Am intrat in saptamana meciului cu Sibiu

Fotbalul judetean a intrat in saptamana duelului sibian dintre Gaz Metan Medias si FC Hermannstadt.
Inaintea acestei partide, cele doua formatii sunt despartite de 16 puncte.
Gaz Metan este in continuare lider in play-out, acolo unde se pare ca nu are cu cine sa isi masoare fortele, iar singura echipa care ar putea sa ii puna probleme ar fi Dinamo Bucuresti, amandoua urmand sa se intalneasca peste 2 etape la Bucuresti.
Cu probleme mari salariale la Medias, si cu cateva absente importante din primul 11, gazistii au trecut fara probleme de Concordia Chiajna, scor 2-0, chiar pe terenul lor, cu un Darius Olaru intr-o forma de zile mari.
In cele 7 etape disputate in acest play-out, singura echipa care a oprit seria de victorii a Gazului fost Dunarea Calarasi, o echipa pe care n-a reusit sa o invinga etapa trecuta pe teren propriu, unde mediesenii au avut foarte multe ocazii.
In toate aceste etape scurse pana acum, Gazul este singura echipa care nu a fost invinsa, si care are 12 goluri marcate, in timp ce portarul Razvan Plesca a fost invins doar de 3 ori.
Antrenorul Edi Iordanescu spera ca pana la startul partidei de vineri, ora 21:00, sa revina in primul 11 si jucatorii Mario Rondon si Nasser Chamed, care au lipsit la meciul jucat la Chiajna.

Cele doua formatii s-au intalnit pana acum de 5 ori, iar statisticile arata ca Hermannstadt a fost mai buna, avand trei victorii, dintre care doua in Cupa Romaniei, in timp ce Gazul i-a invins decat in campionat, 1-0 la Targu Mures, si 2-0 la Pitesti.

Gaz Metan Medias incearca sa continue parcursul bun de pana acum, iar obiectivul pentru acest meci este unul simplu si clar : Victoria, pentru a ramane lider si inaintea meciului direct pentru fruntea clasamentului cu Dinamo.


De cealalta parte, echipa antrenata de Vasile Miriuta nu a mai castigat de 7 meciuri consecutive, marcat doar trei goluri, aflandu-se pe locul 12, loc de baraj, la un punct de Dunarea Calarasi care ocupa un loc care duce automat in liga secunda. 
Sibienii vin la Medias cu moralul scazut, fim probabil multumiti si cu un rezultat de egalitate, tinand cont ca etapa viitoare vor intalni Concordia Chiajna, una din contracandidatele pentru salvarea de la retrogradare, meciul urmand sa aiba loc la Sibiu, acolo unde tribuna I a fost data in folosinta.

Partida Gaz Metan Medias - FC Hermannstadt va avea loc vineri seara de la ora 21:00.
evomag.ro

4 comentarii:

 1. Parca venea Iordănescu și rezolva toate problemele, și cu salariile și cu scoaterea din insolvență. Au fost zise să dea bine la public doar.

  RăspundețiȘtergere
 2. Cand vad cat de slab joaca Sepsi cresc regretele ca nu jucam noi in play off . Si ma tot intreb de ce.
  Prima la mana: am fost mereu dezavantajati de arbitrii, fara ca cineva din conducerea echipei sa ia atitudine. Nu stiu ce calitati are presedintele nostru, dar nu este un bun orator, nu este barbat, cand a iesit pe post s-a plans ca o femeie, nu a batut cu pumnul in masa ca un barbat. Nu stiu care este rolul lui, cine trebuie sa strige ca baietii nu sunt platiti. Probabil este umil cu sefii lui si striga la subalterni.
  A doua la mana: schimbarea antrenorului in pauza de iarna (vina presedintelui, Teja nu avea nici o clauza ), Iordanescu nu a adus nimic nou la echipa, echipa joaca din inertie, din ce a antrenat Teja si din ce stiu baietii.
  A treia la mana : Lipsa lui Caiado si terenurile proaste ( inclusiv al nostru la meciurile cu Astra si Sepsi ) de la inceputul anului.

  Ieri a iesit pe post unul din puscariasii de la Steaua, golanul MM Stoica care a aratat ca la meciul de la Cluj echipa noastra a fost furata, Trif fiind eliminat aiurea, si Clujul primind un penalty neexistent. Ar trebui sa iasa pe post Stanciu de la Cluj sa arate ca in meciul de la Steaua am fost furati, in loc sa fie eliminat Morais, fiind eliminat aiurea de catre Hategan jucatorul nostru. Dar de la noi nu s-a plans nimeni, ai nostrii se multumesc cu firimituri. Cand a fost atacat de directorul de la Sepsi, presedintele nostru a plans. Rezultatul? Pe cei de la Sepsi i-a fluierat conationalul lor, care si-a facut datoria ,apoi, drept rasplata a fost promovat de comisia de arbitrii, urmand sa fluiere la Campionatele Europene U 21. A strigat cineva ? Marginean a luat atitudine ?
  Nu stiu ce sa mai zic. Toate or fi aranjate ? Marginean tace pentru ca i se promite ceva de comisia de arbitrii? Iordanescu, venit pe cai mari, construieste echipa europeana in liniste, fara a striga ca baietii sunt neplatitzi.
  Chiar nu mai inteleg nimic

  RăspundețiȘtergere
 3. Haidem cu toții la stadion, pentru spectacol, sper sa ne dezghetam încet și sa începem a cânta mai mult, sa ne bucurăm de meciurile echipei noastre, sa fim alături de băieți și la bine și la greu. Cu siguranță că vineri ne vor face fericiți.Haide Gazu luptă pentru Noi....

  RăspundețiȘtergere
 4. Avem jucatori suspendati sau accidentati pentru acest meci?

  RăspundețiȘtergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.