Așteptarea a luat sfârșit! Gaz Metan câștigă după 7 meciuri!

După 7 meciuri fără victorie, Gaz Metan a spart gheața în sfârșit cu FC Botoșani, nimeni alta decât revelația de până acum a campionatului. Formația noastră a marcat unicul gol al meciului în minutul 65 prin Roberto Romeo. Italianul se află la cea de-a doua reușită consecutivă dar și a sezonului după golul marcat în etapa trecută cu Juventus București. Pentru Gaz Metan este al cincilea punct câștigat în ultimele 3 partide și se pare că echipa își revine încet încet. Punctele câștigate astăzi pe teren propriu nu ne scapă de penultima poziție însă ne apropie de plutonul care se îndepărtase. 


Aceasta este prima victorie de pe teren proprie a Gazului Medias și a doua stagionară după cea cu ACS Sepsi OSK Sf. Gheroghe. În urma acestui rezultat, echipa noastră acumulează 9 puncte și se apropie la doar un punct de locul 12, ACS Sepsi, care are însă un meci mai puțin disputat. 

Rezumat meci: 


Echipele:
În etapa următoare, Gaz Metan joacă tot pe teren propriu, urmând să primească vizita campioanei en-titre, FC Viitorul. Meciul va avea loc Sâmbătă, 14 octombrie cu începere de la ora 16:30. 
29 de comentarii:

 1. Felicitări pentru victorie, azi s-a văzut mai multă dorință de victorie. Sper sa fie începutul unei serii de rezultate mult mai bune ca până acum.

  RăspundețiȘtergere
 2. 👍 Ar trebuii sa-l aduceti tot timpul pe Grozavu in tribune pentru ca jucatorii de frica sa nu vina la echipa sa-i bata au tras tare. A se intelege ca am glumit. Felicit jucatorii si nu in ultimul rind pe D-nul Pustai. O singura remarca as dori sa o spun. Urmariti prima tepriza si observati ca toate fazele periculoase il au in prim plan pe Popovici (deci are lipici la minge) adevar a ratat a tras putin pe linga poarta nu a dat cu ea prin tribune sau dupa ciori. Daca a ratat Manole trebuia scos. Parerea mea este ca acest baiat este mult peste Curtean (care nu a avut nici o faza de evidentiere ) TOT RESPECTUL PENTRU GALERIE CARE N-A INCETAT DIN A INCURAJA ECHIPA NICI O CLIPA.

  RăspundețiȘtergere
 3. 👍 Ar trebuii sa-l aduceti tot timpul pe Grozavu in tribune pentru ca jucatorii de frica sa nu vina la echipa sa-i bata au tras tare. A se intelege ca am glumit. Felicit jucatorii si nu in ultimul rind pe D-nul Pustai. O singura remarca as dori sa o spun. Urmariti prima tepriza si observati ca toate fazele periculoase il au in prim plan pe Popovici (deci are lipici la minge) adevar a ratat a tras putin pe linga poarta nu a dat cu ea prin tribune sau dupa ciori. Daca a ratat Manole trebuia scos. Parerea mea este ca acest baiat este mult peste Curtean (care nu a avut nici o faza de evidentiere ) TOT RESPECTUL PENTRU GALERIE CARE N-A INCETAT DIN A INCURAJA ECHIPA NICI O CLIPA.

  RăspundețiȘtergere
 4. oare de ce a fost Leo Grozavu la meci in seara asta, stiiti careva?

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. nu se pune problema sa vina antrenor la medias, asta-i clar. probabil era in zona si a venit sa vada la lucru doua echipa la care a lucrat.

   Ștergere
 5. Bravo baieti Hai Gazu,e un inceput😊😉.

  RăspundețiȘtergere
 6. felicitari pt cele 3 punctr jocul steril fara orizont trebuie imbunatatit mijlocul bafta in continuare

  RăspundețiȘtergere
 7. paul ,nu stii,de ce a fost aseaara Grozavu la meci?

  RăspundețiȘtergere
 8. de la etapa la etapa, echipa pare sa prinda consistenta. o prima repriza chiar foarte buna(pe alocuri). tot asa si in cateva etape iesim din zona codasa a clasamentului. locurile 8, 9 sunt la doar 5, 6 puncte de noi.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Asa este ,prima repriza a fost mai dinamica si cu faze periculoase la poarta adversa.

   Ștergere
  2. Asa este ,prima repriza a fost mai dinamica si cu faze periculoase la poarta adversa.

