Gaz Metan reuseste surpriza etapei

Pe o vreme foarte friguroasa, si cu aproximativ 700 de spectatori in tribune, Gaz Metan si CS Universitatea Craiova sau intalnit la Medias pentru penultima etapa a acestui sfarsit de an.
Cu o revenire in joc de cateva etape, trupa antrenata de Cristi Pustai a practicat un joc mai deschis,  insa prima faza mai periculoasa a fost a adversarilor in minutul 22 atunci cand Dimitrov a fost blocat in careu de portarul nostru, Alex Greab.
Gaz Metan a pus pentru primadata pericol in careul advers in minutul 30 dupa o lovitura de cap a atacantului Golubovici.
Prima repriza a fost una echilibrata, echipa noastra avand doua suturi pe poarta, in timp ce echipa oaspete doar unul.
Minutul 55 al partidei aduce o accidentare in urma unui duel intre jucatorii Kelic si Darius Olaru, jucatorul nostru parasind terenul cu un guler cervical, fiind dus direct la spital.
Adversarii nostri au avut o posesie mai buna in repriza secunda, jocul disputandu-se mai mult in jumatatea noastra de teren.
O noua accidentare in echipa noastra a avut loc in minutul 70, portarul nostru Alexandru Greab fiind inlocuit de Razvan Plesca.
Restul meciului s-a disputat mai mult la mijlocul terenului fara prea multe emotii pentru cei doi portari, insa, imediat dupa ce arbitrul central a acordat 9 minute de prelungire, Sorin Busu il faulteaza in careu pe Barbut, iar Razvan Plesca apara sutul trimis de la 11 metri de catre Mitrita.
Cu doua minute mai tarziu, Gaz Metan a trecut pe langa golul victoriei, in urma unui corner, Golubovici a trimis din 5 metri in bara transversala, iar fluierul de final al centralului aduce un rezultare de egalitate, 0-0.

In urma acestui rezultat de egalitate, Gaz Metan ajunge la 5 meciuri consecutive fara infrangere, iar etapa viitoare se va deplasa la Chiajna.

13 comentarii:

 1. popovici stinga romeo dreapta tircovan mijlocas central sirghi in locul lui cristea

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Se pare ga gandim la fel in termeni de fotbal. Ar mai fi BIC IN CENTRUL APARARII(omul si creaza, si paseaza,dribleaza,face bine si faza defensiva, e ideal in centrul liniei de mijloc. OLARU NU E OM DE ATAC,e prea firav dpdv fizic, el e un mijlocas lateral caruia ii place sa vina din spate,in viteza.
   Golubovic in centrul careului iar in atac,in fata lui Olaru sa fie introdus MANOLE.
   Oricum, Pustai incepe sa isi revina!
   A renuntat la catastrofa Danci, joaca cu alta formula de echipa(4-3-3),daca si renunta la cealalta catastrofa(tapinar) si anume Cristea si il retrage pe Sarghi langa Constantin,am fi aproape de formula ideala pentru lotul pe care il avem acum.
   In visele mele cele mai frumoase ii vad pe Cretu si Alex Munteanu pe dreapta, Constantin si Susniar pe centrul apararii, Popovici pe stanga,un nou conducator de joc un,,latino" tanar gen Eric cand a ajuns in Romania, Manole titular si un nou varf de atac pentru careu,unul mai abil si mai agil,mai tehnic,mai fasnet. Am avea astfel o echipa cu care sa ne batem pentru play off.
   NU UITATI; preparatorul fizic este extrem de important, dar NU MAI PIERDEM DE CAND JUCAM 4-3-3, SISTEM PENTRU CARE MILITEZ DE ANI DE ZILE PE ACEST SITE.
   Am vorbit cu AdiIRL despre acest aspect si a zis ca ,,nu conteaza".
   Am vorbit cu Ionut Buzean si l-am intrebat ce parere despre sistemul 4-2-3-1 si mi-a zis ca,,mai multi jucatori pot sa centreze catre acelasi varf" fara sa pomeneasca ce face acel singur varf intre patru fundasi si cu portarul cu maini lungi care ii fura baloanele.
   EI,UITE CA CONTEAZA!
   Atacant fara suport in careu,adica alte varfuri cu care sa intre in combinatie sau alti,,attacking midfielder,cum erau Llulaku si Alex Munteanu si care sa mai degreveze din lupta cu 5 aparatori.
   Formula cu 3 atacanti e eficienta intrucat astfel avem si o prima linie de aparare,ingreunand astfel echipei adverse ajungerea in careul nostru . Daca facem si pressing sus,avem toate calificativele fotbalului modern

