Asesoft Ploiesti - Gaz Metan (82-84).Jucăm cu Oradea în play-off!

Gaz Metan Medias a învins Asesoft Ploieşti cu 84-82 în ultima etapă a sezonului regulat, fiind singura echipă care a învins campioana în ambele partide din acest sezon. Formaţia lui Bruno Soce şi Ovidiu Teleabă va juca în prima manşă din play-off-ul campionatului cu CSM Oradea.Începutul partidei de la Ploieşti a fost unul sub semnul echilibrului. Cele două formaţii au condus pe rând pe tabela de marcaj, pentru ca după zece minute tabela să indice 20-23. În sfertul al doilea tehnicianul Bruno Soce a decis să ruleze tot lotul de jucători, însă cu toate acestea scorul a rămas strâns, 44-43 pentru Asesoft la pauza mare. În sfertul al treilea, gaziştii s-au desprins la opt puncte, scor 50-58, cel mai mare avantaj înregistrat în timpul partidei, însă campioana a ţinut aproape, astfel că după o jumătate de oră de joc a fost 64-69. Gaz Metan a condus şi în ultimul sfert în majoritatea timpului, pentru ca în final Asesoft să reuşească să egaleze la 80 şi 82. Victoria Mediaşului a adus-o însă Titus Nicoară care a înscris în ultima secundă de joc. În urma rezultatelor înregistate în ultima etapă a sezonului regulat, Gaz Metan va întâlni în prima manşă din play-off CSM Oradea.