   Ștergere
 9. ca tot se discuta pe aici cum ca marginean n-ar fi cel mai potrivit om pentru a fi presedinte la medias. nu stiu, eu il vad ca-si cam face treaba bine, si eric care a scris acum cateva sile aici pe site, a avut cuvinte frumoase la adresa lui. o singura remarca am. sa fie mai bataios cu presa si sa apere clubul in presa. daca nu el, atunci boaru. pe langa faptul ca la golul lui romeo, toti ziceau ca a fost hent, desi e greu de zis daca a fost sau nu, dar cine naiba sa tina partea mediasului, e normal ca toti sa ii tina partea lui iftime... il auzeam aseara pe tembelul de Craciunescu cum spunea ca la medias salariile sunt neplatite de cateva luni, alt lucru fals. de cand s-a intrat in insolventa salariile sunt la zi!!!

  RăspundețiȘtergere
 10. 3 puncte de aur dar jocul fara semns , nu legam 3 pase nu se vad treasee de joc clare se joaca numai la nimereala dar avem aparare :

  Greab,Constantin,Sirghi si De Wrisse iar la mijloc il avem pe Popovici si pe Olaru restu misarsas cu varza !!!!!!!!!!!! nu am inteles schimbarea lui Popovici cu marele fotbalist care a fost odata Curtean ??????????

  am si eu o curiozitate : de ce cei de la IPPON trebuie sa confiste sticlele de suc al copiilor , sticle de 330 de plastic ????????? oare ei chiar cred ca parintii o sa arunce cu sticlele pe teren ???????? nu pot sa inteleg asta si de ce nu se poate face clubul o interventie ca si asa suntem putini cei care venim la stadion in fiecare zi cand joaca GMM !!!!!!!

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Popvici are o technica destul de buna,dar e foarte lent,incet si previzibil in miscari,moale, nu baga corpul.In fotbalul de azi e greu daca esti incet,ne place sau nu viteza si forta au un cuvant greu de spus.Echipa noastra sufera mult din acest punct de vedere,a ajuns Romeo sa fie vitezistul echipei,construim lent si previzibil dupa chipul si asemanarea jucatorilor,iar asta se vede in rezultate.Sa nu ne mintim,am cistigat cu Botosani pe neconcentrarea si aroganta lor,cind s-au trezit si au dat drumul la pase ne-am aprat ca la Marasti,jocul a fost praf si in acest meci,bineinteles 3 puncte ,aur curat in momentul asta,dar eu nu pot sa imi fac sperante pentru meciurile urmatoare.

   Ștergere
  2. D-nule ADI IRL in legatura cu Popovici tehnic este,in legatura cu viteza imi permit sa te contrazic,urmareste meciurile anterioare sa vezi cit alearga acest baiat. Cind profu il baga fundas face si faze de atac.cind il baga in atac de multe ori ajuta si fundasii si credema ca nu este usor. Ce ar trebuii sa exerseze,precizia sutului din miscare. In rest este un jucator complex.

   Ștergere
  3. astea cu interzisul de sticle, brichete, umbrele etc sunt reguli clare primite de la lpf. bun, bricheta o mai ascunzi si poti intra, dar in rest, nu risca nimeni sa te lase inauntru cu obiecte interzise ca dupa, daca se intampla ceva, ckubul sa plateasca cu varf si indesat.

   Ștergere
  4. Domnule Alexandru Dragoi vad ca aveti o afinitate pentru Popovici,asta nu-i o problema,insa totusi asta nu ar trebui sa ne impiedice sa vedem anumite lucruri.Eu cred ca cofundati doua notiuni diferite,aceea de viteza si rezistenta la efort.Una e sa ai viteza,alta e sa fi disponibil la efort si sa alergi mult intr-un meci.Popovici nu are viteza,e lent in miscari si asta il face previzibil,lucrul asta ii anuleaza practic calitatea pe care o are aceea ca e technic.Si asta-i valabil pentru majoritatea jucatorilor la echipa noastra.Anul trecut am avut viteza in benzi,si l-am avut pe Eric care i-a pus in valoare,deasta em avut si rezultate.Mie imi place Craiova anul acesta,au o echipa cu jucatori exact de genul asta,technici si vitezisti,au 4,5 spiridusi acolo care pot destabiliza orice aparare , la orice ora,vor avea un cuvant greu de spus in campionat anul acesta.

   Ștergere
  5. vorba lui eric cand i-a spus piturca sa slabeasca si o sa-l ia cu el la arabi. daca slabesc cateva kilograme joc la real madrid. exact asa si cu popovici. daca nu avea si anumite lacune, cu siguranta nu juca in romania si in special la medias pe salariu de 3, 4 mii. popovici e unul din jucatorii buni pe care gazu ii are, nu la el e problema. imi place mult cum a fost compus primul 11 cu botosani, parca mi-a citit pustai gandurile. poate i-as face loc lui tircoveanu sau manole, daca nu titulari, macar ei sa fie jucatorii care intra pe teren la schimbari.( ma refer la faptul de a fi folositi ei in detrimentul altora, asta in caz ca e nevoie in teren de jucatori pe profilul celor doi).

