Mai multe meciuri cu rezultate asemanatoare ar aduce sigur spectatorii la stadion. E cea mai sigura reteta.

  RăspundețiȘtergere
 2. Medias nu e oras de fotbal sa va intre bine in cap asta. Indiferent de rezultatenu vom avea stadionul plind decat la meciu cu fc fcsb

  RăspundețiȘtergere
 3. Acasa am jucat bine in toate meciurile mai putin acel 0 0 cu botosani. In deplasare intervin problemele unde desinu prea pierdem, jucam absoluut zero sore deloc

  RăspundețiȘtergere
 4. ce mare diferenta e intre un meci in care ai ghinion si un altul in care iti cam iasa totul. evolutia de aseara a baietilor a fost sensibil egala cu alte evolutii din alte meciuri. diferenta a fost facuta in faptul ca aseara au avut putin mai mult noroc. ma bucur sincer pentru buziuc ca a marcat doua goluri. baiatul asta nu e un jucatot rau, are nevoie de putin noroc, noroc pe care aseara l-a avut.

  PS. sunt tare curios cam cum l-ar fi injurat unii pe greab daca lua golurile pe care pe care le-a luat nefericitul din poarta ilfovenilor.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Greab e slab de tot , Plesca e cu 3 clase peste el !!!!!!!!!!

   Ștergere
  2. esti bun si tu tibișor. ba imi spui mie ca plesca e cu 3 clase peste greab, ba ii dai dreptate lui adi, care spune ca greab e un portar mediu. bai tata, dava plesca era asa bun cum il vezi tu, nu accepta statutul de rezerva la medias, ramanea la botosani.. sau se transfera la un club care trage la campionat. greab si plesca sunt sensibili egali. fiecare are calitatile si defectele lui. hai sa nu cautam meciuri si goluri pe care le-am luat din vina lui pleaca. :)

   Ștergere
 5. Avand in vedere ca s-a vorbit destul de mult de Greab,imi spun si eu parerea in legatura cu el.Greab e un portar de nivel mediu sa zic asa,are o statura buna,are si ceva reflexe insa are o mare problema care din pacate e foarte vizibila si care scade mult din valoarea per total a unui portar.La mingile inalte,acolo in 6 metri unde ar trebui sa fie rege in spatiul aerian,ori din frica ori din pozitionare gresita,nu da siguranta,iar ca portar care ai un mare avantaj fata de restul jucatorilor,acela ca iti poti folosi mainile si nu o faci,inseamna ca ai o problema mare!Imi vine acum in minte golul de la Tm. in min 88,centrare in mijlocul careului de 6 m,acolo daca iesea pe centrare veneam acasa cu un punct.Un portar care nu iti da siguranta in spatiul aerian,e ca si un jucator care isi foloseste doar un picior.Problema asta o are de mult si dupa cite se vede nu si-a remediato.Ba mai mult daca ati urmarit,nu mai iasa mai deloc pe mingile inalte(ex de la TM,dar si la alte faze),din frica sa nu greseasca,deci e constient ca are o problema.In fine,nu stiu daca e indicat sa mergem mai departe cu un portar care nu-i complect si in sezonul urmator,insa bineinteles antrenorul stie cel mai bine ce are de facut!Vreau sa-l felicit pe Cretu,din toata inima,cred ca avem putini fundasi ca el in liga 1.Sper sa nu-l pierdem,a fost cel mai constant jucator din echipa noastra,cu mici sincope,pe tot parcursul sezonului.Meci de meci a avut evoluti bune,chiar si cind echipa a jucat prost.Pentru mine Cretu e Carvajal de Medias!

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. correct , total de accord cu tine !!!!!!!!!!

   Ștergere
 6. S-a schimbat ceva in acest meci,in caz k nu ati observat.Antrenorul a jucat in premiera CU DOUA VARFURI,iar rezultatul s-a vazut. Fundasii si echipa adversa s-au concentrat(cum erau obisnuiti in urma eternului joc cu un singur varf)pe anihilarea lui Sikorski, dandu-i astfel marja de manevra celuilalt varf,Buziuc.Cu alte cuvinte, centrarile si pasele venite de la mijlocasii nostri si de la Cretu au avut sanse duble de a ajunge la atacanti, care fiind marcati de mai putini fundasi au avut sanse sporite de a marca. E o idee simpla si logica pentru care pledez eu de cel putin 7 ani de cand scriu pe acest blog, insa pe care antrenorii nostri, in frunte cu incapatanatul,conservatorul si inflexibilul Pustai nu au luat-o in seama, de parca dadeai cu tamaie in casa Necuratului(exceptia se numeste Gigi Multescu,antrenor pe care il pretuiesc mult). Sa speram ca de acum incolo o sa continue cu doua varfuri,desi in opinia mea cea mai buna formula este 4-3-3, sau la lotul pe care il avem noi un 4-1-3-2 ni s-ar plia cel mai bine. Las la o parte orice explicatii de natura tactica, pentru a nu fi persiflat de carcotasii de serviciu. Nu sunt un antrenor, insa IQ-ul meu pe care mi l-am masurat pe diverse teste,cu valori intre 133 si 139 imi da legimitatea de a-mi expune ideile si de a le sustine cu argumente. Sa vedem ce va fi de acum incolo,insa mai sunt enorm de multe lucruri de reglat la acest club pentru a-l face competitiv. Primordial in acest sens ar fi ATITUDINEA si MENTALITATEA CONDUCATORILOR acestui club. Va urez in continuare numai bine, sanatate si bucurii de la bunul Dumnezeu. Cu drag,al vostru

  RăspundețiȘtergere
 7. Dati-i un mesaj la pustai sa l schimbe pe mortu ala de Zaharia ca numa faulturi stupide de galben spre rosu face, nu știu ce naiba tot insista cu el ca e varza, ar trebui trimis la echipa a doua.

  RăspundețiȘtergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.