   Ștergere
  2. Un sistem de joc poate fi rentabil cind e gandit si planificat dinainte,in functie de calitatile jucatorilor pe care ii ai la dispozitie.In rest e apa de ploaie,am vazut in acest sezon si cite 3 sisteme de joc folosite intr-un singur meci la Gazu.Sistemele de joc se schimba si in timpul jocului in functie de imprejurari,dar si inaintea jocurilor depinzand de atuurile sau slabiciunile adversarului.Anul trecut s-a folosit un sistem de joc mai regulat din cauza ca Pustai a gasit formula cistigatoare avand si jucatorii pretabili pentru acel sistem cu care am fost aproape de play-off,insa cum au plecat 2,3 jucatori s-a dus si ala pe apa Tarnavei.Astazi am vazut un singur atacant,nu trei,Bic ar fi cazul sa isi depuna numarul jos ca poate e prea greu si nu-l poate cara.In repriza a doua a fost inexistent,a iesit in evidenta prin citeva mingi pe care le-a complicat la mijlocul terenului,din care au iesit niste contre foarte taioase ale Craiovei. O dezamagire crunta,Bic o sa imbatraneasca la Gazu,in cel mai fericit caz pentru el.In fine, vad ca unii dintre voi au inceput sa prinda aripi,de cind nu mai pierdem,Pustai a inceput sa recite poezi si la egaluri,eu va intreb,v-ati dilit? In lotul actual de jucatori noi nu avem nici macar un ,,fotbalist,,uitati-va si voi si dati-mi macar un nume daca puteti! Eu nu vad altceva decat niste ,,ciobanei,, sa-mi fie cu iertare,avem niste jucatori care pe linga faptul ca nu au pic de calitate ,de tehnica,de viziune ,fantezie,claritate,viteza in joc mai sunt si destul de limitati mental.Avem 9 goluri marcate in 23 de meciuri fratilor ce naiba,eu i-as da pe toti afara daca ar fi dupa mine,desi stiu ca nu-i posibil,pai noi marcam odata,la 2,3 meciuri,voi aveti sperante ca ne salvam?Aici e vorba de logica,ca sa te salvezi ,tre sa cistigi,ca sa cistigi tre sa dai goluri,ce sa facem cu egaluri in play-out? Daca nu aducem 3,4 ,,fotbalisti,,cel putin nu putem spera mai mult de locul de baraj,cu ingaduinta,cu actualul lot de jucatori.

   Ștergere
  3. Inca ceva....singurul capitol la care am fost peste Craiova,la fazele fixe,prin detenta lui Golubovic care a dominat spatiul aerian,nu am stiut sa-l fructificam,pentruca n-avem cap,trebuia sa scoatem lovituri libere,auturi si cornere in jumatatea lor,era singura sansa sa-i putem bate pe Craiova.Sau sa jucam cu mingi lungi pe Golubovic care sa devieze pentru altcineva,de preferat un jucator pe viteza...dar scuze,noi nu avem asa ceva in echipa!