   Ștergere
  6. Eric a fost si este si acum lent,pe el nu-l prea ajuta fizicul,masa musculara,insa pe linga faptul ca are o technica superioara fata de Popovici,mai are executie si viziune in joc.Practic aceste calitati i-au acoperit lipsa vitezei,deasta Eric este printre cei mai buni straini care au evoluat in Romania.Eric daca avea si viteza juca cu siguranta in campionatele tari ale Europei.Popovici a cam frecat banca pe la Vaslui,bine era si mai tanar atunci,iar Vasluiul avea o echipa tare,dar a frecat-o si pe la Botosani.Joaca acum la noi,darr nu stiu pentru cit timp,pe postul ala mai sunt Curtean care e si el o dezamagire clara,insa si Buzuiuc sau chiar Olaru.Sa nu uitam ca Olaru a jucat in liga 2 pe aceasta pozitie,in functie de ce jucatori vor mai veni si ce mutari se vor mai face in echipa poate redeveni o varianta pe acest post.Deci e la concurenta,daca nu munceste mai mult s-ar putea sa-si piarda postul de titular.

   Ștergere
 11. oricum suntem slabi, nu va imbatati cu apa rece... cadem 102% anu asta!!

  urmeaza inca 4-5 meciuri fara punct...asat e anu asta e compromis!!

  RăspundețiȘtergere
 12. Becali, este interesat, sa-l cumpere pe Darius Olaru .. asa a scris presa, ar fi o pierdere MAJORA !!

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. stiri platite de impresari pentru a creste cota jucatorilor. steaua cumpara jucatori deja consacrati la echipele lor.. gen morutan, man, copiii lui hagi etc. ce sa faca la steaua cand el nici la medias nu iasa in evidenta? fara gol marcat, cred ca e si fara pasa de gol. cel putin inca doi, trei ani olaru trebuie sa joace la medias.

   Ștergere
 13. apropo de steaua. paul, ai auzit ceva zvonuri cum ca ar veni la medias un atacant oltean care in cariera lui a trecut si pe la steaua? auzeam ceva astazi si voiam sa stiu daca ai auzit ceva.

  RăspundețiȘtergere
 14. ,,pierderea majora" are aer fix 30 min pe meci,mai este mult pina departe

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. "Pierderea majora" demonastreaza multe la varsta pe care o are omule penibil care esti,cat despre aer cum zici tu nu cred ca are doar pentru 30 minute din moment ce e titular si joaca 90 min in teren excluzand ultimele 2 etape.Vorbesti si tu sa te aflii in treaba.Olaru va devenii un mare jucator.

   Ștergere
 15. fiecare cu parerea lui ,l am vazut in acelasi meci cu Morutan care este mai mic si este o diferenta f mare ,a jucat titular 90 min 14 etape si nimic notabil nici o pasa de gol nici un gol doar citeva ratari Manole este mai eficace ca el,

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Daca e mai eficace Manole ca el cum zici tu,ii lua locul de titular.

   Ștergere
  2. terminati discutiile astea pe tema jucatorilor, mai ales pe a celor tineri. nu il poti compara pe manole care a fost crescut la dinamo(unul dintre cele mai bune centre de juniori) cu olaru. tot ce a realizat olaru pana acum e strict din talentul cu care s-a nascut plus munca pe care el a depus-o. am mai spus-o si ma repet. olaru trebuie sa joace la medias sau la un club unde nu exista presiunea rezultatelor, unde lumea are rabdare cu tine. trebuie sa mai treaca inca doua, trei sezoane, sa fie antrenat de unbantrenor adevarat asa incat sa invete fotbalul. marea majoritate a jucatorilor romani care termina junioratul nu sunt in stare sa debuteze la liga1. intre juniorat si si a fi jucatori de baza in liga1 au nevoie sa stea doua, trei sezoane in ligiile inferioare.. in general, romania are antrenori slabi pregatiti la nivelul de copii si juniori. romanii invata fotbalul abia cand incep sa joace la seniori in liga3, liga2.

   Ștergere
 16. corect spus ,dar nici nu trebuie umflat si fortat doar pt ca exista un zvon ca i l vrea becali ,decit sa joace 90 de minute mai bine joaca 60 la intensitate maxima ,poate ca din motivul asta cara mingea si intra in clinciuri care nu il avantajeaza stie ca el oricum joaca parerea mea este ca nu e bine cum se procedeaza cu el si pentru 3-4 sute de mi o sa l strice

  RăspundețiȘtergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.