Revanşă parţială pentru gazişti

Duelul cu Ceahlau a inceput spectaculos, cu doua mari ocazii, fiecare echipa fiind aproape sa perforeze poarta adversa in primele 10 minute. Mai intai, centrarea lui Vasilache a fost reluata pe langa poarta de Forminte, pentru ca peste numai un minut Silvasan sa expedieze si el pe langa poarta lui Villadsen un sut din interiorul careului. Cu mici exceptii, a urmat o repriza in care cele doua echipe s-au multumit sa se anuleze reciproc, Sebastian Coltescu fluierand finalul unei prime parti fara ocazii semnificative de gol la capatul careia Ceahlaul si Gaz Metan se aflau la egalitate, scor 0-0.Gazdele continua sa preseze si in partea secunda, insa scenariul este identic celui din prima repriza. Chiar si prin introducerea lui Barcauan, care a redebutat in Liga I din postura de atacant, nemtenii nu pot pune in pericol poarta lui Buchta. Din minutul 70, mediesenii au ramas in 10 oameni, dupa eliminarea lui Kubala pentru doua cartonase galbene, insa gazdele nu profita nici de acest avantaj, iar partida se incheie cu un scor alb, 0-0.In urma acestui rezultat, Ceahlaul paraseste postura de “lanterna rosie” a clasamentului Ligii I, totalizand 15 puncte, unul in fata Unirii Alba Iulia, in timp ce mediesenii raman pe locul 10 cu 27 de puncte.Ceahlaul Piatra Neamt – Gaz Metan Medias 0-0Stadion: Ceahlaul Spectatori: 1.500Cartonase galbene: Stevic ’26, Balde ’32, Vasilache ‘85 / Buzean ’38, Kubala ’54, ‘70Cartonase rosii: Vasilache ’90+2 / Kubala ‘70Ceahlaul: Villadsen - Dikaba, Forminte, Vitelaru, Dragomir (’84 Gafita) - Stevic, Balde (’76 Cebotaru), Vasilache - Badescu, Mulisa, Ibrahim (’60 Barcauan). Rezerve: Lipitor, Dumitras, Onciu, Jeremic, Cebotaru, Gafita.Antrenor: Zoran Filipovic,Gaz Metan: Buchta - Kratochvil, Akaky, Lazar, Zaharia – Munteanu (’90+2 Nohai), Kubala, Zaharia, Hoban – Cigan (’52 Galanis), Silvasan (’81 Eric). Rezerve: Vitca, Dudita, Marovik, Pirvulescu.Antrenor: Cristian Pustai !
Astfel echipa antrenata de Cristian Pustai ramane neinvinsa in aceste 4 etape jucate din retur ! Gazistii au obtinut 3 egaluri si o victorie !