   Ștergere
  4. Adi,ca de obicei vi cu argumente solide. Cand am vorbit cu tine despre sistemul de joc daca tii minte ti-am zis ca e valabil sa jucam cu un singur varf doar daca avem langa el doi mijlocasi laterali cu valente de atacant(ce aveam atunci,si nu avem acum). Acum inteleg la ce te refereai ca ,,nu conteaza"-adica formatia o faci si in functie de profilul jucatorilor din compartimentul de atac si mijloc-.OK,acum ne-am inteles.
   Ma bucur ca te-am trezit din apatie. In rest da, ai dreptate,unii incepsa viseze pe aici.
   Eu personal am zis ca am putea intra in play off cu ; SUSNJAR,CRETU,ALEX MUNTEANU,UN NOU CONDUCATOR DE JOC SI UN NOU VARF, adica jumatate din echipa din camp innoita,ceea ce este foarte mult.
   SA DEA AFARA 10 JUCATORI si cu BANII ECONOMISITI SA ADUCA 5 NOI JUCATORI.
   Fundasii nu sunt in general scumpi(Susnjar si Cretu) iar doi jucatori din Africa si din America de Sud,adusi la o varsta tanara, dornici de afirmare, nu cred ca ar costa ca si salariu, o avere,ar fi o investitie in viitor.
   Cu multa prietenie din Salzburg,sarbatori fericite,draga Adi!

   Ștergere
  5. Jucatori buni sunt cu nemiluita in intreaga lume,da cine sa-i caute,nu-i mai usor sa stai la caldurica in birou,salariul oricum merge!Cam asta-i modul de luucru la noi.Chiar si in Romania gasesti jucatori buni,eu ma intreb cum gasesc altii,de unde a aparut Screciu,Deaconu,Costache,Morutan,Pantaru si lista poate continua! Pentru situatia in care suntem noi acum de preferat ar fi sa luam jucatori romani,de ce spun asta?Pentruca noi nu putem risca cu jucatori straini pe care nu-i cunosti,care cel mai probabil multi vor avea probleme de adaptare,mai ales a celor care vin de pe alt continent,iar noi nu avem timp de asa ceva.Noi trebuie sa cistigam meciuri imediat scopul principal fiind iesirea din insolventa si evitarea retrogradarii.Ca sa aduci jucatori de genul asta iti trebuie o strategie pe termen cel putin mediu,sa-i cauti ,sa-i aduci,sa-i integrezi iar cind sunt pregatiti sa-i scoti la lumina.Dar cine ii capabil sa faca asa ceva la clubul asta? Noi nici macar ce avem aici in tara sub nasul nostru nu suntem instare sa-i vedem.Nimeni nu-l inteeaba de sanatate pe Hagi,nimeni nu urrmareste nationalele de juniori,mai avem centre recunoscute in tara ca Cluj,Timisoara,Craiova ca producatoare de jucatori,sa-i urmareasca in campionatele astea de u 17,19,dar cine sa faca treaba asta?La noi e prapad in echipa asta,tot ce am vazut mai ales acum in ultimele meciuri a fost o oarecare imbunatatire a organizarii de joc defensiv,nu mai primim goluri atat de usor,atat s-a realizat in 23 de meciuri.Ne aparam mai organizat si mai eficient,norocul lui Cristea si Constantin care sunt prin excelenta niste gafeori.La nivelul fundasilor laterali,prapad iarasi,cu comisarul Busu si improvizatia Povovici.Pai norocul lui Popovici a fost tocmai organizarea asta defensiva a intregi echipe,punctul forte a lui Pustai,ca nu s-a facut de rahat in meciul cu Timisoara si Craiova.,fiind acoperit si dublat pe tott parcursul jocurilor.Mie mi s-a parut nebunie sa joci cu Popovici in dreapta un jucator lent fiind avand ca adversari ca Ciucur sau Mitrita ,jucatori care iti rup coloana imediat. De acolo in sus nici nu merita comentat,mijlocasi far a nici un Dumneezeu,cum sa marchezi goluri cu niste ciobanei care nu au potenta de a aduce mingea in fata portii? Iar cu Golubovic am spus de cind a fost adus, ca daca jocul nu-i facut pentru el,o sa fie la fel de ineficient precum a fost la Fcsb.Zis si facut!Sarbatori fericite la toti suporterii nostri!

   Ștergere
  6. apropo de plecari. veniri. tare curios as fi cum ar arata chiar si lotul asta dupa o pregatire buna de iarna. mai mult ca sigur lotul o sa fie schimbat din temelii. dar cred ca o problema a echipei a fost si pregatirea fizica precara, pana sa vina actualul preparator fizic. sa nu uitam ca steaua a castigat doua titluri avand acest atu. pregatirea fizica. a venit acel neamt cu trx, cu pungulite, a revolutionat partea fizica a antrenamentelor din fotbalul romanesc si doi ani steaaua a castigat lejer campionatul. dupa acesti 2 ani, s-au cam prins celelalte echipe si s-au dotat si ele cu trx si cu alte aparaturi specifice.

   Ștergere
 2. victorie la chiajna si putem sa respiram, hai gazu!!!!!

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Cred ca visezi. Chiajna are 5 varfuri la care noi nu am putea visa vreodata; Batin, Bus, Bawab, Bumba, Pena

   Ștergere
  2. chiar si cu acele 5 varfuri, au o inconstanta incredibila. castiga 4 meciuri, pierd 4, castiga doua si etapa asta au pierdut. oricum, e foarte greu de preconizat rezultatele din liga1. in afara de steaua, cfr, craiova si viitorul, care clar au un avantaj valoric, restul echipelor pot sa bata pe oricine si pot pierde cu oricine. daca avem o evolutie ca in ultimele meciuri, ca in prima repriza de astazi, putem spera la victorie.

   Ștergere
  3. nici tu nu crezi in ceea ce ai scris !!!!!!!!!!o sa batem la Chiajna cand o zbura porcu !!!!!!!!!!!!

   Hai Gazuuuuuuuuuu

   Demisia de onoare domnule Pustai si domnule Marginean

   Ștergere
 3. felicitari baietilor pentru acest punct muncit. am facut o prima repriza chiar buna, urmata de o repriza a doua mai slaba pe fondul unei presiuni tot mai mari a celor de la craiova. trebuie sa "aplaud" aducerea acelui preparator fizic, pare ca face o treaba buna cu jucatorii si cu fiecare etapa care trece jucatorii sunt dispusi la tot mai mult efort. un meci frumos, un meci aprig disputat dar stricat de arbitraj. nu e posibil ca olaru sa fie dus la spital iar craioveanul sa nu primeasca niciun carotnas. nu e posibil ca greab sa iasa accidentat si craioveanul sa nu primeasca nimic. nu e posibil ca la un contact banal sa dai penalty. vorba lui grigoras spusa acum cativa ani "du-te ma la sah". sunt foarte curios daca acest penalty s-ar fi dat daca era in careul craiovei. dar am mai patit noi astfel de lucruri. mai tine cineva minte penalty-ul din meciul cu dinamo, acel "fault" al lui voicu asupra lui costache? inca o data felicitari baietilor pentru daurire si multa sanatate lui Darius Olaru!!!!

  RăspundețiȘtergere
 4. dupa parerea mea am jucat un 1-4-1-4-1 ca sistem referitor la transferurile din america si africa nu cred va sumt viabile s au adus sute de jucatori si au prins maxim 3,4 asta e politica de liga 2 sau a 3.in leg cu ,conducatorul de joc l am vazut pe tarcovan in citeva meciuri are glezna fina are solutii,este tinar el trebuie sa fie noul eric,pustai i l baga in ultimile minute in banda si cu sarcini defensive,ieri la corner a mai avut unul pe care l a batut identic si asa s a marcat golul si la ploiesti cu voluntari consider ca este o greseala ca nu se insista cu el si cu manole daca tot i am adus fata de bic chamed danci sunt fotbalisti plus ca sunt sigur ca daca s ar discuta cu ei si cu dinamo ar mai prelungii un an

  RăspundețiȘtergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.